Prihrana i đubrenje voćaka

Sta mislite, da li koriscenjem peletiranih djubriva je moguce potpuno izbaciti upotrebu stajnjaka? i da li se uopste isplati koristiti peletirana djubriva
 
Napravio sam ga , gornji deo od spartaca , a ostalo gvozdjurija sa otpada.

---------- Poruka napisana u 21:54 ---------- Prethodna poruka je at 21:43 ----------

Pravljeno izgleda.
Kos za djubrivo i pogon od IMT sejalice za kukuruz. Mozda neke prepravke oko kolicine izbacivanja djubriva

imt63422ra3.jpg

Kardancic umesto tocka pokrece mehanizam.
Samo ako bi Svetozar hteo da slika ulagace, moraju da budu jaci jer treba da idu dublje od kukuruzne sejalice a nekada i na sabijenijoj zemlji da rade, moglo bi lako da se napravi.
Jos mozda da se doda vibracija ulagaca..neki ekscentar....
Ulagaci moraju biti jaki jer idu na dubinu od 15 do 45 cm, levi koji ide do stabla ide na 15-20cm a desni na 30 do 45 cm. radi na kardan, tocak nisam imao , mada ne bi mogao s njim da idem duboko . Odlican a nije skup
 
Znam da je za rasturanje vještaka najbolji ulagač, ali kada ga nemam ništa od toga.
Interesuje me da li je bolje baciti vještak onako po oranju i zakultivirarti (znači bacati po cijeloj površini), ili baciti u brazdu pored voćke (brazda nije duboka jer kada sam odoravao podigao sam i nisam htio da ostavljam rupu pored voćke)?
Naravno na proljeće ponovo ide plitko oranje.
 
Da li se nošeni rasturač vještačkog đubrive (za IMT 533) može naštelovati da rastu đubre između 2 reda (rastojanje 4-5m)?
Planirao sam sutra da đubrim i da zakultiviram pa bih olio ako neko može da mi pojasni pošto nikad prije nisam radio sa ovim rasturačem?
 
A sto izmedju redova?
Jel imas samo ta dva reda pa da ne razbacujes mimo njih?
Ako je to veca povrsina mozes naravno rasipacem, vazno je da se potrudis da bude ravnomerno rasporedjeno po celoj povrsini vocnjaka.
Ako bas moras samo izmedju ta dva reda, i ako se radi o klasicnom rasipacu (jedan rotirajuci disk i na njemu 4 lopatice) tesko da sprecis da ti makar deo ne ode mimo njih.
Pokusaj da smanjis ugao tih lopatica, spusti rasipac na manju visinu (hidraulikom traktora) i tako ces dobiti uzi pojas rasipanja.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne radi se o 2 reda naravno. Imam 2,2 hektara višnje i htio bi da rasporedim da što manje ide u onaj dio (u sam red voćaka), jer su to već odrasle sadnice, a znaš i sam da se ispod stabala teško obrađuje pa još ako nađubrim, eto trave na proljeće koliko hoćeš?
Rasturač nije moj, ali je takav kao što si napisao.
Da li se može namjestiti tako da ako mora u red ide samo minimum đubreta?
 
Da li se može namjestiti tako da ako mora u red ide samo minimum đubreta?
Tesko, tj nemoguce je a i nemas potrebe.
Posto smo kolege po visnjama (janemam bas toliko ali imam nesto) moj ti je savet sve to normalno rasturi, zakultiviraj, na prolece kad krenen korov (30tak cm visine) prvo ukloni izbojke visanja u redu kojih ce sigurno biti a onda taj pojas istretiraj totalnim herbicidom i guraj.
 
Višnja je u 5 godini i ja radim tako svake godine.
Do sada sam đubrio ručno, pa ne mogu da stignem za jedan dan da nađubrim i iskultiviram.
A i nije lako 500kg rasturiti ručno, imam oko 4,4 km redapa da samo prepješačim dosta mi je a ne još vucati kantu i sl.
U svakom slučaju hvala ti najvjerovatnije ću to i uraditi tako.
E sada da ti ne budem dosadan ali još jedno pitanje?
Dužina reda je 200m i ja u jednom prolazu treba da razbacim 20 kg vještaka, kojom brzinom da idem?
Da li kardan ide preko mjenjača ili direktno?
 
Dužina reda je 200m i ja u jednom prolazu treba da razbacim 20 kg vještaka, kojom brzinom da idem?
Da li kardan ide preko mjenjača ili direktno?

Drugom brzom je mozda najoptimalnije ako ti teren dozvoljava. Kardan direktno.
Najvaznije je da uskladis brzinu (koja god bila) sa otvorom (koji se podesava) na rasipacu a to moras da procenis kad krenes i vidis koliko baca.
Ako je noviji rasipac mozd na njemu ima plocica sa tim odnosom brzina i otvora, a ako nema moraces odoka da vidis.
Probaj prvo sa manjim otvorom da ti ne zastane djubriva jer lako je baciti jos ako ostane a tesko kupiti ako zastane :)

Odvojis npr 1/10 djubriva i probas na 1/10 parcele, i na taj nacin konstatujes potrreban otvor u odnosu na brzinu.
 
U subotu sam nađubrio voćnjak.
Bacio sam 500kg NPK (7 20 30), na 2 ha višnje.
Đubrivo sam složio u korpu napravio posudu u koju sam sipao đubre, otprilike 20kg po redu i vozio kroz redove, a kum razbacivao po oranju.
Nakon toga sam to sve zakultivirao tako da to sada izgleda odlično.
Idući posao rezidba, ako Bog da posle 01. februara.
 
Koje bi bilo najbolje djubre da se baci u prolece kao prehrana za tresnje.Jesenas bacene 3x15,zemlja je pomalo kisela i malo krecna,pa sta mi vi savetujete,analizu radim naprolece.
 
Posto je analiza pokazala visoku pH ( oko 7,5 ), koji tip N sa kiselom reakcijom koristiti za prolecno djubrenje, urea ili nesto drugo? Koji proizvodjac ?
 
imam jedno pitanje, treba da bacim vestacko djubre po sljivama, u pitanju je austrijska 15:15:15, e sad me interesuje da li neko zna koliko treba da bacim kg po hektaru?
hvala unapred
 
Nazad
Vrh