Priplodni bikovi

@cika jova
To je prvo, slažem se, malo sam generalizovao, da ne kažem faktori spoljašnje okoline!:cool: Ali prvo hrana, to je 50% proizvodnje, genetika oko 30%, a sve ostalo 20%.
 
uredu hrana ali treba imati sta nahranit u smislu da imas kravu koja daje 15l i kravu na istoj hrani koja daje 30l
 
Interesuju me zenska telad, kakva su kao krave, mlecnost...
Vuk je jeftin bik i sa njime sam cesto osemenjavao obicne krave po selima,na nekoliko mesta je probano kod krava vece mlecnosti ali cisto iz razloga sto vlasnici nisu zeleli da cuvaju potomstvo vec samo za prodaju.Neki su kasnije i cuvali zensku telad i videlo se da nije nista poseban.Cerke su zadrzale iste osobine kao i njihove niskoproduktivne majke-do 20l mleka.Rondi je nesto bolji i na jugu Srbije je dosta popularizovan jedno vreme.Kod krava slabije mlecnosti popravlja genetiku,vime,polozaj zadnjih nogu,mekoca muze.Kod boljih grla odrzava i delimicno popravlja kolicinu mleka uz blagi pad masti.Mislim da je kako sam ja cuo najveca mlecnost njegovih cerki kojke sam ja osemenio 35l ali obicno je oko 25l.Bik se racuna kao bik za konvencijalnu upotrebu.
 
Osemenjena mi je krava (samo se jedanput telila) semenom bika Ramcan,kažu da je iz uvoza i da je simentalac...jel zna neko kako je i šta je? U jednu krava je ubačeno seme Rester,valjda sin od resa!
 
Dobar bik kcije kcerke prva laktacija 6500l mleka ,laka teljenja sa dobrim prirastom ,pravi simentalac ,jedino sto ima 25 %RH ,sto njegove kcerke ne mozes da maticis,a sto tice Restera koji se preporucuje za osemenjavanje junice ,zbog lakoce teljenja
 
da li neko ima preporuku bika simontalca da nije skup a da je dobrih osobina (mleko meso lak. teljenja) ? dosta mi ovih skupih svako dvadeseto oteli zensko
 
Herstreit planin bik imam junicu od njega 19l prva laktacija na kakvoj hrani,s njim kod mene osemenjuju po 1600 din.
 
Herstreit je ekstra bik mi smo sa njim osemenili dosta krava na dve opstine ali vise ne mozemo da ga dobijemo da se ni bi slucajno omako neki incest
 
imam od njega 6 teladi 4 muska za tov su ekstra dobro napreduju i 2 zenske sad su oko 15 mes eksterier dobar ali neznam kakve su sa mlekom posto je on tovni bik bar tako pise u katalogu
 
[video]https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/546107_447882885239363_1524406361_n.jpg[/video]
553754_477609592266692_525191177_n.jpg
Ova junica se otelila nisam nikako stigao nju da slikam , ali slikacu je ima lepo vime i ooko 25l , a ova prva sad je u druoj laktaciji trenutno je oko 30l a imala je mnogo vise polako se sprema za zasusivanje ...
538327_462997610394557_1660820073_n.jpg
 
lepo svaka cast moje junice od njega su lepe jednu sa osemenio sa Raigrasom a drugu sa Reprinom pa videcemo sta ce biti . puno znaci kad cujes iskustva iz prakse od nekog a drugo je sto pise u katalogu.
 
Imao sam ja jos od herstreita nego nije imalo srece u zivotu :) Jedna junica polomila nogu u 15 mesecu , nije bila jos osemenjena .. A imao sam jos jednu prvotelku koja je imala carski rez i posle nije ostala steona .... Steta ... Fantasticna je bila ...
 
Nazad
Vrh