Pušnice za dimljenje mesa

Pozdrav i od mene! Posle dugo razmisljanja i citanja raznih foruma odlucio sam i ja da napravim pusnicu. Od svakog od vas sam pokupio neku ideju i napravio pusnicu, pecenjaru i rostilj. Ove zime prvi put susim meso i za sad mi dobro ide.
Evo i nekih slika

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

Ako neko zeli, mogu da pokazem ceo tok zidanja i princip rada pusnice.
 
Ne bi bilo na odmet da postavis slike same izgradnje,nama koji smo vec to uradili ce biti zanimljivo da vidimo,a onima koji se razmisljaju da zidaju ce mozda biti od koristi. Fino izgleda spolja,lepo uradjeno.
 
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]


Evo par slika kako je izgledalo zidanje. Ukupan trosak je oko 500e, ali sam vec imao blokove i crep. Naravno moj rad i trud se ne racunaju.

- - - - - - - - - -

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]


A evo i cemu sve sluzi ova gradjevina. Jos samo da nabavim sač i kotlić,...

- - - - - - - - - -

Ne bi bilo na odmet da postavis slike same izgradnje,nama koji smo vec to uradili ce biti zanimljivo da vidimo,a onima koji se razmisljaju da zidaju ce mozda biti od koristi. Fino izgleda spolja,lepo uradjeno.


Jel mogu ja tebe da pitam, s obzirom da ti je loziste ispod pusnice, koja je temperatura u visini mesa i da li se stvara kondenz na mesu? Kod mene je temperatura od 13-20 stepeni max, kad je napolju 0-5 stepeni. U prvih par sati se stvara kondenz na mesu i na vratima, dok se pusnica ne zagreje. Posle je sve ok. Zato prvo zalozim jacu vatru da temperatura sto pre dodje do 15 stepeni i drzim vrata otvorena da izadje suvisna vlaga. Posle zatvorim luft i ide hladan dim i temperatura je od 13-20 stepeni. Razmisljam ako bi bio jak mraz, da li bi uopste postigao tu temperaturu u pusnici, s obzirom da mi je loziste sa strane.

Pozdrav
 
A šta je to bjelo po kobajama i zašto. Pitam jer se i meni to pojavljuje a nemam iskustva i ne znam jeli to za brigu.

I ja se pitam sta je, posto prvi put dimim i susuim kobasice. U svakom slucaju je sa spoljne strane i moze da se skine. Mislim da je zato sto se kondenzuje voda dok se greje pusnica pa se onda osusi i ostane to belo. To mi se pojavilo samo na dva para koji su blize vratima.
 
Novosti:

Osam vatri do savršene sapunjare



U Kačarevu kod Pančeva, "najmasnijem selu", na 28. svetskoj slaninijadi. Pančete, barene i dimljene, mame kupce bojom i mirisom. Ideja za takmičenje rođena 1987. godine. Banaćanima je slanina oduvek antibiotik




Proizvođači iz cele Srbije izložili svoje proizvode u Kačarevu Foto Z. Jovanović

BANATSKA, sapunjara, pančeta, porebruša, potrbuša, dimljena, barena, posuta mlevenom paprikom, adidaska, sa prljenom kožicom, ljuta, od gronika... samo neke od mnogobrojnih vrsta slanine kojima će do nedelje "brke omastiti" posetioci čuvene "Slaninijade" u pančevačkom selu Kačarevu.


Izložene na stotinama tezgi i štandova, gotovo da zbunjuju posetioce. Kom prodavcu prići? Koju kupiti? Koju prvo probati? A sve neodoljivo mame. Izgledom, bojom, a najpre svojim prepoznatljivim mirisom. Onim što otvara apetit i "tera vodu na usta". Njega ne mogu da ublaže ni potru čak ni oni od roštilja, prasića na ražnju, topljenja čvaraka, pa ni paprikaša i masnog pasulja koji se krčkaju u kotlićima.
- Ajde, izvolt'e, okusite moju lepoticu i odma' će vam biti jasno da ne postoji zadovoljstvo veće i zašto je slanina put do vaše sreće - stihovima kupce poziva Željko Velinovski iz Kačareva dok pokazuje komad prave, domaćinske, prošarane slanine. - Pogledajte je dobro sa svih strana. Ima li danas na ovom sajmu bolje?
Da ima reći će svaki slaninar. A okupilo ih se više od 300 iz svih krajeva Srbije. Ali, za "najmasnije selo" čulo se po belom svetu, pa su u Kačarevo stigli i uzorci slanine iz Kine, Italije, Mađarske, Francuske, Slovenije, Crne Gore, Hrvatske... Svi ponosno izložili svoje slanine i baš svaki proizvođač tvrdi da njegovoj nijedna druge nije ni prići.
- Ceo ovaj februarski gastronomsko-gurmanski ugođaj i takmičenje, ponikli su baš iz ovog ljutog rivaliteta i inata Kačarevaca, starih slaninara - podsećaju Nenad Šaletić i Milan Ajder, iz organizacionog odbora "Slaninijade". - U staroj kačarevačkoj "poljoprivrednoj" kafani, davne 1987. godine nekoliko njih tvrdilo je da ima najbolju, najukusniju, najdeblju i kakvu sve "naj" slaninu. I tog dana rodi se ideja, a prva naša "Slaninijada" održana je godinu kasnije. Nisu je prekinule ni najteže sankcije, a ni uvek prisutne godine nekakvih ekonomskih kriza.
BEZ PUŠTENOG PRASETAPOSLE protesta udruženja za zaštitu životinja, "Slaninijada" će i ove, kao i prošle godine, proći bez takmičenja "Pušteno prase", koje je ovoj manifestaciji godinama davalo poseban pečat. Prase pušteno iz džaka, pripadalo je onom ko ga uhvati. Novi vlasnik je, nalagala su pravila, tokom naredne godine morao o njemu dobro da se stara i da ga tovi najbolje što može. A, onda dogodine da ponudi njegovu slaninu.

Gotovo tri decenije, iz godine u godinu, vele, dolazi sve više i izlagača i posetilaca. Ove godine, naruku im ide i lepo vreme, pa do nedelje očekuju oko 100.000 gostiju.
- Ma, slanina je, jelo za krizu, a najbolja je bela i debela - dobacuje Nikola Dotlić iz "slaninarske republike Kačareva". - Zdrava je, topi se kada se mora, a jede uvek! Nama Banaćinama slanina je oduvek bila antibiotik. Sapunjarom smo se lečili, a kožurom podmazivali đermove. Ali, nema bolje slanine od ove naše kačarevačke. U njoj su se stopile dve tradicije, starosedelačka i dođoška sa 18 strana sveta, pa ima najmanje toliko mirisa i ukusa.
To što Nikola Dotlić, hvali svoju belu slaninu nije slučajno. Ove godine, njegova sapunjara zvanično je i najdeblja na "Slaninijadi". Celih 19 centimetara. Odležala je, kaže, 24 dana u salamuri, "prošla" sedam-osam bukovih vatri i na promaji bila mesec i po.
- Niste, more, vi Banaćani "stvoreni" slaninari. Ajde, deco, dođite 'vamo kod majstora sa Zlatibora - poziva prolaznike Borko Čorbić sa Mačkata, dok polako, vešto seče lepo obrađenu prošaranu slaninu. - Mi imamo najbolju pršutu, a i slanina "govori". I vegetarijance natera na greh. Ne treba se bojati od holesterola iz slanine. A ako baš strahujete, uz nju uzmite malo belog luka i dobru kapljicu, pa će se masti rastočiti.
slanina-(4).jpg
A posetioce nije teško ubediti. I oni imaju samo reči hvale. Dok ne odluče koju slaninu će da kupe, tiskaju se na oko 3.000 kvadrata, između tezgi na platou ispred Mesne zajednice Kačarevo i onih u Hali sportova. Da biraju imaju šansu, da izaberu neće im biti lako. Na to će, svakako, uticati i cena, od 400 dinara za kilogram bele slanine do 1.200 za zaista vrhunsku pančetu. Usput mogu da kupe i mnogo drugih suvomesnatih proizvoda načičkanih u "ramovima" od venaca belog luka: pršute, šunke, kulena, pečenice, švargle, pihtija, čvaraka, sremske i kobasice od konjskog mesa... I sve ove proizvode, ali od mangulice. Oni su malo skuplji, jer je ova vrsta svinje na glasu. Ima tu i domaćih sokova, slatka, meda, rakije, vina, sireva, slatkiša, ali i proizvoda od drveta, ručnih radova, grnčarije... Pravi, bogati, seoski vašar.
slanina-(2).jpg
NAJBOLjI
ZBOG Dana žalosti u četrtak nije bilo muzike, ali bilo je aplauza nagrađenima. Laskavom titulom najboljeg slaninara u kategoriji domaće slanine okitio se Ivica Ćulibrk iz Banatskog Novog Sela. Najbolju "zanatsku" slaninu ima SZR "Brković" iz Kačera na Zlatiboru. Kada je reč o industrijskoj slanini, po mišljenju žirija najbolja se proizvodi u pančevačkom "Burjanu", dok je od mangulice najbolja slanina Mila Filipovskog iz Kačareva.
LEBAC IZ KOVILjA
slanina-(1).jpg
I PORED "mora" slanine posetiocima nije promakla tezga Novaka Matića iz Kovilja. Tu se mogao kupiti pravi, beli domaći lebac pečen na patosu u starinskim pećima od cigle. Cenio ga pekar 100 i 200, ali i 1.000 dinara. Ovaj najskuplji, kaže Matić, težak je pet kilograma i peče se barem sat i 40 minuta. Zavijen u pamučnu krpu, može da stoji 10 dana i tada je, tvrdi, najukusniji.
slanina-(3).jpg
BROJKE
* 300 izlagača iz Srbije na Slaninijadi
* 100.000 posetilaca očekuje se do nedelje u Kačarevu
* 1.200 dinara košta najskuplja pančeta

 
Planiram izgradju male pušnice, zbog nedostatka prostora. Interesuje me da jel ima neko na forumu pušnicu manjih dimenzija?
 
Pozdrav drustvo
Vidim da se tema malo zapustila ajd da je obnovim
Nov sam i na forumu a i nov u vezi susenja mesa ali citajuci ovu temu od pocetka do kraja saznao sam dosta toga.
Naime drugar je napravio pusnicu za meso (od dva bureta i spoljnim kubetom) kopirao od onog cicice Tvrtka Kralika

a ja bas klao pastrmu pre neki dan ajd rekoh da pozajmim od njega tu pusnicu da probam ja sam da osusim malo mesa.
Evo vec je drugi dan kako lozim i do sada nije bilo problema.
Evo sta mi se desilo
Drugog dana lozenja tacnije pred kraj dana mi je nestalo bukve pa rekoh ajd dok odem do tazbine da uzmem da ubacim jedno,dve
moje cepanke ali hrastovine.
Dok sam se vratio posle jedno 2-3 sata sve ok dimi se ali kad sam otvorio pusnicu da pogledam meso CRNO.

Probam sve ok ukusno,lepo,socno...ali mnogo potamnelo.
Elem posto mi je ovo prvi put u zivotu da sam susim meso(saveti od ovoga-onoga) ajd rekoh prvo da ubacim prvu turu samo rebra,
kosti,itd da ne ubacam odmah vesalice i pecenicu i to rasno meso.
E posto sam sad nesto zaj..bo molim za savet od iskusnih susilaca mesa pre nego sto stavim da susim kvalitetno meso hehe..
I probacu sutra po danu da slikam bolje da bi se lepse videlo.
 
Nemoj koristiti drvo koj ima tanina u sebi i malo mu daj oduška da ulazi i deo zraka u bure u kojem je meso,kamenje se nakon nekog vremena mora zamjeniti jel kratko prima na sebe i brzo se zasiti
 
Ovo sto vidim je trovanje hrane .. od ovakve pusnice se trujes , priblizi furunu do bureta uradi jos jedan cunak na furuni za odvlacenje velike kolicine dima i otrovnih materija .. jedan deo ce uci u bure i osusiti meso , poslusaj me komso, bices vise nego zadovoljan, nema crnila, nema filtera, savrseno dimljeno meso.. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh