Psenica 2015-2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Setva psenice zavisi od mnogih faktora na primer:
Prosle godine kasnila vrsidba kukuruza tesko se spremala zemlja a posle nastupio suvi novembar pa je nicanje bilo lose.
Pre dve godine sejano u roku ali stojala u suvu zemlju pa opet nikla kasno(pricam za svoje selo i moju okolinu)
Ove godine se kukuruz skidao dosta rano ali zato priprema je bila izuzetna i sejanje je obavljeno u sami pocetak roka setve pa cemo videti.
I jos bi dodao da plan setve mora i da prati obavestenost o vremenskom periodu koji nailazi po mojim saznanjima bice ceo oktobar kisan a pri kraju meseca i prvi mrazevi tako da oni koji cekaju neki starinski savet mogu i da ostanu za kasniju setvu ili cak,sto je najgora varijanta bez ikakve setve.
Neplasite se da je sejete malo u vlaznijoj zemlji jer joj nece nista faliti.
 
Ja posejao 05 oktobra,dosta njih mi govori da sam poranio.Ali bolje je da je u zemlji nego u dzaku gde nikad nece nići...Ingenio na 5kj i ostalo mi jos hektar za Sobred
narednih dana pa cu videti razliku,da li je bolja ranija ili kasnija setva.Inace kod mene u ataru je solidno posejano psenice do sada.Ima ih jos koji ce sejati kad vreme dozvoli.Uglavnom svi tanjiraju,skoro niko ne ore.
 
Popodne posejali 30ari Nikola i ako je rosila veci deo dana.Do sada posejano 1ha,ima jos 2.
Slazem se da ne treba zuriti,ali po izgledima vremena stabilizacije nema na vidiiku.
 
Kod mene svih 7 kj koje nameravam da sejem spremno 90% za setvu. Baceno 100 kg/kj Mapa 12:52, izorano i predjeno jednom setvospremacem! Cim vreme dozvoli sledi jos jedan prolaz setvospremacem i sledi setva! Sorte Apach i Sofru prvi put za probu na 2 kj!
 
Kod mene niko i nije razmisljao o setvi l ne zato sto nece vec sto nije moglo suvo do zla boga.Plug vadi Ei televizore a tanjiraca nista kad procitam kako setvospremacima prelazite za psenicu izgleda mi neverovatno jer se ovde i cetvorokrilne drljace lome pri pripremi.
 
Ja sam i juce sejao, ali nista nisam povaljao, samo sam presao drljacom posle sejalice. Nisam smeo da valjam, malo je vlaznije zemljiste bilo. Sad pada sitna jesenja...
 
Koliko povecavate setvenu normu kod prve reprodukcije semena? Apac mi je prva reprodukcija, mislio sam ici sa 125-130kg po jutru, da li je to uredu?
 
Bez provere klijavosti jer sejem njihovo seme, posejem Apacha vec nekoliko kodina sa 165 kg/kj! Sve koje znam ovde niko ne seje sa njihovom preporukom od nekih 110 kg/kj. Neki su u pocetku sejali preporucenu kolicinu semena i nisu imali vise od 2000 kg/kj! Prilikom vrsenja trazili su uvek opravdanja ili u vodi koja je stajala ili u bolescu pa do toga da je bilo slabo bokorenje!!!
 
Sijao sam ga i 200 kh na ha i imao bolji rod na toj parceli nego sa normom od 250. ili po normi i ako je lijepo nicanje iybokori se i bude odlična a zna biti i porijetka.Ništa nisam siguran ali jedno jesam,od kad srbijanci rade doradu nije to taj apač zato ga izbacujem ove godine.
 
Zasto ste zatvorili temu Pšenica 2014-2015 ??? Mozda jos ima ljudi koji nisu jos prodali tu psenicu!!!

Nisam ni pogledao cija je dorada bila jesenas Apachu ali zato je prinos bio kao nikad do sad, a i nisam siguran da li ce jos davati takav prinos ikada!!! (Mislim meni)!!!
 
Sejem apac vec 7-8 godina, uvek sam isao sa preporucenom kolicinom 105-110kg, ali sam sejao original seme. Prosle godine je stvarno ostao redak, i ako je bio original, i kod mene i kod kolege, sejali smo iz iste ture semena.
Eksperimentisao sam i sam, prosle godine sam usluzno sejao dosta apaca, svi ga seju kod mene u okruzenju, trosio sam od 100 do 150kg po jutru, zavisi od njive do njive (kako ko kaze), i prinosi su bili slicni kod svih, ove godine 4000+kg po jutru. Po mom nekom skromnom iskustvu mislim da je dovoljno 130kg, ali me interesuju i druga iskustva.

Danas sam nosio seme na doradu, plug je zakacen, prvi dan od nedelje kad budu dobri uslovi idemo orati, i nadam se oko 15og da ce se moci sejati. Pa cemo videti razliku posejanog pre i posle ovih najavljenih kisa, ako ih bude.
 
Prosle godine sejao Andino 102kg po jutru,preusev Soja.Sejano na gruberisano sojiste 20.10... pred setveno 100kg MAP/kj dve prehrane kao i zastite prinos 4260kg/kj.
Nisam posijao toliko malo semena sto sam hteo,nego sam zeznuo masinu,proveru napravio kada sam zavrsio....
Kaze drugar:neboj se retkog zita.....
 
setva 015

juce zavrseno sa setvom za ovu godinu, posejano 11h, 9h balatona i 2h simonide.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh