Prihrana i đubrenje voćaka

Odg: Djubrenje voca vestackim djubrivima

Pa najpoznatija su Yara, FitoFert,Mortoniac,Slavol ima i dr....

I naravno od svih ovih pomenutih ima raznih formulacija odnosa NPK i plus mikro elementi, do sada sam koristio FitoFert i Mortoniac, a od ove godine idem da probam Yara djubriva

FOLICARE 19-11-24 Zn
FOLICARE 17-9-33 B
FOLICARE 19-11-24 Cu

svi ih hvale pa cemo da vidimo...

Sa FitoFertom sam bio prezadovoljan...
 
Odg: Prihrana voćke

prskao sam sa kristalon-specialom hteo bi da pitam iskusnije
kad treba da ponovim odnosno koliko puta je godisnje potrebno
foliarna prihrana hvala unapred
 
Odg: Prihrana voćke

Majkl ti je dao dobar savet na početku svog komentara, moraš da uradiš analizu zemljišta da bi znao šta je neophodno za dodavanje (ili oduzimanje ::namigivanje:spavam:. U svakom slučaju izbegavaj folijarnu prihranu što je više moguće. Zašto? Pa stvar je jednostavna, uštedećeš dosta novca. Sama reč ti kaže, to je prihrana, glavna hrana je đubrenje preko zemljišta tj korenovog sistema.
 
Odg: Prihrana voćke

Samo ti štedi, al štediš na krivom mjestu. Jel znaš onu poslovicu: Dobio na mostu, izgubio na ćupriji. ::namigivanje::
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Prihrana voćke

citao sam dosta tvojih komentara,becarina pa bi bio zahvalan da das i meni
neki strucan savet o prihranu voca.
naravno prihvaticu i od drugih vocara.
 
Odg: Prihrana voćke

Vidi Bećarino, nije stvar u štednji, stvar je u tome da treba raditi ispravno tj. ono što je za voćku najkorisnije. Pa nisu uzalud naučni radnici radili ispitivanja i ustanovili šta je šta, tj. šta je ishrana a šta prihrana. Ko je u mogućnosti a interesuje ga neka pronađe knjigu od prof. dr. Borivoja Pejkića - 'Đubrenje voćnjaka' iz 1996. Najkraće rečeno, prihrana preko lista, to je kao kada bi mi prestali da jedemo hranu i umesto nje koristili infuziju.
 
Odg: Prihrana voćke

Mislim da je Bećarina potpuno u pravu, nikako ne treba izostavljati folijarnu ishranu. Nekada se gotovo 'momentalno' vidi reakcija vocke, listovi dobiju tamno zelenu boju i ubrza se porast...
 
Odg: Prihrana voćke

Mozete vi da krkate preko lista koliko hocete, ali ako ona iz zemlje nema sta da izvuce to preko lista je kerov k....
 
Odg: Prihrana voćke

Ma ja to i pokušavam da kažem al' šta vredi kad se ne razumemo. Apotekari zadovoljno trljaju ruke. Čista logika i nauka je u pitanju, naravno ko ima para za luksuz, pri sadašnjim cenama voća, samo nek izvoli!
 
Odg: Djubrenje voca vestackim djubrivima

svetozar je napisao(la):
Za prihranjivanje voca najbitnije je uraditi analizu. Meni su uradili iz firme eurofertil analizu za dzaba ::novac:: jedino sam kod njih morao da uzmem djubrivo. Cak su mi i kuci doneli. evo kako je to izgledalo
15cnhb6.jpg
nwj0gl.jpg
Svetozare reci mi gde si nabavio taj depozitor i koja je cena ako si skoro kupio? Hvala.
 
Odg: Prihrana voćke

Oba segmenta ishrane biljaka su važna i osnovno đubrenje i prihrana.Svako u neko određeno vreme kada biljci treba .
Sve ovo zavisi od:
-tipa zemljišta
-PH tla
-EC tla
-količine primarnih i sekundarnih makro i mikro elemenata u tlu
-potreba samih biljaka za određenim makro imikro elementima
-koliko su oni dostupni biljkama koje se gaje
-količine HUMUSA u tlu
-vlažnosti tla
-KLIMATSKIH USLOVA
-OSUNČANOSTI PARCELE
-I NARAVNO- KOJE SE BILJKE GAJE I KOJE SU POTREBE TIH BILJAKA ZA HRANOM I VODOM

Mogli bi smo da raspredamo poduže.
 
Odg: Prihrana voćke

Svatko zna svoje, jel. No reći ću par stvari. Za pravilnu gnojdbu treba napraviti analizu tla i analizu lista (ovih dana to planiram napraviti), znati koliko nam je stablo opterećeno urodom, koliko taj urod "treba" hranjiva, koliko je iznošenje hranjiva iz voćnjka urodom, kakva je bila predhodna gnojidba, predhodni urod... Osnovna gnojidba je osnova bez koje se nemože, prihrana preko tla je obavezna i bez tih stavki neide. Znači pretpostavka je da smo sva hranjiva unijeli u tlo i ostavili biljci na raspolaganje. Al šta kad nema kiše, a vi nemate navodnjavanje? Kako će biljka usvojiti hranjiva? Što kad su tjekom vegetacije ekstremno visoke i niske (kao sada recimo) temperature zraka i tla? Što radit kad imamo oštećenje od leda-grada? Itd., itd. Tada je jako poželjno odraditi folijarnu prihranu i dati biljci ono što joj je trenutno teško usvojivo iz tla uslijed određenih negativnih-nepoželjnih uvjeta. Džaba masa hranjiva u tlu ako nema vode u tlu putem koje će biljka unijeti hranjiva preko svog korjena u sebe.

Neznam kome i kada vi prodajete jabuku, no kod nas otkupljivači kad otvore komoru dobar dio trule jabuke odbiju proizvođaču od cijene. U takvoj situaciji se vidi tko je odrađivao dobru gnojidbu pogotovo folijarnu, a tko nije. Čisto informacije radi meni je postotak neuvjetne robe nakon izlaska iz hladnjače pao za 90 % od kada intenzivno koristim folijarna gnojiva. Malo razmislite o tim podatcima jer će vrlo brzo i kod vas doći taj način obračuna predane jabuke i sveg ostalog voća(ako već i nije došao).



















Post je spojen: [time]1274008916[/time]
_________________________________________________
@pinter: Pročitaj malo teme u voćarstvu, pisao sam malo kako ja to radim. No ponovit ću neke osnove. U jesen idem sam P i K, u proljeće KAN tj. N dušik-azot u dva navrata (ovisi o urodu, zimi, oborinama, cvatnji...). Folijarno pred cvatnju dodajem bor, stimulator rasta, nakon zametanja idem sa Krisatlonom specijal dva puta i jedan put stimulator rasta. Poslije svaki tjedan pomalo Kristalon smeđi i Caltrac. Doze i količine ovise o masi stvari te iste sam određujem.
 
Odg: Prihrana voćke

Вредност неког живог организма је у томе колико је способан да се што више и јаче одупре нападачу и да при том и опстане мање више нетакнут.
Да ли су биљке које ми сејемо, садимо, негујемо и штитимо способне да се саме одбране и да при том дају и неки квалитетни принос?
 
Odg: Prihrana voćke

Pa mi smo sami selekcijom kod biljaka isfavorizirali povećanje prinosa, a to sve ide na uštrb otpronosti biljaka prema napadu svi štetočinja. Kad se jedna intezivan nasad jednom zapusti on drastično propada jer nije sposoban sam se nositi sa boleščinama, štetnicima... A pogledajte stare sorte jabuka, krušaka, šljiva... možda i imaju malo neuglednije podove no rađaju bez uplitanja ljudske ruke.
 
Odg: Prihrana voćke

hvala Becarina mislim da sam shvatio supstinu
ja nemam iskustva ali logicno je sto si napisao zato jos jednom hvala
ima sta da vezbam( naravno i ostalima hvala)
 
Odg: Prihrana voćke

Mislim da je jasno da sa ovom cenom jabuke niko sa ushićenjem ne razmišlja o lisnoj prihrani. Naravno da je korisna kada su stresne situacije za biljku ali i ja dođivljavam stres svaki put kada odem u apoteku za hemiju ::namigivanje::. Verujem Bećarina da je kod vas malo bolje za proizvođača jer vaša država izdvaja više da podstakne proizvodnju. Kod nas je još uvek haos po tom pitanju. Evo šta nam rade sada sa izvozom za Rusiju. Te ne može kaptan te ne može ovo, ono... Mdk im je 100 puta strožiji od Eu. Naopako, mislim da u Srbiji nikad nije bilo teže proizvođačima jabuke.
 
Odg: Prihrana voćke

Ma nije u tome stvar. Oni imaju svoju politiku koja nikome nije jasna. Do precvetavanja se može koristiti sve od hemije. posle toga određene a.m. su zabranjene do odrešenog perioda zbog ostataka... nurelle d recimo samo do 15. juna i tako da ne gnjavim ima gomila stvari koja našem običnom ćoveku samo stvaraju muku. Nije njima cilj da prodaju svoju hemiju jer ovde ništa i nema od ruske hemije, samo đubrivo, uglavnom nisam pametan na šta će ovo izaći. Delan je na primer dozvoljen u jabuci a u breskvi zabranjen... ludnica.
 
Nazad
Vrh