Prihranjivanje pšenice

Jel to nauka kaze da je obavezno prehranjivanje po snegu ili ste nestrpljivi sa poslovima?
 
Nestrpljiva nauka :osmeh:
Prva prehrana sa ureom oko 100 kg/kj ako uslovi dozvole u februaru, a druga sa 100 kg/kj sana u aprilu.
 
Pored osnovnog prilikom setve bačeno je i 50 kg/k.j. Ure-e tako da prvu prihranu planiram tamo oko 15 Februara takođe sa Ureom a drugu krajem marta sa Anom a količinu ću odrediti na osnovu analize zemljišta.
 
A formula za N-min bese nesto y=142-0,75x,

y - je potreban azot
x - N u kg, n dubini do 60 cm. moze i 90, ali ga dole vec ima daleko manje pa ne utice na racun.

Sve u svemu na nekom normalno obezbedjenom zemljistu ne treba vise od 130 kg/ha N. Za vece prinose ocigledno treba nesto drugo
 
Mene su mnogo pametniji ljudi od mene ucili (profesori na fakultetu) da je UREA kao takva VRLO HLAPLJIVA, tj da u roku 48 sati ako se ne unese u zemljiste izgubljeno pola dusika (azota) koji ona sadrzi.

Nikako ne vidim prihranu ureom kao isplativu a izgovori "urea je jeftinia pa nema veze" mi ne vrijede. Urea se ili zaorava ili se nekim drugim orudjem unosi u zemlju (tanjuraca, sjetvospremac...) a za prihranu se otapa u vodi i prska po biljkama.

Misljenja sam da UREA nikako nije povoljno gnojivo za prihranu psenice.

U sjetvi dajem psenici 15-15-15 a u prihranu idem tek kad se snijeg povuce i kad se temperature ustale na pozitivnom djelu termometra. U drugu ruku, moj ujak u sjetvi ne daje nista i po smrznutoj zemlji tokom 1. mjeseca po psenici razbacuje 15-15-15 a drugu prihranu odradjuje KAN-om. Koliko po ha ili kj nemam pojma, ali nikad nije imao los usjev...
 
Probao sam sa KAN-om,probao sam sa SAN-om,pa razne kombinacije sa ta dva đubriva.Sve je to po mom ličnom iskustvu kesa u odnosu kada se prva prihrana(do 10-15febr) obavi urejom,a druga sa nekom od ta dva đubriva.Po meni je najbolja solucija Urea po snegu i u martu SAN.To se kako kod mene tako i svih drugih sa kojima se družim i sarađujem pokazalo najbolje.
Što se profesora i njihovih priča tiče suvišno je i da komentarišem.
 
Zanimljivo...

Ne znam na koju foru urea tu pomaze ali ako radi, svaka cast. Kazem kako su mene ucili i ne samo profesori, nego i tehnolozi proizvodnje i drugi "strucni ljudi". Sad citam da to valja, a ja ovdje od nikoga nisam cuo da je to dobro. Vecinom mi obrazlozuju bacanje UREE: "jer je jeftina pa kako prodje-prodje"...

Kazem, UREA mi se pokazala dobra uporabom iz prskalice a u prihranu rasipacem idem iskljucivo KAN-om
 
Koristim ureu i u prvoj i u drugoj prihrani i fala bogu prinosi su rekli svoje a da urea nevalja nebi je proizvodili, možda kod tebe urea neide zbog tipa zemljišta ali kod nas se 80% pa i više koristi urea i niko se nežali.Kan kod nas nema.
 
Kod nas je Ureja majka zanata.Nije jeftinija već dosta skuplja od ostalih đubriva za prihranu.Ureja,An ili San se koriste kod mene u prihrani pšenice.
 
Ja sam prosle godine prvu prihranu radio sa Kan+San(mislim da je bio pocetak Marta ali se nesecam bas najbolje,uglavnom kad je snega ostalo jos par cm)oko 120kg/kj a drugu prihranu sa Ureom oko 110kg/kj polovinom aprila i zito je na kraju bilo ok.Pogresi sam sto nisam na nekim njivam probao prvo sa Ureom pa da uporedim da li ima razlike.
 
Cene SAN-a,KAN-a i Ureje su tu negde kad se preračuna po kilogramu azota.Nekako sam nasledio i prihvatio da urea mnogo duže "drži" nego ova druga dva pomenuta azotna đubriva i da joj treba mnogo više da počne da deluje.
 
Ja sam zadnjih par godina prihranio sa An-om i to ukupno 200 kg po kj u dva navrata.Prvi termin je od 10 do 25 februara (kad vreme dozvoli)a drugi oko prvog aprila stim sto kad prskam protiv korova psenicu stavljam potopljenu ureu u prskalicu oko 40kg u 440l vode i nikad nisam imao los prinos
 
malo je 1,5 kg mapa na ha ma koliko on bio dobar.:osmeh: po meni kraj marta 150 kg urea ili san i kasnije pratiš stanje i baciš još 100 -150 kana u zavisnosti kako će izgledati.Analizu nisi radio?
nisam radio analizu,tu gde je psenica su parcele u zakupu a vlasnici gore nisam mogao da ubodem do zadnjeg dana se nezna da li cemo nastaviti zakup... poslusacu tvoj savet i baciti 150kg ureje i ostalu cu pratiti... hvala kolega! :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

hvala svim clanovima na savetima :bravo: mene samo brine da psenica ne polegne a mislim da je urea najvecim procentom uslov za poleganje. nema goreg vrsaja od poleglog zita prasina trava uplanak utrosak nafte i mnogo vremena da se pokupi poleglo... vrsem zmajem 133... prihranjujem i kad prskam od korova ali stavljam oko 15kg ureje na prskalicu od 440l a sa njom isprskam 1.30h
 
"Bez pologa nema roda".
Stara izreka koja je bezbroj puta dokazana.Kad ja dođem po uzorke pšenice i ona stoji pravo kao strela znam da tu nad prosečnog roda nema.A kad dođem i vidim na uvratinama i delovima njive gde se preklopila setva i đubrenje ima pologa znam da će prinos biti odličan.Mislim na polog koji nije nastao usled nekog nevremena ili slično.Tako recimo kada sam na tabli od 6ha gde je bila posejana NS40 došao i zatekao 10-15% pologa znao sam šta da očekujem i tako je i bilo.
 
Nazad
Vrh