Proizvodnja paradajza u plastenicima

Pored toga ako je neko dobio onaj kredit od države za gradnju plastenika, kako da otplati? Kad je mala cena proizvoda. Ja nisam ni tražio taj kredit.
 
Ovi ljudi sto proizvode psenicu na veliko kukaju da se ne uklapaju u cenu od 16-17 din/kg.Prinos po njihovim recima varira od 6 pa cak do 9 tona/hektar. Trenutna cena paradajza je od nekih 10 tak din do 30 za kilogram. Ko hoce moze da izvuce racunicu. Ovo pisanje u stilu ''prosle godine bila cena od 100 din, je stvarno bezveze. Niko se nije obogatio prosle godine. Nemam vremena za dalje prepiske.
 
Naravno da se ne uklapamo u cenu od 16din. Imati prinos 9t/ha moze na jednoj-dve parcele. Imati prosek od 9t/ha je nemoguce. Na 6t/ha garantujem da nema zarade pri ceni od 16din/kg. Paradajz nisam nikada radio na vecoj povrsini i necu da komentarisem, dok sam ne probam i ne uverim se u troskove kao i prinose.
 
Ja za žito i kukuruz na znam da li se isplati, znam samo priče...

Za plastenik i paradajz znam jer imam jedan mali od 100m2 i na osnovu tog iskustva prelazim polako na ozbiljnije površine...

No, nema svrhe pričati o zaradi na forumima jer je ovde politika "samo kudi i žali se", kao na pijaci... A kad pogledamo šta vozimo kad nismo u traktoru onda je druga priča...
 
!00m2,i odmah znanje svog sveta.Zasnuj ozbiljnu proizvodnju zivi od toga pa onda pricaj o necemu iz iskustva.Na ovaj nacin to nije u redu,jer novac iz neke druge svere ulivas u taj plastenicic i mislis da je to to.Takvi nam i vode drzavu i poljoprivredu koji imaju nekakve kalkulacije,ali koje vaze za druge,a ne za stvarnost.Zato smo tu gde smo.
Ozbiljna povrsina je bar 50x veca od te tvoje pa ti vidi gde si.
 
Iskuliraj Jura, da se ne izrazim malo ružnije...

Kum mi radi oko 2000m2 već par godina i znam šta pričam... Po meni do 3000m2 je optimum za jednu porodicu, tako moja prksa pokazuje...

Jel ti misliš da je "ozbiljna proizvodnja" da tokom cele godine radiš samo pola godine u plasteniku, a osalu polovinu ležiš u hladu? Toga nema ni u razvijenijim državama od naše...
Ali, najlakše je kukati, treba se i snaći malo...
 
@ivanerns
Ja cu pokusati u mini plasteniku dimenzije 6m x 20m. Kontam da nije neka investicija u sam plastenik pa i da ne uspem necu puno izgubiti :)
 
Cini mi se da sam ti jednom prilikom naveo koju ja povrsinu radim pod plastenicima.Plus na otvorenom i jos nesto nevezano za povrtarstvo.
To sto ti gledas preko plota u drugo dvoriste i smatras da dobro vidis,to je tvoj pogled i ne mora da je ispravan.
E sad koliko ja radim godisnje ti to ne znas,,tako da ne moras pricati o tome.Koliko kosta proizvodnja to mislis da znas a ja ne znam da li znas.
Malo pogledao tvoje postove izjasnio si se kao neki limar,nisi bio bas precizan ali nema veze.
I najvaznije niko nikom ne moze odrediti sa cime treba da se zadovolji,narocito ne zato sto mu kum radi na povrsini na kojoj je zadovoljan.Mozda ja nisam zadovoljan tim prihodom kao on i dosta mi je takvih koji bi me limitirali.
Ima neceg u tvojoj prici,ali ti to personalizujes a to nije dobro.Ne mogu ti reci dragi kolega,jer nismo kolege,ja se bavim povrtarstvom a pravis od prohroma neke stvari.Mozes se izrazavati kako smatras da ti dolikuje,a ja cu za svakog koji kaze da je dosta prosek za plastenicki paradajz 30din smatrati provokatorom.Smanji ti cene tvojih proizvoda za duplo i ja cu reci da je to u redu i da tako treba,jer imam suraka koji je limar i znam sta pricam.A u stvarnosti bi ti i tvoja porodica videli efekte te prodaje.
Zelim i tebi i svima koji se bave ovim poslom da uspeju ali tesko sa ovim cenama.
Prosle nedelje je kod mene bila cena 200 din gajba od 10kg paradajza.Ako ja izbacim glavni rod na tu cenu a izbacim oko 2000-2500 gajbica sto ispada max 500000 bruto minus samo za pocetak seme i troskovi istog koji su oko 1000 evra ti vidi racunicu za dalje.A ostale troskove da ne pominjem,ambalazu gajbice naftu zastitu.
Sezona mi pocinje oko 15-og januara a zavrsava se u novembru.Posle toga priprema i nanovo.
 
Ispričali smo se mi Jura i ranije kao što kažeš... Svaku sreću ti želim u daljem poslovanju i puno dobrih berbi...

Tema je već odavno izgubila smisao :ppozdrav:
 
Ja sam pored ostalog povrca ove godine posadio dva plastenika paradajza da probam kako mi ide i bas sam bio zadovoljan rodom,minimalno je trebalo hemije,sve je bilo dobro i ja pomislih imah srece,ali kad cena pade na na 20 din bas se smorih,a nosio sam se mislju da prosirim proizvodnju paradajza u vise plastenika..........
 
Ići će cena gore Simo, ne treba očajavati... Šta se mora prodati sad prodaće se... Jbg, takva godina...
 
Icice cena gore kada se velika vecina paradajza obere i proda po mizernoj ceni.

Sto se tice poredjenja sa psenicom, mislim da je proizvodnja psenice za sada u prednosti.
Danas sam zvao jednog nakupca, koji prodaje za tezgom da se raspitam za cene, onako ne obavezno.
Kaze na veliko od 10 - 30 din, s' tim sto je taj od 30 ekstra roba, u toku razgovora cujem kako kaze jednoj gospodji
cena od 50 din za paradajz.
Bruka je i sramota sto se ovako radi i unistava domaci proizvodjac.
Uvozi se sa svih strana, kada domaca roba preplavi trziste nema nikakvog ''oduska'' izvoza da se cena moze iole odrzati
na nekom normalnom nivou, da poizvodjac moze nesto da zaradi.
 
Janosh
Cena u Leskovcu je malo krenula gore,a ima i neke kupovine za izvoz.Ta kupovina je obavljena na 33din.Tesko ce se nesto drasticno promeniti jer paradajza ima ove godine.Malo je i ova prica oko carinskih propisa sa Hrvatskom i EU pomutila sve to,ali mislim da je ovog leta cena zavrsila svoje.Ceo Jul ce biti musava a osle toga nije ni vazno.
 
Za proizvodjace koji se ozbiljnije bave plastenickom proizvodnjom bitno je jos nekih da kazem dve nedelje.
Posle toga sta ce biti to je manje vazno.
Kao sto si napisao nema tu bitnije promene, kada u par dana cena dohvati dno, tesko se vraca na neku granicu isplativosti.

Mada, ima nekih i kojima se trenutna cena isplati, koliko vidim. :osmeh:
 
Posto je naziv teme proizvodnja paradajza u plastenicima a ja sam relativno nov clan foruma imam jedno pitanje za sve iskusnije proizvodjace. Naime imam takvu situaciju da mi na nekim od stabala se susi cvet i opada pa cak negde i celo kolo. Plastenik je otvoren sada stalno i polivanje ide kap po kap svaki drugi ili treci dan. Da li je to opadanje uzrok neke bolesti, mnogo vode ili nesto sasvim trece. Molim za pomoc. Hvala unapred i izvinjavam se moderatorima ako sam omasio mesto i temu da postavim pitanje.
:sta:
 
Posto je naziv teme proizvodnja paradajza u plastenicima a ja sam relativno nov clan foruma imam jedno pitanje za sve iskusnije proizvodjace. Naime imam takvu situaciju da mi na nekim od stabala se susi cvet i opada pa cak negde i celo kolo. Plastenik je otvoren sada stalno i polivanje ide kap po kap svaki drugi ili treci dan. Da li je to opadanje uzrok neke bolesti, mnogo vode ili nesto sasvim trece. Molim za pomoc. Hvala unapred i izvinjavam se moderatorima ako sam omasio mesto i temu da postavim pitanje.

:sta:
Najbolje bi bilo da slikas i postavis slike u temi..ovako mozemo samo da natucamo sta je pravi uzrok....Ako ti je nocna temperatura u plasteniku preko 22 stepena onda nema oplodnje za oplodjavanje moraju da se ispostuju niz mera da bi ono bilo uspesno....
 
Evo slikao sam i postavljam slike kako to izgleda. Na jednom od Ruskih sajtova (posto sam tamo proziveo 20 godina do pre 2 godine) suprugi su napisali da im je isuvise vrucina u plasteniku i da nema ju dovoljno vode i da nema dovoljno kalcijuma i bora (elemenat kao sto je borna kiselina sad kako se prevodi na srpski nisam siguran)... Takodje su napisali da treba kvasiti staze izmedju redova hladnom vodom i spolja najlon plastenika. Kod mene stoji mreza preko celog plastenika i otvoren je 100% sa obe bocne strane i ne zatvaram ga.Tako da mislim da do promaje i velike vrucine nije ..... Takodje su napisali da postoji mogucnost da polen postane sterilan od vrucine i da zbog toga nema oplodnje i cvetivi otpadaju.U pocetku sam oplodjavao cvetove onom tabletom sto se rastvori u vodi i nekako je islo sve normalno. Posle sam prestao jer sam se nadao da ce ici prirodnim putem. Plastenik je dug 10 metara i nalazi se pored vocnjaka i ispod kuce na povrsini placa od nekih 20 ari. Ima dosta pcela i ostalih insekata za normalnu oplodnju. Prosle godine je bio u basti samo paradajz bez plastenika jer sam ga tek ovog proleca postavio i tamo sam vidjao ovakav slucaj iako je bila mreza od sunca preko njih. Nisam pametan sta je uzrok ovome???:sta:

7sbo.jpg
abxh.jpg
bv8d.jpg
tak6.jpg
5zxp.jpg
czyy.jpg
 
Poslednja izmena:
Izgleda da se cvet nije oplodio.Sam si rekao da nisi nista radio oko toga.Mora se u plasteniku do kraja raditi oplodnja,pa makar svaka 3-4 dana protresti biljku kada su nize temperature.Drugacije ne ide.Ne bi prodavali bumbare,tablete tecnosi i sve drugo kada bi islo samo kao napolju.
 
Boban-Rus Lepo uvedeš mladu uveče kada se malo snizi temperatura i zajedno dobro protresete :haha: oplodnja je 100% samo nemoj da primeti da je zbog toga odvlačiš u plastenik tražiče svaki red posebno da se protresa :osmeh::ppozdrav:
 
Nazad
Vrh