Proizvodnja rasada u plastenicima

Ja ga koristim evo vec treca godina i nisam imao nikakvih problema sa njim
 
Evo odmah jedine mane koju ima pinstrup.Mnogo je zajeban kada se presusi.Tada tesko prima vodu u p.m.Znacu samo vodite racuna o tome.Ja recimo ne koristim ni previkur niti ista slicno ali radim sa cistim supstratom.
 
Interesuje me kakav je supstrat od KLANSMAN POTGROND H dali se koristi za sadnju semena ili i kod pikiranja i dali se mesa sa obicnom zemljom kod pikiranja i dali taj supstrat treba sterilisati i kako se to radi
 
Interesuje me kakav je supstrat od KLANSMAN POTGROND H dali se koristi za sadnju semena ili i kod pikiranja i dali se mesa sa obicnom zemljom kod pikiranja i dali taj supstrat treba sterilisati i kako se to radi


Sa čim da ti usporedim ja radim sa brillom a klasman je nešto bolji od brilla baram tako kažu iako dolaz sa iste njive ali dorada je malo drugačija. Kod nas ga proizvođači koriste za sjetvu i pikiranje a poneki za pikiranje koriste TS3 nije potrebna nikakva sterilizacija a ni mješanje sa bilo čim. E sad zavisi kako se to radi kod vas.
I još da ti bude jasnije zašto radim sa brillom, jednostavno zato što je jeftiniji, a iskreno ja ne vidim razliku između klasmana i brilla.
 
Pa zar vec svi nemate nekakva iskustva sa nekim od tih supstrata.Ako ne znate sta je dobro uzmite sta je skupo,jer jevtino i dobro ne idu nigde pa ni ovde,Sto se ima vece iskustvo moze se eksperimentisati jer se vrlo brzo primete nepravilnosti.Niko umesto vas nece doneti odluku a svi bi da pitaju i nekako svi pronalaze bas ono o cemu nije bilo reci.Koliko ja znam cene izmedju razlicitih supstrata se minimalno razlikuju a svi se ponasaju kao da im treba po sleper supstrata.Ja koristim pinstrup i zadovoljan sam tako da me neki drugi bas i ne zanima,akada bih menjao pitao bih kolege koji koriste neki drugi supstrat i brzo bih doneo odluku.Mi smo svi sve potrbno nabavili jos u decembru i sada se uveliko seje i pikira a ne razmislja se o sortama i vrstama supstrata.
 
Ja sam morao pitati,obzirom da prvi put u zivotu pocinjem da se bavim ovom vrstom "sporta" jer kako kaze nas narod "ko pita,ne skita" :) Sutra sejem z.salatu i petunije,bice slika.
 
Ja sam morao pitati,obzirom da prvi put u zivotu pocinjem da se bavim ovom vrstom "sporta" jer kako kaze nas narod "ko pita,ne skita" :) Sutra sejem z.salatu i petunije,bice slika.


Ja kad sam počinjao sa povrćem koga god da sam pitao svi su me gledali čudno kao ono vidi budale kako ne zna,a nitko i nije htio da kaže. Danas se vreme promjenilo i možeš pitat koga god hoćeš uvjek će se netko nać da odgovori, a mislim da ni JuRa nije mislio ništa loše. Što ti nije jasno pitaj.
@JuRa razlika po jednoj vreći je nešto više od dva eura pa kad uzmeš dvije palete to je 76 vreća ispada lijepa svotica za uštedu a ništa nisi izgubio.
 
Naravno da JuRa nije mislio nista lose,naprotiv,treba samo citati Vase postove i moze mnooogooo da se nauci :) Sto se cene supstrata tice,kod mene u Sidu je vec par godina cena oko 2700 dinara (25 eur) za jednu balu od 300 litara,mislim da nije toliko skup ako je kvalitetan :)
 
Kod mene je čini mi se cijena između Brila i Klasmana mala razlika, oko 0,25E po vreći, ja sam navikao na Klasman jer mi on ima povoljnu krupnoću, niti je previše sitan niti previše krupan, i pored Klasmana opet zalijem sjetvu sa Previkurom Energi, pošto sam jedne godine imao problema sa padanjem rasada.
 
Kod mene je čini mi se cijena između Brila i Klasmana mala razlika, oko 0,25E po vreći, ja sam navikao na Klasman jer mi on ima povoljnu krupnoću, niti je previše sitan niti previše krupan, i pored Klasmana opet zalijem sjetvu sa Previkurom Energi, pošto sam jedne godine imao problema sa padanjem rasada.
Miladine,molio bih te da mi kazes,da li koristis Previkur Enerdzi odmah posle setve ili cekas da biljka nikne?
 
Poz.svima. imam posejan paradajz u gajbici ali se uzdužio od zemlje do kotiledona pa me interesuje mogu li da dodam zemlje u gajbicu polako liči na visibabu
 
Mislio sam da niko ne cita postove par stranica nazad,svi odmah da pitaju za svoju muku.Mozda ja gresim ali to po meni nije u redu.
kenco rasad ti je pobegao zbog visoke temperature na mestu gde ga drzis.Idealna temperatura kada nikne je oko 12stepeni.Jos ako ga zalijes preko dana i utoplis nocu ode kao metak.probaj da ga napunis zemljom nemas sta da izgubis pa javi rezultat.
 
Mozes ,pitanje ti se namece sta si sve izgubio sa tim postupkom ali nisi mnogo on ce na tom mestu gde si zatrpao sa zemljom razviti adventivne korencice,dakle nemora biti uzrok preterana toplota ,
Postupak koji bi trebalo slediti je sledeci ,Ustanoviti optimalnu temperaturu zemljista i vazduha,ovaj period je kritican u smislu svetlosti i LUXA tako shodno tome obezbediti sto vecu osvetljenost,Nepreterivati sa vodnim kapacitetom.i na kraju kada budes pikirao takav rasad obratiti paznju ,da neostetis biljke ,posto si nasipao sa zemljom ,malo veci posao ali ne i neizvodljiv pozdrav sretno
Poz.svima. imam posejan paradajz u gajbici ali se uzdužio od zemlje do kotiledona pa me interesuje mogu li da dodam zemlje u gajbicu polako liči na visibabu
 
pokusaj ubacivanja slike
imag1080.jpg
 
Slazem se sa sikijem.Bez uvrede ali ovo je jeza videti.I pobogu kada ocekujes da nikne taj 5-i 6-i dan temperatura odo 20stepeni da se ne desi ponovo ovako nesto.

- - - - - - - - - -



Moj rasad slikan danas pocinje da se krstose
 
Nazad
Vrh