Proizvodnja rasada u plastenicima

Cisto.Ispikirao sam dve saksije krastavca i 10-ak paradajza.
Bolje je kada ima sunca...definitivno.
 
ja mislim da ce ti na kraju ipak neku prednost u rastu i izgledu imati taj sa djubretom,evo ja cu ove godine probati isto usporede radi,koristit cu kad budem pikirao u pet biljaka obicni supstrat,a u drugih pet cu koristit pregorjeli ovciji stim da cu mu dodavati 20tak % drvenog uglja u prahu koji je pomijesan sa ovcijim i stoji tako bar desetak dana..biljka sa ugljom bi trebala na kraju duplo jaca i brza te veca i zdravija biti,trava na tom procentu uglja ne bi trebala rasti,tako sam gledao i tako kazu,budemo vidjeli.
 
Ne verujem.Razlog je taj sto su uzete zadnje biljke koje su bile ispod proseka ostalih.U startu su bile manje i ne verujem da ce stici ostale.
Sve ostalo takodje nisam pikirao u supstratu vec sam skidao u sumi prvi sloj zemlje, jedno 10-akcm.U tu zemjlu sam ubacao mozda 15-ak% supstrata.
Trebalo je malo ispikirati i u cist supstrat ali nismo.
Prosle godine sam video rasad kod sestre radjen u sumskoj zemlji i bio je odlican.To je i mene povuklo.
 
Imate celu temu o kompostiranju gde možete da nadjete i podatke za odredjene komposte od stajnjaka ili kako se rešiti semena korova i trava. A i temu o bioćumuru...kakav treba da bude i koliko ga staviti u mešavinu.
Drago mi je da vidim da veći proizvodjači makar eksperimentišu sa alternativama komercijalnim supstratima koji su po meni još jedan nepotreban trošak proizvodnji.
 
Od supstrata koristio sam klasman pa smo presli na pinstrup crvena bala od 300 l . Prosle godine sam pikirao paradajz iz supstrata u mesavinu sumske zemlje i pregorelog stajnjaka govedjeg, sumske bukove zemlje prosejane kros sito takozvani madrac.Odnos je bio 3 lopate zemlje jedna djubra pa mesanje u kolica motikom pa u case Paradajz je bio odlican u toj kombinaciji takodje i krastavac i bostan kalem. Dok paprika se puno mucila mozda zbog neodgovarajuceg odnosa ili kiselosti zemlje .Dugo su joj zuteli listici .Papriku necu vise pikirati u tu kombinaciju vec samo u supstrat do rasdjivanja i prodaje.(moje zapazanje).
 
Ja da imam neke masine za mljevenje biocumura imao bi ga ove godine puno vise ovako ga nemam koliko bi zelio..nisam na forumu naletio nigdje da je pisano o njemu..pravim ga sam kako umijem i znam ,mijesa se max.25% sa kompostom,stajnjakom,moze cak i sa mineralnim...kada se pomijesa potrebno je bar dvije sedmice da odstoji da bi se isti napunio..citao i gledao sam sve njegove prednosti dok mane nema ni jedne,nema ispiranja hranjiva,veze bolesti otrove za sebe,vodu,prozracnost zemljista,itd.
 
[ur
1_tmb_85661310_IMG_0038-001.jpg
[/url]l=http://fotkica.com/slike.php?slika=1_85661310_IMG_0038-001.jpg]
Evo vam slika jedne masine za pripremanje smese za pikiranje.Masina je rucne izrade i kada se mesa nema otpada, ne treba sito.Ili kada se proseje ostatak se samelje i nema otpada.
 
Jura imas li mozda video na you tube kako radi ovaj mlin. Video sam kod jednpg prijatelja kako puni case i kese pomoci masine .Princip stara vodenica za meso i elektro motor pokrece istu preko remena odozgo levak u vodenicu a na izlaz usta napravljena od lima .Stavi kesicu stisne pedalu i puni. Bas prakticno.
 
JuRa, zašto radiš 2 biljke krastavca po saksiji i zašto grijanje preko rasade tako je veći gubitak nego ispod.
 
@Jura jesu li i one biljke u svinjskom isto takvih svjetlijih vrhova?
Kod mene se to u rasadi jos nikad nije desavala ali zato jeste svake godine poslije sadnje pa skoro do kraja iako ljeti sunca ima i viska,identicno tako kod mene bude i onda idem folijarno azotom pa sutradan kalcijem itd. i vrati se dan dva i opet isto u krug dok biljka ne dodje do 5-6 sprata i onda se sama smiri uravnotezi.
 
Interesuje me sta da stavim ispod kontejnera da se koren ne uhvati za zemlju a da propusta visak vode od zalivanja?

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
naj idealnije bi bilo kad bi se kontejneri malo odigli sa zemlje jer tamo gdje je dostupan vazduh glavni korijen ne ide a prednost toga bi bilo stimuliranje i rast postranih korijenova..kod mene je ispod agril i rijetko korijen ide van iz kontejnera sa 60 rupa
 
@miladin
U startu je zamisljeno da se greje odozgore tj.vazdusno i tako sam sada naucio.Planiram da uvedem nekakve izmene ali to tek za sledecu sezonu.
Krastavce radim na taj nacin zbog prostora.Znam da je bolje po jedna biljka i zbog toga planiram da uradim izmene na grejanju.Mada i ovako bude dobar krastavac.
@zixo
Ista stvar je sa svim biljkama fali sunca u ovom trenutku.Kada se posadi onda nema problema sa vrhom.Kada se pojavi da utanji vrh i pocne malo da bledi pustam 3x20 i to ga brzo vrati u normalu.
Sto se tice izmena planiram sledece da uradim.
Creva sa grejanjem da produzim duplo duzinski.Na zemlju prvo ide stiropor pa creva i preko toga palete.Na kraju da creva povratim preko svega toga.
 
Kod mene su sva creva ispod rasade a rasada je oko 12-13 cm iznad creva preko letve, ja ne koristim palete.
 
Nazad
Vrh