Priplodni bikovi

Tu se nalaze podaci o biku, ime, njrgov HB broj, koji je jedinstven, a u novije vreme još neki podaci koji su bitni za samu sledljivost doze.
 
Krnjaca ima zanimljive bikove iz uvoza ali i dosta dobre domace bikove.Vidim da zelis da kupis najbolje,to ne mora da znaci i najskuplje.Laudan i cassano imaju vrlo dobro poreklo,narocito cassano.Ako bih trebalo da biram,odlucio bih se prece za cassano jer mu je deda Rudolph.Bik ima visoku mast i visoki procenat proteina,skoro kao simentalac.Ozbiljna je to prica,i tu treba biti jako temeljan.Ovakvi bikovi-da se razumemo to su dobri bikovi,ali ne i najbolji svetski bikovi iako imaju jako visoku cenu- oni se kod nas tretiraju kao nesto najbolje sto moze da se ponudi.Takvo seme se koristi za elitno stado,koje ima najbolje performanse.Ja bih tebi preporucio da bikove prilagodis svome stadu i uslovima drzanja a na dalje kako jacas i popravljas krv u stadu,osavremenis ishranu,uradis bolji sistem u stali-kroz par godina kad se sve slegne i napravis nekoliko generacija junica,onda da dodjes do nivoa kada koristis ovakve bikove.Do tada ces imati krave koje su u njihovoj klasi i koje zasluzuju takvu genetiku.Ako bi to sada uradio bilo bi bacanje para.Ako zelis da znas zasto,reci cu i to,pitaj.
Ako bi gledao na danasnji dan dostupnost semena pa u narednih nekoliko generacija i npr 10god islo bi ovako:
1. Ekspert -odlican bik,visoke mlecnosti i dobre masi kao i proteina,otac Estimate,izuzetno ozbiljan svetski bik.
2. Dobijene junice bih osemenio bikom Misel,jako kvalitetan bik ciji je otac Marshall takodje odlican bik sa puno dobrih karakteristika.
3. Nakon ove pripreme bi valjalo uci u uvozne vode,mada je moglo jos generacija ici sa jako dobrim domacim bikovima.Preporucio bih Cassano zbog dobrog porekla i visoke mm i proteina kao i odlicnog okvira.
4. Za kraj legendarni Mascol et koji se dokazao po svemu u mnogim zemljama.
Kada bi sve uradio kako valja mogao bi da kazes da imas odlicnu genetiku koju nemas vise potrebe da unapredjujes vec samo da odrzavas.E tu ce nastati novi problemi koji muce savremeno govedarstvo i visoku genetiku.Jednostavno jedno sa drugim ide a bez oba se ne moze.
Ako neko ima nesto da doda neka izvoli a ti ako imas jos nesto kazi.Moram jos reci da ja nemam prevelikog iskustva sa Krnjacom,radim sa Temerinom.Ali oba instituta za nase uslove su dobri.
 
vojkane ne verujem da će neko nešto da doda jer neumeju da protumače rodovnik,izvinite ako nekog vređam,dok ti navodiš oca dedu bika znaš mu temelj rodovnika tj krvne linije što je vrlo bitno.ove dve konbinacije što si napravio sm hf prihvatiće ljudi pozdrav
 
INK je Semeksov bik i najprodavaniji u 2011 god mene interesuje kakve su mu kcerke?

- - - - - - - - - -

INK semexv bik naj prodavani u 2011 po me ieresuje kakve su mu kcerke?
 
Meni je najdraze kada ne moram da citam poreklo vec odem kod coveka licno i vidim junicu,tako svi mi ocenimo bika i vidimo sa cim imamo posla.U mom kraju sam ja prvi poceo da osemenjavam sa kvalitetnijim bikovima i eto vec je proslo 10-ak godina.Imao sam toliko puta priliku da u stali vidim majku i cerku koja daleko prevazilazi majku u pogledu svih mlecnih karakteristika.To je zato sto nam je govedarstvo bilo zaostalo,e sada sa razvojem se ta razlika sve manje uocava.
U vezi Fabiana,iskren da budem nisam se sa njim susretao niti mu poznajem ove pretke iz rodoslova.Vidim da su mu preci bili trazeni bikovi i da imaju dosta stada i kceri ali ima dosta niske vrednosti masti i proteina-manje vise,za rhf je obicno nesto visi stepen suve materije u mleku ali to ovde nije slucaj.Mislim da Krnjaca ima jako dobre domace HF bikove ali ne i RHF.
Neko bi trebao da postavi pitanje u vezi kompleksne ishrane krava sa visokim potencijalom u temi o ishrani krava.To je jako vazno za proizvodnju mleka i mnogi misle da im genetika ne valja ali zapravo grese i njihova krava moze dati puno vise ako se nahrani adekvatno_Oko toga bi trebalo ozbiljna polemika da se povede.
 
INK je semexov bik naprodavaniji u 2011 god ima li neko iskustva u prsksi sa njim ? kakve su mu kcerke kolko mleka daju kakvog su eksteriera ?
 
Vojkane upotpunosti se slazem sa tobom mnogi od nas ne znaju kakav potencijal imaju u stalama,vecina ih kaze hranim kako je moj otac hranio i zale se na genetiku
I jos jedno pitanje kog bika bi mi preporucio iz krnjace RHF?
 
Voleo bih i ja da cujem dal ima neko nekog posebnog iskustva sa INK-om.
Uopste ne vidim zasto je to poseban bik,mozda je prodavan zbog povoljne cene,ne znam.Roditelji nista posebno.Nije on nastao u semexu,vec ga nas semex Srbija distribuira.Inace bik je instituta Varazdin.Jedino izgleda da ima veliki procenat masti i proteina a proizvodnja prosecna,totalno.Mislim da daje dobre priraste,pa je dobar i za tov ali nisam siguran,pre bi se odlucio za nekog drugog,iako je testiran na mnogim kravama i ima dosta kceri.
Za RHF Krnjaca po meni LUDOX.Odlican okvir,visoka mlecnost,visoka mlecna mast i proteini,otac LUCKY RED kojeg imam i ja u kontejneru i imam jednu sliku njegove cerke.Cena mu je povoljna s obzirom na ono sto nudi-odlican bik.

Da dodam,semex i swissgenetics imaju vise klasicne bikove simentalce-sto je po meni dobro,mnogi ostali instituti su napravili simentalca koji lici na HF samo je druge boje.
 
to se slezem da imaju klasicne sim kad sam ih zvao neiki dan za preporuku njihov veterinar mi preporucio INDUREINA koji ima u sebi mombilijara i RAIGRASA koji u sebi ima holštajna , dobar je i za junice . sta ti mislis vojkane o njima?
 
RAIGRAS ima samo 4.7% RHF,tu nemamo pojma koje karakteristike je simentalac pokupio od HF,moze biti i korisno a moze biti i stetno.Ja sam za cistu rasu simentalac.Vidim da nije za junice.Solidno je mlecan ali malo je testiran,nema dovoljno junica koje stoje iza njega,naravno daleko da je los.Medjutim,ja bih prece uzo INDUREINA.Ako zelis da imas dobre tovne osobine,on je mislim pravi za to a i dosta daje bolju mlecnost od prethodnoga.Ima dosta bolji okvir i moze i za junice.
 
Vojkane,pre svega da ti se zahvalim na savetima i da kazem da bi nase govedarstvo bilo bar korak napred da je vise veterinara kao ti koji rade svoj posao kako treba(cast izuzecima),no da se vratim na temu,i ja sam razmisljao da prvo pripremim to stado da bi mi npr Mascol dao svoj maksimum sto nece uraitti ako ga sad ubacim,sto si sigurno i ti hteo da mi kazes...
Trenutno imam 8 krava a planiram da za narednih npr 10 god izadjem na 30 muznih grla pa i vise ako Bog da,uz poboljsanje ishrane, smestaja znanja iskustva itd.
Prvu kravu od 30 litara smo uzeli pre mislim 8god i usli na neki nacin u to i sa dosta problema i muka neiskustva i ostalih stvari se borili(mastitisi,neplodnost,itd) da napomenem sami jer veterinari kojih ima u okolna 3 sela samo misle na pare,a dali cu ja zaraditi ili imati dobru kravu to njih ne zanima sto je najveci problem.
E to su moji planovi,a sad sta ce biti videcemo,ali pre svega zelim da uvecanjem broja poboljsavam i genetiku i sve ostalo,sto ce se nadam isplatiti jednog dana...
E,kad ja dodjem do te 4 generacije kako si mi ti savetovao znam da ce biti neki vrh genetike a zanima me koliko takva krava moze dati prosecno mleka uz odgovarajucu ishranu naravno?
 
hvala ti a kog bi mi ti sim. preporucio za plus 25l krave i junice a da nije skup?
Sa kog instituta trazis preporuku?Krnjaca ima lepe uvozne simentalce ili su za to sto nude preskupi.

- - - - - - - - - -

Vojkane,pre svega da ti se zahvalim na savetima i da kazem da bi nase govedarstvo bilo bar korak napred da je vise veterinara kao ti koji rade svoj posao kako treba(cast izuzecima),no da se vratim na temu,i ja sam razmisljao da prvo pripremim to stado da bi mi npr Mascol dao svoj maksimum sto nece uraitti ako ga sad ubacim,sto si sigurno i ti hteo da mi kazes...
Trenutno imam 8 krava a planiram da za narednih npr 10 god izadjem na 30 muznih grla pa i vise ako Bog da,uz poboljsanje ishrane, smestaja znanja iskustva itd.
Prvu kravu od 30 litara smo uzeli pre mislim 8god i usli na neki nacin u to i sa dosta problema i muka neiskustva i ostalih stvari se borili(mastitisi,neplodnost,itd) da napomenem sami jer veterinari kojih ima u okolna 3 sela samo misle na pare,a dali cu ja zaraditi ili imati dobru kravu to njih ne zanima sto je najveci problem.
E to su moji planovi,a sad sta ce biti videcemo,ali pre svega zelim da uvecanjem broja poboljsavam i genetiku i sve ostalo,sto ce se nadam isplatiti jednog dana...
E,kad ja dodjem do te 4 generacije kako si mi ti savetovao znam da ce biti neki vrh genetike a zanima me koliko takva krava moze dati prosecno mleka uz odgovarajucu ishranu naravno?
Krava sa vrh genetikom moze dati lako sa 3 meseca laktacije 40-50l na dan,ali za to treba uslovi drzanja i ishrana koju retko ko moze da ispostuje.Zaista je to citav sistem da bi sve bilo kako treba.I da znas da tako mlecne krave ne zive dugo.3-5 telenja,ne vise.

- - - - - - - - - -

Evo jedna junica ciji je otac TRUST od Alte a distributer je bio Temerin.Junica je na 20 dana pre telenja a vime je vec odlicno formirano,siroko i duboko,bez imalo edema,samo cisto vime.Sise masinske i siroko postavljene,kratke.Bik je bio srednji i po ceni a i po kvalitetu a dao je po meni i vise nego sto je ocekivano.
p3280447.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 
sa temerinskog nekako mi oni izgledaju najsigurnije mada mislim da su nemacki sim mlecniji ood austriskih a mozda i gresim?
 
Evo da kazem da sam video INDUREINOVE cerke na farmu KUC u Lapovu .... jednu sam video a ostale dve sam video preko pedigrea i proizvodnih sposobnosti ... Prva laktacija kod jedne je bila 6600 za 300 dana i ove dve su slicne ... a u trecoj laktaciji su oko 7900 , jedna 8000 ... .. inace kravu su uvezene iz Austrije ..
 
Njena genetika ide u dobrom pravcu ali sledi ono sto mi nikako u Srbiji ne ispostujemo do kraja a to je adekvatna ishrana kako bi izvukli maksimum.Ja se od prosle godine jako trudim da ispostujem sve sto treba ali i pored truda treba jos dosta godina da se postigne nivo mehanizacije i objekata za ponosnog farmera.
 
Nazad
Vrh