Prihranjivanje pšenice

Raic-u ima si pogodne vremenske prilike u nalivanju zrna kao i vecina drzave. Ja nisam uradio kako bi trebalo, kasnio sam u setvi, u zastiti od bube, pa sam imao isti prinos kao i ti. Prosle godine na mom lokalitetu je moglo 10t/ha da se proizvede.
 
Komšija jutros krenuo da prihranjuje. Na -11,prvo se zaledilo gorivo .Dok su to sanirali ,zaledila se voda.

 
Na jednoj parceli nisam jesenas bacao prihranu. Znam da sam trebao i u jesen,ali finansijska situacija nije dozvolila. Sta mi savetujete sada da bacam i kad?
 
Šta ako posle 15-og ne bude kiše 3-4 nedelje ili bude mekan teren? Šta bi ga onda posavetova?Kod nas je prošle godine 13 februar bio poslednji dan kada si mogao da uradiš prvu prihranu.Ostalo je čekalo drugu ili jedinu prihranu(kraj marta početak aprila).Tamo gde je urađena samo jedna prihrana rezultat je bio lošiji.
Nije mi jasno što se fiksirate za datum
Ako je verovati srednje dugorocnoj prognozi do tada ce biti jos ledenih dana.Ja samo pratim prognozu a ne datume ali zna i ona nekad da izneveri.
 
PH je oko 4,7...
Nemoze to da se popravi,moze ali kratkorocno na jednu godinu i opet isto,kod mene je kiselo zemljiste i mnogi godinama koriste ureu,anove i sanove i prinosi su cak bolji od ovih sto koriste kan.Sto se mene tice ja sam sa kanom i amosulfanom zavrsio za sva vremena.
Na psenicu ide prvi deo u februaru Urea 120kg po hektaru a kasnije krajem marta ili aprilu AN ili SAN sa 150kg po h.
 
Jedom su to neki probali i bas nisu srecno prosli.

Nada poslednja umire.

Ajd sacekacu rezultate i ovde ih objaviti.Bas me interesuju komentari.

- - - - - - - - - -

Evo jedne globalne tabele koja nije ona zavrsna.


- - - - - - - - - -

t978fb.jpg
 
Poslednja izmena:
Raic-u ima si pogodne vremenske prilike u nalivanju zrna kao i vecina drzave. Ja nisam uradio kako bi trebalo, kasnio sam u setvi, u zastiti od bube, pa sam imao isti prinos kao i ti. Prosle godine na mom lokalitetu je moglo 10t/ha da se proizvede.

Proleće čini čuda,mada bez truda i ulaganja nije ni priroda svemoguća.Rano je još davati neke procene ali mi se čini da će ova godina biti lošija za pšenicu od prethodne.
 
Nista ne treba da ti se cini, definitivno ce biti losija, ne mogu se sklopiti 3 rodne god. za redom sa dobrom kolicinom kise u Maju! Druga stvar sve te psenice koje su kasno posejane i imale su lose nicanje ili znam koje su jako sarene gde nisu ni nikle, imace strasan problem sa suvim mrazevima bez zastitnog snega! To ce se sigurno odraziti na prinos!
 
Nekada je stvarno bilo tako-manji rod x veća cena i dođe se na isto.Mislim da je to prošlo i da će svako smanjenje roda da se oseti po novčaniku.Vidim i sa ovim subvencijama da će biti kilavo,cene stoke grozne.Jednom rečju,crno se piše poljoprivrednicima ove i svake naredne godine.
 
zarkovmali
Koliko je bilo snega kod vas? Hoces prihraniti jos koji put psenicu? Ja nisam jos cekam kisu pa ako uspem pre kise ...
 
@Milan-e nisi ti mozda promasio parcelu po ovom snegu ja ne bih smeo da bacam pare naokolo....
 
zarkovmali
Koliko je bilo snega kod vas? Hoces prihraniti jos koji put psenicu? Ja nisam jos cekam kisu pa ako uspem pre kise ...
Bilo je 2cm od prilike snega dovoljno da se otopi i malo sidje dole posto je zemlja mokra,icicu sa 100kg ana ili kana.

- - - - - - - - - -

zarkovmali
Koliko je bilo snega kod vas? Hoces prihraniti jos koji put psenicu? Ja nisam jos cekam kisu pa ako uspem pre kise ...
Bilo je 2cm od prilike snega dovoljno da se otopi i malo sidje dole posto je zemlja mokra,icicu sa 100kg ana ili kana.
 
A kada ici prvu prihranu Kanom, za Kan je vervatno rano? Planiram baciti iz dva puta, 250kg, pa po drugi put jos 150kg.
I kada je zadnje za Ureu? Mislim do kada se moze baciti?
 
Nazad
Vrh