Prihranjivanje pšenice

Kod nas sinoc pala solidna kisa,bojim se da temp.oko nule nece smrzniti zemlju i da ujutru ce biti mekano za djubrenje. Mozda i subotu bude bolje,malo barem hladnoca da isusi gornji sloj.

Nada poslednja umire.
 
Kako je islo kolega, jel lepilo na tockove, jel dovoljno smrzlo? Ja sam mislio ici ujutro najavljuju -3.
 
Blago vamo kad mozete u njivu traktorom,kod mene nema sanse,zemlja ne propusta tako lako,mora sve rucno da se baca.Skoro svake godine je tako,u psenicu se moze tek krajem marta.
Da hoce neki mraz ali neverujem da ce biti jak da stegne zemlju.
 
Rezultati n-min uzoraka. Prva parcela 0-30cm 24.70, 30-60cm 20.12, 60-90cm 65.57kg, ukupno 110.39 NO3 kg po ha, vlaga u zemljištu 0-30cm 27.37%, 30-60cm 25.07%, 60-90cm 26.27%, preporuka za prihranu je 70kg čistog azota po ha u prvoj prihrani 50kg a u drugoj 20kg.

Druga parcela 0-30cm 21.81, 30-60cm 21.81, 60-90cm 54.02kg, ukupno 97.29 NO3 kg po ha, vlaga u zemljištu 0-30cm 25.34%, 30-60cm 23.45%, 60-90cm 23.62%, preporuka za prihranu je 80kg čistog azota po ha u prvoj prihrani 50kg a u drugoj 30kg.

Tako stoje stvari otprilike kod mene.
 
Prva prihrana do 15. 2. (ako bude mraza) urea a druga krajem marta početak aprila sa amosulfanom ili anom pošto je mala količina azota, e sad ako u martu nebude padavina ili bude u najavi da će biti manjih količina (ako nanjušim, procenim) može lako da se desi da i drugu prihranu odradim sa ureom tamo do polovine marta mada bih voleo da bude prva verzija.
 
Na prvoj parceli mogu i prvoj prihrani ići sa 100kg poha uree a u drugoj 100kg po ha amosulfana, a drugu parcelu 100kg po ha uree u prvoj a u drugoj prihrani 100kg po ha ana, a što se tiče preciznosti će ga utrefimo nekako:osmeh:.
 
Momo kod nas ume da proleć (druga polovina marta, april) prođe bez kapi kiše tako da bi onda išao sa ureom u prvoj polovini marta kada je zemlja još iole vlažnija i veća verovatnoća padavina dok ako zasuši kraj marta i april džaba prihrana sa anom i amosulfanom ako nije imalo šta da ga spusti u zemlju tako da se uglavnom oslanjam na neko iskustvo i procenu i vremenske izveštaje te tako i donosim odluke kad ću šta raditi i da li ranije nešto ili kasnije odraditi i sa čim odraditi.
 
Ja kolko znam ako nema kiše najveći gubici i najsporije spuštanje je sa ureom , a amosulfan i kan najbrže reaguju i pogotovo amosulfan bi trebalo da ima manje gubitke ako nema kiše , a ovde sada čujem suprotno ?
Mislim da vas buni što se urea fizički ne vidi na površini vrlo brzo a iza kana ili amosulfana dugo ostanu noseće materije nerastopljene pa se vidi na površini ??
 
Jutros bačena urea prva prihrana,100kg po kj ,temperatura -3 idealno za razbacivanje,točkovi suvi ko barut,jedino dosta upadaju,na proleće obavezno valjanje pšenice.
 
Nazad
Vrh