Prskalice

Е баш тако. У праву си ти за то што кажеш,видиш ја о томе нисам ни размишљао хвала што си ми скренуо пажњу, радићу сад на томе да решим и тај проблем.

Послато са GSmart_Classic уз помоћ Тапатока
 
Dobro osmislena ideja!
Mada, zar ne bi bilo bolje, da npr. napravis sistem za 5 sekcija, ali za svaku sekciju po 2 el.ventila. Jedan da je normalno zatvoren, a drugi otvoren. Znaci kako si sad napravio razvodnik, izmedju el.ventila i razvodnika ubacis T koleno, i na njega el.ventil za prelivni, koji je suprotan od drugog. Kada je ukljuceno prskanje, tada dobija napon, i ovaj glavni je otvoren, a prelivni bi bio zatvoren, prilikom iskljicivanja prskanja/napona, bilo bi obrnuto, i nema variranja pritiska, jer sve ide preko prelivnog. I na svakom el.ventilu ubacis po tu slavinu za fino stelovanje svake sekcije, i mislim da bi to funkcionisalo kao pravi ravodnik. Kao sto rece clan dukej.
I jos ako bi moglo na postojeci razvodnik da se napravi samo dodatak za sekcije, od plasticne cevi.
 
Poslednja izmena:
Nema potrebe za T članom, može i iz samog razvodnika da ide taj suprotni elektro ventil koji vodi u preliv. lakše je za praktično pravljenje. A onda sve te prelive sa "suprotnih" ventila uvesti u jednu cev pout ove što igra ulogu razvodnika i onda sa nje odvesti vodu u bure. Bitno je samo da se kod ožičavanja zajedno povežu ventil za granu i njegov par (sa slavinicom) za preliv.

Ideja je fina i ja uvek pozdravljam kad se neko trudi da unapredi i olakša svoj posao! Ali kao pravi razvodnik ipak ne bi funkcionisalo jer nema neke fine regulacije za promene broja okretaja kardana, ako npr. ne vozite idealno sa konstantnim gasom. Ovde bi se povećanjem gasa povećavao protok (i obratno), dok kod regulatora sa oprugom se to ipak malo izbalansira. Tamo ako se poveća pritisak više se sabije opruga pa se time više otvori i preliv i time deluje na smanjenje pritiska (naravno u nekim manjim granicama, taman da kompenzuje +/- 50-100 obrtaja motora). Ali s' obzirom da dobija daljinsko gašenje prskanja, i s' obzirom koliko koštaju takvi razvodnici, za nekog ko ima mirnu nogu na gasu (ili ručni gas) ovo može da bude sasvim upotrebljivo.
 
Poslednja izmena:
Najbolje bi bilo od inoxa (prohroma) a ovako je verovatno urađeno jer je najlakše za obradu odnosno montiranje izvoda, u kućnoj radinosti. Bakar i mesing ne bih savetovao jer sa vremenom izgube svoja svojstva, nemaju mehaničku stabilnost što je potrebno na priključcima koji vibriraju, tresu itd.

Kako smo svi pametni i znamo da savetujemo :osmeh:, ali zato forum i služi. Kolektivna pamet daje najbolje rešenja.
 
@dukej Da moze i tako, bez T kolena, jednostavnije je. Podrazumeva se posebna cev, ili crevo koja bi iz prelivnog vodila do bureta.
E sad, to je problem sto ne bi funkcionisalo kao pravi razvodnik. Iz tog razloga sam ja odustao, mada nisam tad ni pronasao el. ventile za vece pritiske, da su iole prihvatljive cene.

E sad, razmisljao sam i o tome da,na postojeci razvodnik umesto rucica koje se prebacuju za otvaranje i zatvaranje, ubace elektromagnetni solenoidi, isto bi trebalo po 2kom po svakoj sekciji. Ali njihova je mana sto se greju, pa ne verujem da bi izdrzali u radu.
 
Zato se sad razvodnici rade sa elektromotorčićima a ne sa elektromagnetima. Pouzdaniji su i troše manje struje.

Odavno razmišljam o tome ali nisam nikad uzeo konkretno (zato skidam kapu @Bećarr94 jer je odmah realizovao ideju) da malo pretražim aliexpress, da vidim može li se tamo naći nešto jeftinije što bi moglo da se uporebi za ovu namenu...
 
Malo inovacije ... da se noćom vidi činjenično stanje iz kabine

9461a459aa1b0e848e1aaefc0f960c11.jpg


b5327a8f8010a3f79c4379b2f3453c00.jpg


- - - - - - - - - -

12w led :osmeh:
 
Sta moze biti uzrok da prskalica baca upola manje vode nego inace i da nema ni 1 bar pritiska?filter je cist,dizne takodje,regulator radi normalno,ne vraca vodu u bure u toku rada,membrane su nedavno stavljene nove.Rec je o Rau 50 litara.
 
Nisu dezinformacije, meni je ponuđeno po toj ceni.
Pa sam mislio da si i ti toliko platio.
U svakom slucaju nisam trebao da odgovaram mesto tebe, tako da se izvinjavam.
 
@dukej Ја се у потпуности слажем са тобом све ово што си рекао је на свом месту,да будем искрен ја никада нисам ни видео уживо оригинал електо разводник,све ово сам правио из главе,за сад све добро функционише а за надоградњу постојећег разводника што сам направио никад није касно.

Послато са GSmart_Classic уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh