Prihranjivanje pšenice

Pa ko zna šta je i gde taj prihranjivao.Ko je dao predsetveno mislim da ne mora žuriti do februara.E sad jedino ako se vidi da fali azota pa se mora.Zato za pšenicu najviše volim presetveno 20:20:0.
 
Sta bi bilo naj bolje dati psenici u prolece ako nista predsetveno nije dato,doduse bila je soja dve godine u odlicnoj je kondiciji za sada ocigledno da ima azota ne muci se.Zanima me da ne preteram na prolece sa azotom.
 
Najbolje je da se odradi n-min metoda.
Clan garisa je vec o tome pisao,ne bi bilo lose da se prelistaju stare strane.
 
Prošle godine sam radio N-min analizu i na svakoj parceli je bila maltene iste količine pristupačnog Azota (razlike +- 10 kg AN-a) . Svuda je bio predusev kukuruz stim da je na svakoj parceli procenat humusa oko 3 % . Procenat humusa direktno odredjuje količinu pristupačnog azota. Što više humusa to više pristupačnog azota. Sve parcele su se prvi put prihranjivale sa 120 kg AN-a a druga prihrana je bila sa 70 kg AN-a (po kj) ... Videćemo kakvi će biti vremenski uslovi pa ćemo tamo negde u februaru da prihranjujemo sa Ureom ili AN-om krajem februara- početkom marta. Sve zavisi da li će se desiti nagle promene vremena hladno,minusi pa toplo i visoke temp. ili će postepeno da se povećava temp.
 
Iskreno, mene je izašla džabe, jer niko od privatnika u opštini Bačka Topola nije donosio uzorke da se uradi N-min ,a poznajemo ljude koji tamo rade. Inače košta oko 1500 din i radi se za tri dubine..znači tu su tri uzorka 0-30 , 30-60 , 60-90 cm . Još jedan razlog zašto mi nisu naplatili je taj što sam im tražio da mi urade analizu samo do 30 cm (stim što sam vadio uzorak do 50 cm ).
 
Kad je ukucaš do 30cm onda je okreneš par puta u krug i izvučeš je polako na gore (ručno) pa onda opet u istu rupu na 60cm pa u krug i izvučeš i tako na 90cm, nije to ništa strašno teško.
 
Kad planirate da radite prvu prihranu pšenice ,a da je za to namenjena urea?Mene otac ubeđuje da obavezno uradimo krajem januara i početkom februara ukoliko to vreme dozvoli.
 
Nazad
Vrh