Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ali zakup je ogromna stavka kod nas...tu se nekad i zapitam isplati li se uopšte bilo šta posejati.U sušnim godinama je pšenica zakon skineš pre vrućine bude solidan rod solidna cena dok soja i kukuruz se sunčaju dva-dvaipo meseci još.:ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Računati ga nemoraš,ali platiti moraš::000::
Pola sudom pola nikad.:haha:
 
Posle ideš u Ćurćefu.::traktor::

Meni samo ne ide u glavu kad pitaju seljake u polj. emisijama koja cena bi pokrila troškove???A niko ne pita hoćeš i ti nekad da zaradiš nešto preko uloga malo da lakše dišeš???:sta:
 
Kod nas pricaju posle psenice razbaciti kukuruz, pa odma tanjiraca.
I u jesen opet tanjiraca i kao to bude neki plodored.
Kukuruz nikao, ima plodoreda i ujedno zelenisno djubrivo.
 
Plodored ti je na primer 2016.god.zito,2017.god.kukurz,2018.god.suncokret,pa onda 2019.god. opet zito ili nesto cetvrto npr.soja,repa,uljana repica e to ti je plodored,a ne dve kulture u jednoj godini.
 
Poslednja izmena:
Sa 7 i vise tona i ovom losom cenom moze se biti zadovoljno.

lupetate tako, to je strasno....

ulaganje od 250-300e/kj i zakup oko 250e/kj to ti je 500- 550e/kj x123.5din = 65.000din./15din. kilogram psenice.
Dobijes da te proizvodnja iznese 4333kg/kj ili ti 7.500kg/ha, e sad ko je imao prosek toliko, taj je na cistoj 0.
Ispravite me ako gresim.
 
Poslednja izmena:
lupetate tako, to je strasno....

ulaganje od 250-300e/kj i zakup oko 250e/kj to ti je 500- 550e/kj x123.5din = 65.000din./15din. kilogram psenice.
Dobijes da te proizvodnja iznese 4333kg/kj ili ti 7.500kg/ha, e sad ko je imao prosek toliko, taj je na cistoj 0.
Ispravite me ako gresim.
Cena je ponizavajuca i premala. Ali dajte ljudi pa nije bas tako, niti je svuda arenda po te pare, drugo mnogi ostavljaju seme, ili kupe seme ispod cene. Naftu si mogao naci i za 100din. Rodila je.psenica i na parcelama.koje imas u vlasnistvu. Na psenici godinama nema zarade ili je ima minimalne. Jednostavno mora se sejati zbog plodoreda. Tako da idemo dalje,ko prezivi pricace.

Nada poslednja umire.
 
Cena jeste mala ali kolika god da je cena uvek bi onom sto prodaje bila mala. I ulaganja narocito zakup nije isti svud. Sto se vise budu povecavali prinosi psenice bice I vise psenice na trzistu I manja cena. Tako da nekog resenja u buducnosti kod nas nece biti.
 
Posle ideš u Ćurćefu.::traktor::

Meni samo ne ide u glavu kad pitaju seljake u polj. emisijama koja cena bi pokrila troškove???A niko ne pita hoćeš i ti nekad da zaradiš nešto preko uloga malo da lakše dišeš???:sta:

Pitali su me tako nesto za Somborske novine. Moj odgovor je bio koja cena plate pokriva troskove vaseg domacinstva (novinar koji me je pitao).
 
lupetate tako, to je strasno....

ulaganje od 250-300e/kj i zakup oko 250e/kj to ti je 500- 550e/kj x123.5din = 65.000din./15din. kilogram psenice.
Dobijes da te proizvodnja iznese 4333kg/kj ili ti 7.500kg/ha, e sad ko je imao prosek toliko, taj je na cistoj 0.
Ispravite me ako gresim.

Druze zasto radis ako nemas zarade?Radi neki drugi posao. Zato nam i jeste ovako. Cim krene zetva rekordi se obaraju. Ovi jedva docekaju pa krenu da zavlace od 12-13 pa nekako dodju do 15-16 rsd.

Vidimo da od tog posla nema napretka, ali nikako da se opametimo.
 
Ti cim otvoris usta izadje po neka glupost!
Kako mozes reci zasto radis i dalje isto ako se ne isplati?!
Stoku je vecina batalio jer su krenuli putem unistenja, sad sta reba da prodamo svu mehanizaciju i zemlju da bi krenuo u druge vode a nakon par god. lako moze doci neko drugi na vlast koji ce opet forsirati ratarstvo! Sta onda opet iz pocetka sve kupiti! Da se zposlimo za 20000 din. a posla nema!
Sta ti predlazes da radi cela Vojvodina i deo Srbije koji se bave iskljucivo ratarstvom da gajimo pamuk ili da kupimo masine za sisanje jaja?! Ti si stvarno neverovatan!
 
Ima jos jedno pitanje.
I da hoce neko da proda mehanizaciju i da prestane sa ratarstvom.
Kome da proda, po oglasima se vrte sve iste masine, ima nekih povoljnih traktora, za koje sam mislio da ce se prodati za nedelju dana. A i ti traktori se vrte i obnavljaju.
 
Druze zasto radis ako nemas zarade?Radi neki drugi posao. Zato nam i jeste ovako. Cim krene zetva rekordi se obaraju. Ovi jedva docekaju pa krenu da zavlace od 12-13 pa nekako dodju do 15-16 rsd.

Vidimo da od tog posla nema napretka, ali nikako da se opametimo.

Ispravi me ako moja kalkulacija ne valja. Pa onda reci da li se isplati...

@LordOgy
Ja naftu jeftinije nisam nabavljao od onih povlacenih cena sto sam mogao na pumpama da dobijem, semena sam koristio i jedna i druga.
A arenda moze da bude od 150 do 300e. Sve zavisi od mesta do mesta.
Ja sam moju zemlju mogao i rentirati pa zaraditi isto toliko, a da prstom nisam mrduo. Tako da je moram racunati.
To ce samo doci do racunice da za cistu 0 treba proizvesti 7t/ha, a ne 7,5ha.
A ako pogledamo da su ulaganja velika i da neko ko ne radi zemlju zaradi od 150 do 300e.
Zar ne mislis da bi onaj ko je obradjuje trebao da ima vecu zaradu, a ne 0?

To da idemo dalje, to si upravu.:osmeh:
Samo nisam mogao da precutim da nekome kome je rodilo 7t/ha ima itekako zarade i sa ovom cenom.
 
Strasno sta sve moze covek procitati na forumima.Da je dobro nije,cena je losa ali....

Prvo i prvo da bi nam bilo bolje moramo da radimo onoliko koliko mozemo i za koliko imamo para.Vecina vas se otima za zemlju,nagurali ste cenu arende da je to strasno a za tu cenu ste direktno vi krivi,nije vam kriv Lacin ispod Cera,ili Pera iz Leskovca,koliko vidim sjebete sve pare za astronomske arende a kad treba da posejete uzimate na zaduzenje,e tu lezi zec,citam sta pisete,razduzenje djubriva po 80 dinara!!!seme psenice po 60-70 dinara(zasto ne sejete svoje seme)!!!Pa po tim cenama i ceni arende nemoze vas izvaditi ni cena od 25 dinara.

Kad posejete psenice koliko mozete za KES da nikom nista ne dugujete imacete manje troskove za materijal i vecu cenu u otkupu jer ce psenice biti mnogo mnogo manje posejano a i kad vide da zemlju niko nece pasce i cena arende.


Da dodam,treba krenuti ispocetka,spustiti se na zemlju,i meni je to bio problem,vadim se iz blata i vidljivi su rezultati,sejem psenicu 2,3,4 reprodukcije,mnogi su mi okrenuli ledja a mnogi pomogli kao i kolega mcbaycow.:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Evo i moje računice na ovogodišnjoj proizvodnji od cca 2 ha pšenice.Ukupna ulaganja po HA su bila 85.000 dinara,sve u fulu.Dva prohoda tanjiračom(plaćema uslga)kupovno seme,sejanje(plaćeno) Map pred tanjiranje,u proleće dve prihrane 200kg UREA ,200 kg Kan dve zaštite od bolesti(Falkoni Acanto) sekator,fastak,kombajniranje(plaćeno),vuča moja,prskanje moje i razbac.đubreta moje(samo gorivo).Rodilo 8.250 i sad je pitanje po kojoj ceni računati.Ako je po 16 din/kg onda je prihod 132.000 i za svaki dinar viša cena,prihod se povećava za 8.250 dinara.U prvoj varijanti(sa cenom od 16) zarada je 47.000 pa sve tako redom.Tu jedino nema arende(zemlja je moja) ali ako i nju ubacim u troškove,a ona se ovde kreće oko 25-30.000 po ha,računica sve kaže.Ima zarade ali je dosta tanka. U svakom slučaju,mora biti preko 7 t prinos da bi se bilo u nekom plusu.Ostaje pitanje da li redukovano ulaganje uz manji prinos ipak daje neku veću zaradu od ovog ful ulaganja u mom slučaju.
Sve je otvoreno prikazano bez ikakvog ulepšavanja ili umanjivanja.Možda bi uz neke svoje alatke(tanjirača,sejač,kombajn) bila i veća zarada ali tako je kod mene.
 
Sad kad cuju pocerci da si rekorder u selu i tebi ce dici cenu kirije:haha:
Nema ko da podigne kiriju,sve sami pokojnici:osmeh::haha:a i ja necu da platim vise od 100 eura za hektar.Slab sam ti ja rekorder,morao sam da unistim hektar onog PKB-a zbog tudje greske ali nekako plivam i dalje,posejao sam tu kukuruze pa ce me oni izvaditi:osmeh:mozda::novac::
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh