Pušnice za dimljenje mesa

Razlika u kvalitetu je očigledna. Kao što postoji i kod drugih proizvoda iste vrste,a različitog kvaliteta.
 
Da si ih koristio znao bi....
Pa naravno da sam ih obe koristio.

A vi ako ne znate da objasnite u čemu je razlika ne morate pisati ovakve floskule :)

Razlika u kvalitetu je očigledna. Kao što postoji i kod drugih proizvoda iste vrste,a različitog kvaliteta.
Nisam mislio na proizvođače i proizvode, nego na razliku kvaliteta morske soli i soli iz rudnika. A zapravo i ta so iz rudnika potiče iz mora ... no nebitno
 
Znam ja to sve, medjutim prvi link nije tacan. Razlika izmedju kuhinjske soli dobijene isparavanjem i iskopane soli je toliko mala da o njoj ne treba trositi reci, i jedna i druga su rafinisane i preciscene, verujte mi. Sve ostalo je reklama ;)

Neki ljudi primecuju razlicit ukus, da li zbog velicine zrna ili neceg drugog, ili je samo subjektivnost u pitanju. Ali hemija je jasna, te dve supstance se zaista jako malo razlikuju.

Izuzetak su neke "specijalne" soli tipa "so iz Mrtvog mora", "so sa Himalaja" i slicno, mada i tu ne bih bio iskljuciv, jer i to moze biti samo reklama, s obzirom cega smo sve imali prilike da se nagledamo. Pitanje je da li je to so iz Ulcinja ili Mrtvog mora :)

Nitritne soli ne bih uzimao u razmatranje, nisu mi predmet price, samo kuhinjska, natrijum hlorid.

Tako da na kraju opet dolazimo do cistog natrijum hlorida, sem ako neko za salamurenje ne uzima soli mrtvog mora. Pitanje je sta od tih minerala ostane u mesu posle pranja.


Edit: samo da dodam da procenat NaCl u kuhinjskoj soli ide do 99.9%, bilo da je morska, bilo da je kamena.

Zato sam pitao, u cemu vidite razlike. Ocekivao sam da mi neko odgovori da kupuje himalajsku so ili so iz mrtvog mora.
 
Ne znam o cemu mi pricamo uopste.

H2O je H2O, NaCl je NaCl.
Paradajz je slozen organizam.

Kuhinjska so sadrzi i do 99,99% NaCl.

Vi hocete da mi kazete da 0.01% moze da napravi neku razliku u kvalitetu soli, s obzirom da se dodaje i kalijum jod pride?
Pa i ta tzv. kamena so je poreklom iz mora i sadrzi minerale, ali se kao i morska rafinise, da se dobije sto vece cistoca NaCl. Ono sto vi kupujete kao morsku so, u velikoj vecini slucajeva nije ono sto ostane kada morska voda ispari. Ne znam da li sam sada bio jasan.
 
H2O jeste H2O, ali uporedi ukus destilovane vode (skoro čist H2O) sa običnom česmovačom ili nekom flaširanom vodom. A pogledaj koliko malo suvog ostatka ima ta flaširana voda.
 
Razlike u soli ima . slanoca ,ukus itd . bezpotrebno je pricati , razlike uvek postoje i bice ih .. a ako je tebi sve to isto . neka ti budea dobar primer je ovaj za vodu ,, voda je voda .. samo kad bio pio ovu destiolovanu .. zvali bi popa vrlo brzo .. ALI VODAAA JE VODAAA
 
Suvisno je raspravljati , covek je u tripu a ne mozemo mu objasniti , ni da crtamo,, samo soljenje zavisno koju so koristimo .. mala kolicina slanije .. sipas vise soli nikad da zasolis , i primera ima mnogo
 
O ukusima ne vredi raspravljati i to me ne zanima.

Voda je pomalo specifican primer, jer nema ukusa, spram kuhinjske soli, koja ima izrazito snazan ukus.

Da rezimiramo, evo odgovorite u cilju da dobijemo upustvo zasto nesto koristiti ili ne:

1. Stavljate morsku so, jer smatrate da cete tako obogatiti meso mineralima?
- Pa svinjetina sadrzi vise minerala nego morska so, tako da ne verujem da se to nesto posebno oseti. Tim pre sto zagovornici zdrave ishrane napominju da su minerali iz rafinisane soli prakticno neupotrebljivi za nas. Minerali u vodi i mesu su druga prica.

2. Bolje soli morska so? Sta je mera slanosti? Kolicina NaCl?


A za naftne derivate isto ne znam sta bih rekao. Pa razlika izmedju zlata i olova je 3 protona, to je tako malo, zar ne? Zar ocekujes da je sve od ugljenika i vodonika jedno te isto ili sta?


Zaista mislim da kad bi vam osolio sunke sa solju po mom izboru, ne bi ste imali pojma cime je osoljeno.


Ili ste mozda sve vreme mislili na soli od raznih poizvodjaca. To je vec nesto drugo. Mozda na kutiji pise 99,99% NaCl, a u praksi je 70%. Zato Perina so bolje soli, nego Zikina, ....



Uvek mi je bilo iritantno kada mi neko kaze, pa nekad i ubedjuje, da koristi nesto jer tako najbolje, a nije u stanju da mi objasni zasto je to najbolje.
 
Nitratna so!

Bez velikog teoretisanja, nitratna so kada se spoji sa belančevinama iz soje i mesa stvara takođe nitrozamine, koji su kancerogeni za sve organe. Kao kumulativni otrov, nitritna so se taloži u organizmu i dugoročno izaziva: kancer; otežano disanje; vrtoglavicu; glavobolju i hiperaktivnost.

U svetu je nitritna so već osuđena na proterivanje, ali se kod nas i dalje stavlja u mesne prerađevine, kao aditiv, konzervans i fiksator boje, natrium-nitrit (nitritna so). Najviše se stavlja u kobasice i viršle, ali i druge mesne i riblje prerađevine.

U osnovnoj nameni natrijum-nitrit se primenjuje kao konzervans, radi prevencije stvaranja izrazito opasnih toksina koje proizvodi bakterija clostidium botulinum. Druga uloga mu je da obezbedi crveno-ružičastu boju mesnih prerađevina, ne bi li se što bolje prodali. Pored navedenog Nitratna so se koristi za salamurenje samo kao homogena mešavina sa kuhinjskom solju. U promet se stavlja pod nazivom "nitritna so za salamurenje", u originalnom pakovanju i čvrstom i dobro zatvorenom kontejneru.

Deklaracija za nitritnu so za salamurenje mora da sadrži i oznaku "pažnja otrov"! A takođe je izričito zabranjeno i dodavanje čistog nitrita hrani koju konzerviramo.

Problem se pojavljuje prekomerne upotrebe, jer nitritne soli u stomaku reaguju sa proteinima iz hrane i daju kancerogenu supstancu nitrozoamin. Utiče i na oksidaciju hemoglobina, koji gubi sposobnost da vezuje i transportuje kiseonik u krvi!
Havajski naučnici sproveli su istraživanje koje je dokazalo štetnost nitritne soli u hot-dogu. Proučavanje je tokom sedam godina obuhvatilo čak 200.000 ljudi, kod kojih je ustanovljen drastičan porast raka pankreasa.

Zbog svega toga u većini zemalja planira se zabrana njegovog korišćenja. Naravno, ne i kod nas, gde je upotreba nitratne soli dozvoljena jer je stavljena na takozvanu pozitivnu listu - Pravilnik o kvalitetu namirnica. Propisano ograničenje da u 100 grama gotovog proizvoda sme da bude 20 miligrama ovog aditiva. Praksa je da se dozvoljeni maksimum koristi - do krajnjih granica, a nekada i preko da bi se pokrili drugi nedostaci mesa.

Kako se zaštititi
Da bismo se koliko-toliko zaštitili od opasnog natrium-nitrita, dobro je uz ove proizvode da koristimo antioksidanse - vitamine E i C, kao i askorbinsku kiselinu koja je jedan od oblika nitrita. Naravno, ni sve ovo ne može da pruži stopostotnu zaštitu! Najbolje je, ipak, jesti neprerađenu hranu!
 
Nazad
Vrh