Proizvodnja rasada u plastenicima

kolega za nas malo neupucenije sta oznacava izraz "kotiledon" kod rasada??
 
Bežali smo sa časova biologije c c c...
Kotiledoni su prvih par listova, posle idu 'pravi' listovi.
Možeš da probaš da sadiš gusto u neke manje posude (recimo stiropor tacne za pakovanje hrane) pa da posle pikiraš u ove kontejnere. Lakše je kontrolisati temperaturu, svetlo itd. i treba ti neuporedivo manje prostora.
 
ma ta biologija mi nikad nije bila jaca strana:haha:hvala na objasnjenju kolega,kod mene je rasad spreman za rasadjivanje iz kontejnera u casice nego pojavi se taj izraz pa rekoh da pitam da znam sta sam propustio :osmeh:
 
osnovni razlozi da rasad izleti su dovoljno vlage visoka temperatura i nedostatak svetlosti.
16-18 stepeni je mnogo i za krastavac a kamoli za paradajz.
 
svi mi imamo problema sa time što jura navodi pa se krpimo i pomažemo kako znamo i možemo.
vodite računa o temperaturi i vlagi vazduha stalno provetravajte iako je hladno napolju.
ne zalivajte besomučno mlade biljčice to je 100 posto kontraproduktivno i ako ste u mogućnosti da pružite dodatno osvetlenje uradite to.
oko svake bebe je bilo malo muke i znoja pa tako i ove bebe hoće da imaju što bolje uslove.
u protivnom greške se teško ispravljaju i sigurno utiču na konačan rezultat.:ppozdrav:
i zapamtite i najbolji u proizvodnji rasada naprave neko njesra i to svake godine!!!
 
Hvala svima na odgovorima, ali moram jos nesto da pitam.

Kada se tacno smanjuje temperatura i kako?

Da li cim se vidi da su biljke krenule (pre nego sto se isprave) ili se saceka da sve niknu i da se ispreve pa onda?
Sta se radi u slucaju kada ne niknu sve bilje u isto vreme?

I da li se spusta postepeno u 1-2-3 dana ili odmah? Ako sam dobro shvatio temp treba da bude od 14-16C po nicanju. I koliko se vremenski posle toga drzi ta niza temperatura?
 
Ne traze sve biljke istu temperaturu.Za papriku ne znam nisam je radio u plastenickoj proizvodnji ali paradajz 12,a krastavac 15 stepeni.
@zarko82 tebi je rasad izleteo tu noc kada se ispravio.Jedan dan si video da nice i pojavljuje se a sledeci dan je vec bio otisao vise nego sto treba.Sam izvedi zakljucke.Kako smanjujes temperaturu treba ti da znas.Ja recimo iskljucim jedno crevo i sada pokrijem samo sa jednom folijom preko noci i to je to.
 
Pozdrav ljudi,kao sto sam rekao izgoreo mi plastenik sa rasadom a uzrok je termo tepih pa da pitam ponovo ima li ko rasad paradajza na prodaju?Interesuju me holandski hibridi spremni za početak aprila.Izvinjavam se administratorima visa sila.
 
Ako nije problem daljina imam100% sigurnog coveka iz mog sela.Dovoljno bi ti bilo da dodjes i vidis guzvu u to vreme.
Za sve ostalo PP.
 
sutra pikiram papriku Blondie odgajenu na elektrichnim cebadima



- - - - - - - - - -

kada ti izadje sva paprika i lepo rashiri prve liske, (zato je bitna jednaka setva i ravnomerno nicanje),onda nocu spushtaj temperaturu od 12 do max 18, jer hoce da djika u nedostatku svetlosti, a danju joj pravi pravu temperaturu uz konstantna luftiranja... ja bashu sutra pikiram svoj rasad paprike koji sam sejao 09 i 10 januara.poz
 
Dali je neko koristio klasman supstrat 2 za sejanje ili pikiranje povrca?
Kako se pokazao za setvu i dali uopste moze da se koristi za setvu (paradajz, paprika ....... )posto se deklarise kao bogatiji sa hranljivim elementima, pa me interesuje da nije suvise jak za seme?
 
Posto planiram iz ovih kontenjera da direknto sadim u plasteniku, da li je potrebno da zalijem jos neki put previcur-om ili je dovoljno ovo sto je zaliveno prilikom setve?
 
Nazad
Vrh