Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Grešiš,prošle godine je bilo i rose i kiše,ali prevelika kiša nabije zemljiu,naročito dobro usitnjenu i posejanu.Opet kažem možda je vaša zemlja kvalitetnija,ali kod nas je ovako naročito gde je bela-laka zemlja.
 
Prosla godina je prica za sebe. Godina sa izuzetno mnogo padavina i sa jako vlaznom zemljo. Toliko je vlage bila da je zemlja bukvalno smrdela od nje.
Kod mene na mojoj zemlji pokorica se napravi kad padne izuzetno jaka kisa i onda naglo upece sunce. To se uglavnom desi u prolece, ali je retkost. U jesen jos nikad nisam imao taj problem. A sad pada natapajuca... vec ceo dan...
Rodi i ona iz novembra, ne kazem ja. Ostane i meni neka parcela za novembar. Ali nije to-to.

Jeste da je tek 11, ali ima parcela gde je potrebno vise lepih dana da bi se prosusilo. A sta kad naidje tri-cetri dana lepa, pa opet kisa. A dani sve kraci. Kod mene ima jos dosta kukuruza za skidanje, a dani prolaze. Meni ostalo jos sest hektara.
 
Ove godine povecana psenica sa 40 na 80kj nece nista ostati za prolecne kulture tj. ako uspe uljana repica da nikne sva i da je ne pojedu bube.Psenicu smo posejali pre ovih kisa ostalo jos 10kj.
Kod nas se ranija setva do 15.oktobra bolje pokazala pa samim tim smo i zurili da posejemo no videcemo kakva nas godina ceka.
 
Pokorica u ovakvo vreme, hm, to mora da je onda neka zemlja sa cementom. Kod nas vrlo retko bude takve pokorice i u vreme proletnjih pljuskova, a sad ni pod razno.
Inace u nasem ataru do sad posejano vrlo malo psenice, da ne kazem zanemarljive kolicine. Ljudi nisu zurili, racunali su da ima vremena, a dosta njih nije jos ni spremilo parcele. Ovakve obilne padavine ce sigurno uneti nervozu onima koji nisu, a planirali su da je poseju.
Racunam da u otobru mora biti jos jedan lep period isto kao i u novembru.
 
ja sam do sada posejao 60 jutara,sejao sam 05.10 09.10 i 10.10. imam da sejem jos 120 jutara,kako prognoze obecavaju nastavak setve ce se odvijati u novembru. ove godine sam sejao graindor i sofru i Ilinu prvi put,jer ima neko iskustva sa ovim sortama?
 
Ove godine povecana psenica sa 40 na 80kj nece nista ostati za prolecne kulture tj. ako uspe uljana repica da nikne sva i da je ne pojedu bube.Psenicu smo posejali pre ovih kisa ostalo jos 10kj.
Kod nas se ranija setva do 15.oktobra bolje pokazala pa samim tim smo i zurili da posejemo no videcemo kakva nas godina ceka.
Nista kukuruz,soja,suncokret,repa??
 
Soja i repa se kod nas svakako ne seje,posejali smo 30kj jecma i dosta repice i jednostavno nije ostalo nista za kukuruz.Kad je susna godina kod nas kukuruz jako podbaci a kad je kisa ko i svuda ne moze se uskladistiti em smo imali jako puno monokulture kukuruza pa smo se odlucili za psenicu.
Sem ako ne bude nekog zakupa na godinu dana drzavne a imacemo vremena da se bahcemo sa tim pa onda tamo mozda neki suncokret ali otom potom.
 
Ovako je pocelo.
2i0apuf.jpg
160vbfb.jpg
2yjxy6e.jpg
10xvvag.jpg

A ovako izgleda danas.
28030pt.jpg
2im28fs.jpg
 
Ima li ko iskustva sa KWS Farineli i Feria?
Takođe pozitivna isustva 2013,14 i 15 zbog farinelija sam izbacio ingenio potpuno a apač smanjio za 70% .Farineli mi se pokazao bolje od ferije i solehia od KWS-a.
To su iskustva sa moje zemlje i mog terena.2015 bio je identičan sa apačom po kilaži samo je kvalitet bio na strani Farinelija.
 
Apač u rasponu 74-78 a farineli 80-84 izuzetan ove godine,prošle je bio u JUSU ali se ne sećam koliko znam da je Apač bio 66 najmanji a u JUS nije otišao nijednom.,
Sale 120-130 kg po kj stim da je prošle godine išlo i do 150 kg zbog setve u novembru.

- - - - - - - - - -

Da li je pametno sad zuriti sa setvom po ovoj vlaznoj zemlji ili ipak sacekati neki duzi period bez kise pa onda ?
Hm ja ću da požurim da probam da hvatam vlagu koju sada imam na njivama ali ova najavljena košava brzo će osušiti setveni sloj.Definitivno najbolje vreme za setvu kako je neko odavno na forumu napisao "pred kišu"
 
Ja sam sejao prošle godine KWS Basmati 205-210 kg/ha(oko 120 po jutru) a hektolitar bio 81.Ove godine uzeo Solehio ali kad če biti setva,to se izgleda neće skoro desiti iako je zaoravajuće bačeno i potanjirano.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh