Prihranjivanje pšenice

Netacno.
Biljke mogu da usvajaju azot u Amonijacnom obliku NH4 ili Nitratnom NO3 (zato se i zove AN(amonijum-nitrat)) i ova dva oblika su podjednako zastupljena u AN-u, a urea ima neku drugu formulu( CO(NH2)2) i kao takvu biljke korenom NE MOGU kao takvu da usvoje, zato su potrebni temperatura,vlaga,mikroorganizmi i druge stvari da ti mikroorganizmi prerade ureu u jedan od prethodno navedenih oblika koji je dostpan biljci.
Znaci biljka na kraju opet jede AN, ne jede ureu.
Ureu JEDINO moze folijarno da primi preko lista, direktno ugradjuje molekul ureje ali ga opet u sebi transformise u neke druge pogodne oblike.

Tako da ti je ta teorija u potpunosti netacna, mozda ti se desilo sticajem nekih drugih okolnosti.
 
Netacno.
Biljke mogu da usvajaju azot u Amonijacnom obliku NH4 ili Nitratnom NO3 (zato se i zove AN(amonijum-nitrat)) i ova dva oblika su podjednako zastupljena u AN-u, a urea ima neku drugu formulu( CO(NH2)2) i kao takvu biljke korenom NE MOGU kao takvu da usvoje, zato su potrebni temperatura,vlaga,mikroorganizmi i druge stvari da ti mikroorganizmi prerade ureu u jedan od prethodno navedenih oblika koji je dostpan biljci.
Znaci biljka na kraju opet jede AN, ne jede ureu.
Ureu JEDINO moze folijarno da primi preko lista, direktno ugradjuje molekul ureje ali ga opet u sebi transformise u neke druge pogodne oblike.

Tako da ti je ta teorija u potpunosti netacna, mozda ti se desilo sticajem nekih drugih okolnosti.

Sve si sam rekao :ppozdrav:
 
Na kraju transformacije ureje, posto je onako izvadjeno iz konteksta. Od momenta kad se biljka ispili vise koristi amonijacni oblik azota, a u kasnijim fazama nitratni oblik azota.
Tako da biljka ne zna da li je azot iz ureje,ana,kana,sana,amonijum sulfata,mesavine,mapa,dapa ili fapa, ona koristi sto njoj odgovara.
 
Na suncokretu se naj bolje vidi koliko urea produzava vegetaciju biljaka. Lisna masa zelenija bar sadam dana duze od onih sto su prehranjeni ANom. Slicno vazi i za kukuruz.
 
Nema potrebe za SANom ili ANom u okopavinama.
Prost razlog cena azota iz urea je jeftinija, ne znam dal' sam vam nekad rekao ali kukuruz do 3-4 lista ne moze da oseti nedostatak azota u zemljistu, jer ima dovoljno azota u endospermu-semenu, do tad se urea transformise i postane dostupna biljci.

dali se transformise sva ? ureja je slabo pokretljiva i da ne kazem ostane gde je bacite, kad je susna god ureja ostane u tom suvom sloju zemljista i ne moze biti dostupna biljci , dok an sidje na vece dubine gde mozda i ima vlage pa je dostupniji. Bacao sam i jedan i drugi,an mi se bolje pokazao, malo je skuplji al sta da se radi
 
Kakve bolesti stabla?
Danas kad sam prosao pored almexa vidim samohodne prskalice nadvladale traktore jos malo.Plamenac je najveca opasnost po kukuruz upamtite to.Diabroticu ne racunam jer je stvar plodoreda onog momenta kadbude uspela da se prehrani na soji kao u usa onda ce i.ona biti br1 opasnost.
 
dali se transformise sva ? ureja je slabo pokretljiva i da ne kazem ostane gde je bacite, kad je susna god ureja ostane u tom suvom sloju zemljista i ne moze biti dostupna biljci , dok an sidje na vece dubine gde mozda i ima vlage pa je dostupniji. Bacao sam i jedan i drugi,an mi se bolje pokazao, malo je skuplji al sta da se radi
Dok ne krene transformacija prvih par dana je najpokretljivija tj. sklona ispiranju, nije ona P ili K da ostane gde je razbacis.

A za bolesti stabla...prvi put cujem.


Jedan covek me ubedjuje da od ureje zito polegne, dok od kana ne poleze nikako, pitam ga kako to ? Kaze od 200kg ureje polegne u crnu zemlju, a od 200kg kana ne polezne. Nista dalje nisam komentarisao.
 
Konacno da jednom i ja ubodem vreme za prihranu. Na proslu kisu ovde nije ni 2l pala, pa sam se nervirao svi prihranili, a ja ne. I juce razbacam 200kg/ha SANa na rizik, u prognozi je pisalo 1,1l, pa 0,7 i na kraju 0,6l. A danas palo ravno 10l kise. Inace, sinoc sam zavrsio oko 21h, mislim da su se svi ovde cudili ko jos razbacuje nocu :osmeh:
 
Prihranio sam psenicu Ureom od 06.-10. februara.
Kada bi trebalo prihraniti Kan-om? Da prihranim negde oko 20. marta?
 
Stigao je :ppozdrav:

IMG_20170302_112802.jpg
 
Iscitavam temu i guglam pomalo naokolo pa naidjem na dobar tekst na ovu temu. Nije na odmet da je postavim ovde.
Prihrana ozime pšenice - kako, kada i čime? (16129) - Ratarstvo ...
Ako ovde pište da se količina N određuje prema projektovanom prinosu odnosno 1kgN/ha za 100 kg prinosa ili za 6,5t/ha prinosa pšenice treba 65 kg N/ha a za preko toga treba 1,25 kg N/ha, zašto onda svi ovde na forumu bacaju od 140 do 200 kg N/ha. Da li neko može da objasni ove razlike?
 
Nazad
Vrh