Proizvodnja rasada u plastenicima

Ja pocinjem sadnju paradajza za 2 do3 dana pa sta mu bog.Prosle godine sam imao zasadjen paradajz jos 25 marta i bio sam prezadovoljan i rodom a i cenom,papriku cu da radim samo za svoje potrebe.

- - - - - - - - - -

Sta mislite koje je djubrivo bolje slavol ili wuxal?
 
Ja generalizujem stvari i nisam rekao za konkretno moj paradajz.
Gledao sam rasad iz Iriga gde je sadnja pocela oko 1-og marta i sada ima oplodjenu drugu cvetnu granu pa vi vidite i procenite sami.
Prosle godine sam sadnju poceo od 15-og marta a sada kasnim debelo.Mada pocinje cvet da puca ali onako stidljivo a i krastavac je spremio cvet,krece polako.
I pokajo sam se sto nisam sadio bar nedelju dana ranije
 
Meni je jedne godine propao paradajiz 9 aprila...i ko se jednom na mleko opece taj i u jogurt duva....Nista mu nece faliti i u rasadu...ako bude dobra godina bice i para ako ne mozemo da samo da pricamo i prepricavamo...
 
Bice kako ce biti ali plasim se da ove godine tesko ce da imamo onko dobru cenu paradajza kao prosle godine jer ce ga verovatno ove godine imati u izobilju zbog proslogodisnje cene.
 
Pa treba da se ulozi malo i treba da se modernizuje proizvodnja.Ne tvrdim da ja znam najbolje ali uvek gledam bolje proizvodjace od sebe kako rade.Trudim se da njih pratim i tako radim.
 
Pozdravljam vredne ljude,podržavam topa 100% jer iz ličnog iskustva uveren.Pre par god slično vreme bilo al smo zaboravili,upro ja da rasadim i uradim 10.03 a kolega iz udruženja kaže namoj glamo rano je...da nedužim.Rasadi on 4-5.04 i brao je kad i ja,a moje muke da ga održim u životu nema cenu
.

- - - - - - - - - -

Vidi Jura takav sam i ja bio ono sto bi se reklo"dečko u usponu" i šta ovo bre nije država za sirotinju kad smo počeli iz plast. od 157m2 na salati smo imali 700maraka a sada sa 50m2 ni 500€ i gde je tu stimulans?Mislim mora se raditi ali brate ako nemas ledja ili političku podršku pucas po šavovima i onda to malo demoralise.izvinjavam se na patetici al je to realno
Pa treba da se ulozi malo i treba da se modernizuje proizvodnja.Ne tvrdim da ja znam najbolje ali uvek gledam bolje proizvodjace od sebe kako rade.Trudim se da njih pratim i tako radim.
 
Opet da ponovim.Ja samo iznosim svoje stavove,niko se ne mora sloziti sa mnom.I to je u redu da svi mi imamo neka svoja vidjenja i iskustva.I meni je prosle godine u aprilu izmrzlo oko 500 struka paradajza.to se nije desilo samo meni desilo se mnogima.
ali opet ostajem pri ovome sto sam napisao.Niko od nas nije najpametniji ali svi zajedno smo bar vredni postovanja ako nista drugo.
Razumem i razlicita shvatanja i pristup poslu.
Moram da navedem jedan primer koji sam ja dobio.znam da ce se mnogi nasmejati ali nema veze.Na pitanje koliko para moze doneti plastenik paradajza 40x7 odgovor jednog mog dobrog drugara inace vrlo,vrlo dobrog proizvodjaca i to na nivou Srbije je bio OD300 DO 2000 EVRA ZAVISI STA HOCES I KAKO TO ODRADIS.E sad dali je bio u pravu procenite sami,pa kazite.
Prosle godine sam posadio od15 do 20-og marta i paradajz i krastavac.Krastavac prvo branje 10-i april,a paradajz je bio oko 20-og maja,nisam bas siguran ali par dana su mozda vise.Do pola maja stoje zavese u paradajzu a u krastavcu se i ne skidaju.Plus dokle god moze drzi se agril preko biljaka.Ako pogledam unazad samo jedna noc je bila kriticna,znaci moglo je da se sadimnogo pre.
 
Ja sam krastavac posadio 06-03, vrijeme je bilo prilično loše, trenutno je krastavac prilično šaren sa bojom ali je rastao, prvi cvat se pojavio 25-03, meni su ova dva dana gora nego kad su bili mrazevi jer juče i danas osim noćne temperature nema ni danjske povoljne a dok su bili mrazevi bile su bar dnevne temperature povoljne.Vidjećemo šta će biti dalje.
 
Ljudi znam iz iskustva da kad biljka "ozebe" nemoze dugo da se oporavi....a kad je zdrava i uz dobru agrotehniku napreduje ko blesava...Ovo sto ste gore pisali sve je ok...ali smo mi sitni proizvodjaci i kad nam propadne rasad onda je to katastrofa...jer je seme skupo i bice sve skuplje...Eh sad ko voli da rizikuje on nekad i dobije ali nazalost i gubi...Samo hrabro i napred..utiske ce mo na jesen sabrati::novac::::novac::::novac::
 
Pozdravljam vredne ljude,podržavam topa 100% jer iz ličnog iskustva uveren.Pre par god slično vreme bilo al smo zaboravili,upro ja da rasadim i uradim 10.03 a kolega iz udruženja kaže namoj glamo rano je...da nedužim.Rasadi on 4-5.04 i brao je kad i ja,a moje muke da ga održim u životu nema cenu
.

- - - - - - - - - -

Vidi Jura takav sam i ja bio ono sto bi se reklo"dečko u usponu" i šta ovo bre nije država za sirotinju kad smo počeli iz plast. od 157m2 na salati smo imali 700maraka a sada sa 50m2 ni 500€ i gde je tu stimulans?Mislim mora se raditi ali brate ako nemas ledja ili političku podršku pucas po šavovima i onda to malo demoralise.izvinjavam se na patetici al je to realno
totalno si u pravu. sve dok ova banda stiti ove tajkune sto uvoze robu, mi nemam sta da trazimo.doslo je da Srbija danas uvozi pasulj,krompir,kukuruz, govedinu... itd. kod mene u ulici danas ima sam jedna krava,a pre je imala svaka kuca po vise krava.jednostavno totalna korupcija drustva i vlast koja stiti tajkune.sve se uvozi,a mi nase ne mozemo da prodamo.u svakoj normalnoj drzavi je normalno da se sto manje uvozi,a sto vise izvozi. ajde nesto nemamo,pa moramo da uvezemo,ali da bas uvozimo ono sto imamo ,pa to nema smisla. i samo se prave afere da nam je nesto otrovno,a da bi oni uvezili.. sramota
 
Ma slazem se i ja sa svim sto ste napisali ali jednostavno mora da se rizikuje.
krastavac kad nazebi ne vredi vise nista,a paradajz pregura nekako.Nije cilj imati glavne berbe paradajza u julu,tada ga ima svuda.
Sansa se mora traziti u mesecima kada je ponuda losija.
 
Joj brate jura pa pun je k.... ljudima rizika,verovatno je to razlog.A indor skontao sam da smo se i mi obični smrtnici iskvarili,da su nam oči gladne.Ja na primer nedam ženi da kupuje sad paradajz ni da je džaba ne zato što je skup već brate zato što poznajem proizvodnju i neke velike proizvodjače koji imaju radnike kojima je ledjna prskalica prirasla na ledja.Al dobro ja verujem još malo sebi"ne dugo"a vi žurite.kod nas kažu,ko prije njemu dvije
 
Naseg paradajza bar kod mene u okolini nemai ne verujem da ce se pojaviti pre 10-og maja.E sad kako ko vodi proizvodnju i cime prska to je vec individualna stvar.Opcija da svi prskaju osim mene je otrcana.Ja za sebe znam kako radim i to mogu javmo da kazem a za druge.......
Sto se tice rizika govorim u svoje ime i uvek samo u svoje.Ja sam sklon riziku i rizikujem svoje.Sta ce drugi da rade moraju sami da odluce.
Sto se tice zurbe pa u aprilu sade amateri za svoju upotrebu.Ako ja koji zivim od toga pocnem da sadim kad i oni i u isto vreme pocnem da berem,onda tu nema leba.Ipak polazimo od toga da svako za sebe zna najbolje,ovde samo iznosimo svoja razmisljanja i razmenjujemo informacije.:ppozdrav:
Ova kisa i ovo nakaradno vreme ce mi zagorcati zivot nacisto.
MRZIM KISU MRZIM SNEG crkli dabogda
 
Poslednja izmena:
Kod ljudi iznad svega cenim postenje i hrabrost.I naravno da je rizik odlika hrabrih osoba pa vam svima koji imate iole uslova da rasadite ranije skidam kapu.Imao sam peh sa rasadom po sam odustao i ne želim glavom kroz zid,mislim da nema bez razloga naš tzv. prosti narod izreku strpljen spasen.

- - - - - - - - - -

kod nas jutros kaže stara majka provejavao sneg,čekajte ljudi jel ide zima ili leto
 
Ja sam za to da se sadi sto ranije i sto gusce i da berem sto ranije i sto vise ali isto kao glamage naderao sam i znam kako je kad se sve smrzne ne do bog nikome imam slike ali boli me srce kad ih vidim i dokle god ne budem imao nekakvo sigurno grejanje necu se vise kockati bolje da berem kao amater u junu mesecu nego da ne berem nikako inace ne sadim do 10 aprila sigurno cini mi se da cu pre posaditi tikvicu napolje nego paradajz.
 
danas posadio i pokrili sa dva agrila uduplo.digli smo agril na metar visine.izgledakao da je u kutiji.
malo je mrak pod agrilom al svejedno i noću je mrak.
Biće mu toplije sigurno.
 
U mom kraju je pometnja, neki su posadili rano, neki su sadili do neki dan, i ima još oni koji nisu posadili, mislim na krastavac a papriku je slabo ko i posadio. Ja ću papriku možda početi sutra, ali sezona samo što je počela eto problema sa grinjom, (kad prije), napala mi je krastavac.
 
Nazad
Vrh