Protesti malinara 2017 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zorane, nije valjda da su stvarno to trazili? Zvanicni predstavnici malinara Srbije to da traze? Da toliko nisko padnu tu su sigurno pare u pitanju, a verovatno i politika. Kao da je Vojvodina tunguzija, a ne Srbija. Treba za njih jedna dobra govnji.va motka kad se takvim stvarima sluze.

Nemam ja razloga da lazem, tako je bilo i nikako drugacije... Izneo sam imena nasih predstavnika i to je jedina istina.... Znaci nije se pricalo o ceni nase maline, tek treba da ponovo sednu i pricaju, ukljucena je i pokrajinska vlada,. Nisam ja spominjao kvalitet ni jednog momenta, nego odnos prema nama, proizvodjacima iz Vojvodine.. Ako neko bude nasao interes i ovde napravio hladnjace, verujte da mozemo mnogo vise da je proizvedemo nego uza Srbija, prednost ravnice i rada sa kombajnima je na nasoj strani, o agrotehnici i sistemima za navodnjavanje necu ni da pricam..... Ipak je ovde poljoprivreda nesto sa cim se radja i umire...
 
Poslednja izmena:
Mi cemo Polanu i Polku širiti do maksimalno i vecinom ce se brati sa kombajnima a mi ovde nevidimo nikakvu razliku vašeg vilameta i mikera kao bolju malinu od naše Polane a pogotovu Polke da bi nam toliko pljuvali i blatili naše zasade, posle jučerašnjeg sastanka vaših pretpostavljenih sad tek vidimo koliko smo vam mi Malinari iz Vojvodine u oku, .............................................................................................................

Kao neko ko je totalno neutralan ( ne bavim se proizvodnjom iste ) moram da se slozim sa gospodinom Joksicem .

Cemu ta degradacija i nipodastavanje pojedinih sorti a sa tim i necijeg truda i rada .

Na trzistu mora biti mesta za sve a cenu ( polka , vilemet , polana . . . . . . ) ce vremenom iskristalisati krajnji kupci svojom potraznjom .

Ovakve podele , i zajedljivost medju samim malinarima stete upravo samo njima .
 
Poslednja izmena:
Sistem je pukao umesto da smo zajedno sada se raspravljamo izmedju proizvodjaca maline mikera vilameta i polke i polane trziste postoji za obe sorte kao sto neko rece za jabuku Ajdared (niza cena) i Mondi (najskuplja jabuka na trzistu) isto tako ce trziste urediti sta mu vise treba ukoliko je to polka ona ce biti skuplja ukoliko je to miker on ce biti najskuplji , sve ostalo su nepotrebne price i svadje onih koji zive i rade zlatno voce malinu..a da malinu sadi svako i svuda neplanski to je tacno svako selo u srbiji je ima... neplanska proizvodnja donosi obicno neplanirane probleme...
 
Dvo-umio sam se da li da pokazem ovu moju bruku i sramotu..? Al shvatih da nije samo moja sramota no i celog drustva!

Gde sam POGRESIO....????
Po slicic...... Vidi se da je ovo kraj malinjaka...koji je bio reper ..malinjacima u okruzenju.
Predosecam i kraj Srpskog malinarstva...sto NE bih zeleo! Za sve ovo je kriva NISKA (najavljena) CENA
U prilogu (excel) iskazani su ulozena sredstva ...bez mog rada i clanova porodice. A prihod = 254 976 din. na 2.8ha Mikera i 0.25ha Polke Da nije tuzno bilo bi smesnooo!
Za one koji ne vladaju excelom...? kg/m/d =2.85kg za skoro toliko je i opalo zbog nebranja ..sto od bojkota sto od vremenskih uslova...? Berba po 1 kg 83.13 din , Do berbe kostanje po 1 kg =67,29 din, sto znaci proizvodna cena je 150.42 din/kg a isplacena cena prosek =160.60 Nada postoji da bude neke doplate???

Kad nastupe hladni dani ...detaljna analiza ,gde se sve pogresilo i sta i kako dalje? Pozdrav...!
19961583_1377516749005189_7807062531575814746_n.jpg




19989803_1377516839005180_3391526824073080396_n.jpg

19989702_1377516949005169_4805596918169006390_n.jpg




19961222_1377517245671806_5562633907883895703_n.jpg


19989683_1377517369005127_6081211022193236286_n.jpg


evo je i polka...
19875409_1377517442338453_6044126540049205604_n.jpg


19989310_1377517545671776_8920020770058320174_n.jpg
 
Sledeće godine ako velike hladnjace izadju sa cenom manjom od 150 din (ove godine ceo rod predao za 120 dinara Leskovac) timer i kosim ceo malinjak. Ja po ovoj ceni nemam računicu. Jug Srbije nema akontnu cenu godinama, zezaju nas za gajbice, cena išla i 100 din a berači uzimali 40 do 50 din po kg (malina se poklopila sa višnjom). Ovo je sramota šta se radi. Verujte mi postoje ljudi kojima i cena od 60 din odgovara.
 
Dvo-umio sam se da li da pokazem ovu moju bruku i sramotu..? Al shvatih da nije samo moja sramota no i celog drustva!

Gde sam POGRESIO....????
Po slicic...... Vidi se da je ovo kraj malinjaka...koji je bio reper ..malinjacima u okruzenju.
Predosecam i kraj Srpskog malinarstva...sto NE bih zeleo! Za sve ovo je kriva NISKA (najavljena) CENA
U prilogu (excel) iskazani su ulozena sredstva ...bez mog rada i clanova porodice. A prihod = 254 976 din. na 2.8ha Mikera i 0.25ha Polke Da nije tuzno bilo bi smesnooo!
Za one koji ne vladaju excelom...? kg/m/d =2.85kg za skoro toliko je i opalo zbog nebranja ..sto od bojkota sto od vremenskih uslova...? Berba po 1 kg 83.13 din , Do berbe kostanje po 1 kg =67,29 din, sto znaci proizvodna cena je 150.42 din/kg a isplacena cena prosek =160.60 Nada postoji da bude neke doplate???

Kad nastupe hladni dani ...detaljna analiza ,gde se sve pogresilo i sta i kako dalje? Pozdrav...!
19961583_1377516749005189_7807062531575814746_n.jpg




19989803_1377516839005180_3391526824073080396_n.jpg

19989702_1377516949005169_4805596918169006390_n.jpg




19961222_1377517245671806_5562633907883895703_n.jpg


19989683_1377517369005127_6081211022193236286_n.jpg


evo je i polka...
19875409_1377517442338453_6044126540049205604_n.jpg


19989310_1377517545671776_8920020770058320174_n.jpg
E moj prijatelju,nigde nisi pogresio,osim ako si glasao za necastive.....Ja ne smem ni da radim kalkulaciju,zavrsavam sezonu i razmatram sta dalje....Ovako definitivno vise ne moze....
 
Radojca

Da li sam ja spomenuo monopol?
Na svako Eliksirovo otkupno mesto, u Macvi i Jadru, bila su tri ili cetiri koja su otkupljivala za hladnjace iz Arilja i Pozege.
Moju malinu sam prodavao u dve hladnjace, jedna iz Pozege ( sediste u Beogradu) a druga otkupljuje i mrzne za hladnjacu iz Arilja.
Da li znas koliko je proizvedeno maline u Macvi?
Koliki je kapacitet Sabackog Eliksira?
 
GALE,ARILJAC 80
Nemojte iznositi netacne podatke.Ovo je istina:
U Arilje i Pozegu doslo je dosta maline sa juga Srbije, a ne iz Macve. U nasem regionu ,tacnije u Pozegi i Arilju izuzetno su velike hladnjace samo Stanic i Sirogojno i samo su ove dve hladnjace na spisku 20 najvecih Izvoznika u prosloj godini.Vecina velikih hladnjaca i izvoznika maline su upravo van naseg regiona i to: ZA Fruit,Eliksir,Podgorina frucht,Bella 9,Frikos,Zadrugar,Lukowa.Tvrdim da je 99% maline iz Macve i podrucja oko Macve ostalo u maticnim hladnjacama. To vam je prava istina i neznam zasto je ne prihvatate.
Ja nisam nista netacno izneo,dodao sam na covekov post da je ogromna kolicina maline dosla u Arilje iz Bosne i ostalih dellova Srbije.Uzeo si u obzir samo Stanica i Sirogojno,a sta je sa Master Frigom (moja je pretpostavka da ce on biti jedan od vodecih u ovoj sezoni),Cropsom .....? Jos moras da znas da pored Stanica koji je najveci,dosta ariljskih hladnjaca srednjeg kalibra (2-3000 tona) imaju svoje ispostave u Sabcu,Ljuboviji,Loznici,u pogranicnim delovima Bosne i sl....Sto se tice izvoznika,mislim da je Altiva na prvom mestu a oni vecinom rade Stanicevu malinu,posle njih najveci izvoznik je Stanic,ali to su nebitni podaci ....Sticajem okolnosti jako sam dobro obavesten odakle je sve stizala malina ove sezone u Arilje....
 
Kad smo kod izvoza,pre nejoliko dana neko je na forumu izbacio ovaj spisak izvoznika,ne znam da li su ovi podaci tacni.....
f3e2777a3337c564f0ad5b9ffa7c8186.jpg
 
Juce na sastnaku ispred malinara Vojvodine su bili i nasi predstavnici, Bojan Pejic i Danilo Scepanovic... Prva tacka je bio zahtev Asocijacije da se zabrani i spreci otkup i prevoz maline iz Vojvodine, ne iz Poljske, Bosne, Kosova, nego iz Vojvodine.. Srecom, posle dugog dijaloga je ovaj zahtev odbijen od strane ministra i hladnjacara.... Jedina dva coveka ispred asocijacije koja su podrzala nas ,malinare iz Vojvodine, su Jokovic i Lucic, verovatno ih neki i poznaju... Sta da kazem posle ovoga... O Dobrivoju Radovicu i njegovoj cestitosti, o kolegama iz nase Srbije, o nama..... Podseca me na neka prosla,ruzna vremena, opet Mi i Vi, ranije to nikome dobra donelo nije... Prihvatam kvalitet mikera i vilameta, ali ovde smo mi koji proizvodimo Polanu i Polku, koje se sve vise gaje i u ostalim delovima Srbije, degradirani kao ljudi, kroz sorte... Neverovatno i neka nam je svima Bog u pomoci..


Ovo je za rubriku verovali ili ne. Prosto moram da se prekrstim i levom i desnom. Da zabrane otkup maline iz Vojvodine? Pa da li ti ljudi imaju gram mozga. Ovako nesto slicno nisam procitao odavno.
 
Ima mesta za sve i nema mesta panici. I polka i polana i druge nase sorte pre svega willamet i miker imaju svoje mesto na trzistu. Mislim da treba da povedemo racuna samo da razdvajamo sorte. U buducnosti po meni malina ce se brati kombajnima u Vojvodini jer ce jedino tako proizvodjaci imati racunicu da je rade, nazalost ovo iskljucuje male poljoprivredne proizvodjace. Zapadna Srbija ce morati da se pomiri sa cinjenicom da vise nece moci tako dobro da zaradjuju kao nekada.

Neko pomenu izvoznike, da imamo vise od 4 izvoznika , imamo puno vise izvoznika i nije tacno da je trziste monopolizovano. Svako moze da izvozi ako za to ispunjava uslove i ako ima kupca... E sad, do pravih kupaca i partnera je tesko doci, potrebno je puno rada truda i energije za tako nesto.
 
Strasno ali istinito kao da smo mi u Vojvodini proizvodjaci drugog reda ili gradjani drugog reda neznam dta reci sve je suvisno

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Petarp nemoj da se brines ariljsko-ivanjicki malinari bi kada bi mogli zabranili da malana dolazi iz kotraze ili uzica kod njih samo da oni imaju najvecu cenu maline, ususkani godinama drzali su primat u proizvodnji u Srbiji i bili u situaciji da diktiraju cenu (za sebe uglavnom) ni prosle godine ih nije bilo briga sta se placa u ostalim delovima Srbije. Stvari su se promenile ariljska polja i ivanjicki malinjaci nisu obnavljani, malinjaci su stari izmoreni stalinim hemiskim tretmanima, ovu godinu su se malinjaci tamo predali, list se izvrnuo plod je sitan i abortiran, osusen (posledica zime mraza vrucine takodje) ostali krajevi srbije su posadili i imaju objektivno mlade malinjake jake, spremne da se odbrane od svih elementarnih nepogoda. Ostatak Srbije ima bolji rod krupniju malinu a na nesrecu proizvodjaca placenju 120 dinara kao u leskovcu i sabcu. Kao odgovor "ovi borci za prava malinara ali samo ivanjice i arilja, traze visu cenu za onu situ i suvarke koje beru, zato ce kvalitet i istina pobediti, a kupci ce se preseliti u krajeve gde je malina kvalitetna a ne gde su ovi "grlati borci za svoja sopstvena prava" a ne prava svih malinara od subotice do vranja gde treba da postoji jedna cena za jedan kvalitet i za jednu sortu. Ja cu se uvek boriti za prava svih nas a ne za prava samo odredjenog geografskog porekla koje vise i nije prepoznatljivo po kvalitetu kao nekada.
 
Niste proizvodjaci drugog reda, to mogu samo zlonamernici da tvrde. Vi ste po meni sansa srpskog malinarstva pod uslovom da se ta energija i proizvodi usmere na pravu stranu.

- - - - - - - - - -

Zapadna Srbija gubi polako ali sigurno primat. Spavali su dubokim snom, nisu nista uradili da razviju neke nove proizvode ili otvore neka nova trzista. Imaju zastitu geografskog porekla koju ne koriste, imaju pogresne ljude koji ih zastupaju i zbog svega toga trziste ce ih kazniti jako brzo.
 
Za poznavaoca prilika

Kako da ne,sve je tako kao sto Vi tvrdite.No,malo ste ogorceni sto cenu pogurasmo sa 120 dinara.Dobro se ja secam kako pre izvesnog vremena pozuriste da uzmete mustuluk ovim nesretnicima na jugu,kako im tada rekoste cena pada na 80 dinara.Valjda da ih jos vise uplasite,to kod njih ocigledno i dalje prolazi,ovde kod nas ne.

Kolege sa juga morate se boriti,razbiti po koji nos vasim krvopijama za pocetak,pa ocekivati poboljsanje.

A kolege iz razvijene Vojvodine-Taj predlog,ako je to istina,je svakako bezuman i krajnje nefer.Ali vi za razliku od juga umete da se borite.Za vas se ne brinem.Ne sumnjam da ce te uskoro preplaviti trziste sa mehanicki branom malinom.Moguce je,obzirom na visoku poljsku proizvodnju da cena padne na 0,5 evra.To ce oboriti cenu Vilameta i Mikera ne do nivoa od 0,5 evra,ali oko evra ili malo ispod bi mogao biti Vilamet.Ne bi to bilo prvi put da cena totalno potone (skoro je bila,a vec smo zaboravili 2011).Ja ne sumnjam da ce proizvodnja maline u regionima gde daje najbolje rezultate ipak opstati.Ljudima je preko potreban novac,a porodice npr.sa decom skolskog uzrasta mogu obraditi i obrati desetak ari maline bez angazovanja dodatne radne snage.Uz rod od 4-5 kg po duznom metru oni ce imati kakvu-takvu racunicu.
Kakva ce biti vasa racunica na pola evra,ne znam,vi to bolje znate...ili mozda jos uvek ne znate dok ne stignu kombajni.Poljaci tvrde da to nije isplativa cena.
 
Poslednja izmena:
@jevto

Sta mislite koja ce prva roba da napusti Srbiju? Ona koja je placena po 120 ili ona koja je placena po 150?

Hladnjace u zapadnoj Srbiji se nalaze u teskoj situaciji jos jedna losa godina i mnogih vise nece biti.

Cena je i bila 80 dinara? Da li je to fer ili ne? Ja sam nudio resenje i pisao kako proizvodjaci mogu da dodju do bolje cene... Ali vi sta god ja napisem pojdincima ne odgovara, jer ja pisem istinu a istina nije lepa kao ni trziste... To je utakmica surova...

"Kolege sa juga morate se boriti,razbiti po koji nos vasim krvopijama za pocetak,pa ocekivati poboljsanje" ovo je vasa recenica... Ne znam kako ovo da komentarisem... Vi mislite da se silom nesto moze postici... Ima ona narodna, "Ko se maca lati..."

Ulica nikad nije donela nicega dobrog nikome, problemi se resavaju tako sto se sedne za sto... Kako bih ja resio problem juga? Ako je vec suvise tesko udruziti se na nacin koji ja prdlazem, onda moze klasicno udruzenje gde ce oni pokusati sami da dovedu sto vise konkurencije da bi cena bila sto veca. Stanje na jugu je slika trzista, niko nece platiti nesto vise ako vidi da moze da kupi za manje... To je legitimno pravo hladnjaca ali je legitimno pravo da predstavnik tih proizvodjaca posalje dopis na 100 ili 200 ili 500 hladnjaca pa kaze, mi grupa toliko i toliko proizvodjaca spremni smo da vam ponudimo to i to... Obavezujemo se da cemo uz uslove te i te... Od vas ocekujmo da ispunite to i to... Itd... Ali mora da se radi a ne da se kuka....
 
Za poznavaoca prilika

Ah,da ta cuvena nevidljiva ruka trzista koja se uvek sluzi ucenama.Znaci tamo gde moze i treba da bude 80,onda tamo gde se bune i gde prazna prica ne prolazi moze i treba po 160.A kako se te nerentabilne hladnjace sire po Zapadnoj Srbiji?..pitanje je svih pitanja.Ja znam da se krediti stvaraju iz vazduha,ali se mora vracati i glavnica i kamata.A banka prvo proceni ISPLATIVOST investicije pa tek onda odobri kredit.A vi hladnjacari jeste alavi,ali bar toliko znate da ne uzimate kredit koji ne mozete vratiti.

Evo u Francuskoj slave Dan Revolucije,podseticu Vas da je ulica porodila:Liberté, égalité, fraternité (Sloboda, jednakost, bratstvo)

Mi smo ocigledno radili,a ne kukali,pa smo se izborili za malo vecu cenu.
 
@jevto

Proizvodjac se bori da proda sto skuplje hladnjaca da kupi sto jeftinije, sta tu ima da je nejasno... Ako negde nema dovoljno konkurencije logicno je da ce to hladnjace iskoristiti ali nije logicno da proizvodjaci ne nadju resenje za tu situaciju... Napisao sam kako bih ja resio taj problem...

Hladnjace se sire na osnovu kredita. Krediti se dobijaju na osnovu bilansa... Problem je sto ti bilansi vise nisu tako dobri, problem je sto su hladnjace pocele da jedu svoju supstancu... Na duzi rok takvo stanje nije odrzivo.

I to je sve trziste...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh