Prekrupac ili mlin, na traktorski pogon!!!!

Odg: Kardanski Krupaci !

Bitno je i kakvo je sito na mlinu jer sita sa malim otvorima znaju da prave problem. Nema razloga koristiti sita sa otvorima ispod 5mm jer zivotinjama odgovara krupnije mlevena hrana. Kod mene je sito od 7mm a pravimo hranu za koke nosilje i ne dolazi do gusenja a sada dnevno pravimo 1500 kg hrane. Mlin Blace ima lose resenje kod nozeva ili cekica i drzaca sita jer sito drze 4 drzaca sa unutrasnje strane a sa spoljasnje strane sita je kruzno savijen lim. zbog toga vrh noza je na skoro 30mm udaljen od sita i onda se hrana skuplja oko tih drzaca. Ovo je problem ako se melje vlazniji kukuruz ili ceo suncokret sa jecmom. Ta 4 unutrasnja drzaca se mogu izbaciti i staviti obicni vijci a naprave se novi duzi nozevi i onda radi mnogo bolje. Ja sam postavio slike prepravljenog mlina ali samo spolja a ako treba slikacu i otvoren pa postaviti.
Post je spojen: [time]1293966366[/time]
_________________________________________________
Evo i nekih slika prepravljenog Blaca. Nozevi su u veoma losem stanju jer kad smo brali kukuruz upadne nam torba sa alatom u bunker i prospu se navrtke i srafovi koji su kasnije zavrsili u okrunjenom kukuruzu. Ovi nozevi traju vec dve godine a mnogo rade tako da su zreli za zamenu.

 
Evo prijatelji moj i jedne masine, koju sam naso, kod CICE, kome vise nije potrebna.
Zanima me vase misljenje, dali je to dobro i efikasno za mlivo celog klipa kukuruza?
Trazio sam slicnu temu, ali je nisam naso, ima li ko kakva iskustva sa njom, ovo je SLOVENACKI SIP, i ima sito samo
do pola, nema celo kao kod Blackog, ili BELOPALANACKOG mlina ( sito je celo)?
24fxx50.jpg
 
Imao sam isto ovakav prekrupač i prodao sam ga kada sam kupio mešaonu. Odlično je mleo kompletan klip, nešto je više prašio ali je bilo podnošljivo. Išla mi je na živce procedura kačenja za traktor, kardan, pa po završenom poslu opet.
Mislim da je idealno rešenje prepravka na el. pogon.
 
Zoki!!!
Covek mi ga daje za 20 000 dinci,ali mislim da nije lose jer nem odpada vec melje sve.
Koji mu je kapacitet na sat, ako se secas? I gde se mogu naci sita za njega, kod nas ima li ih? :ppozdrav:
 
Zaboravio sam podatke o kapacitetu ali sa sećam da je na oko 1600 obrtaja motora gutao onoliko klipova koliko stižeš da ubacuješ. Kod mene nije puklo ni jedno sito ali znam da po uzorku ili dimenzijama sve tipove sita radi POMAK iz Žiče kod Kraljeva. Ako te zanima mogu ti poslati broj telefona.
Sećam se da je dobro mleo i zrno kukuruza u kombinaciji sa suncokretovom sačmom (tada sam imao tov bikova). Radio sam i klip kukuruza u voštanom zrenju za silažu. Odlične mašina, SIP uglavnom kvalitetno odradjuje posao zato i jesu skupi.
 
mlin je super nemoras da sumnjas u njegov kvalitet, a kapaciter ti je oko 2-3 minuta jer moras da promenis dzak. moje misljenje je da bi motor od 2 kw jako lako nosio, samo prvo dobro preracunaj obrtaje ! da umalo da zaboravim motor bi trebako dodati tako da sa motora ide kais na veliku remenicu, a sa velike tako kako stoji, jako lepo radi kad ima 600 obrtaja kardana i cena je dosta povoljna !
 
ja imam SIP ali ima vazdusnu turbinu tako da moze da gura na nekih 20 metara,nisam ga dugo koristio ali je ispravan. Sa Rusom 82 dvojkom ga koristim i bogami kad naspem pun kos onda se davi traktor..
 
zorane ja garantujem da motor koji se postavi da tera veliku remenicu treba da ima 2800 o/min, a za ovaj sipov garantujem da ne treba jaci motor od 2,2 kilovata , jer bez obzira koliko je jak motor sito ne moze da propusti vise prekrupe pa da je motor i od 7 kilovata. inace sa takvim sam radio dosta vremena i samo jos da dodam da bi uspeo da ga preopteretis trebao bi da imas tri para ruku ili da voda curi iz kukuruza pa da zalepi sito
 
Velika remenica ima i funkciju zamajca i treba je ostaviti ako se melje ceo klip a ako meljete samo zrno onda moze da ide bez zamajca. Zamajac treba da popuni takozvana vršna opterećenja kada se javljaju udarci kod mlevenja klipa jer tada motor nema dovoljan obrtni moment. Što se motora tice mislim da je 2,2 kW čak i na 2800 o/min malo i pored zamajca. Vidjao sam nekoliko preradjenih mlinova ali ni jedan nije bio bez bar 5,5kW.
 
@bokib
Upravo sam pitao komšiju, motor je 4,5KW i opet ima problema ako su krupniji klipovi. Velika remenica nije skidana. Planirao je da stavi jači ali je u medjuvremenu kupio mešaonu.
 
Zoran Kostović je napisao(la):
@bokib
Upravo sam pitao komšiju, motor je 4,5KW i opet ima problema ako su krupniji klipovi. Velika remenica nije skidana. Planirao je da stavi jači ali je u medjuvremenu kupio mešaonu.
Nerazumem kako nije skidana velika remenica.
Ako je stavio motor od 2800 obrtaja onda je morao da skine veliku remenicu jer je ona otprilike 5 puta veceg obima od male tako da ako traktor radi na 540 onda mlin ima oko 3500 obrtaja.
Sa tim motorom preko velike remenice bi imao 2800 puta 7 to je nemoguce.
 
zorane ja bi te zamolio da ga pitas da ti dozvoli da gledas kako krupi i da ti vidis i doneses zakljucak. ja sam godinama koristio istu takvu ( pozajmljivao od kuma ) dok nisam napravio svoju. on ima ursusa 335 i kad krupi to radi bukvalno sto doda samo malo gasa tek da nije ler, a kruparu ni nekaci na poluge vec samo zakaci kardan. pricao sam i sa takvim ljudima koji ne znaji da na nima imaju nozevi za odsecanje klipa vec su mi gonorili " ja naostrim cekice "
 
Motor je sporohodni od neke rashodovane brente. Nije mogao da vidi pločicu ali se seća da je majstor koji mu je to radio rekao da je oko 700 o/min.
@bokib
Više ga ne koristi pa ne mogu da vidim ili snimim kako radi. Skinuo je i sklopku jer mu je trebala za neku sečku.
 
Prekrupac na vratilu gde su čekići (gornje) treba da se vrti na oko 3000 obrtaja. Velika remenica ili zamajac može da se ostavi a motor se postavlja na postolje koje se pravi na podu a remenica na motoru se pravi da bi se gore dobilo 3000 o/min. Znači ako je motor na približno 3000 o/min remenica na motoru je ista kao ona gornja a ako je motor na oko 1500 o/min remenica na motoru treba da bude duplo većeg prečnika nego gornja . Ostavljanje velike remenice ima smisla samo ako se melje ceo klip.
Post je spojen: [time]1296149235[/time]
_________________________________________________
Nije samo snaga motora i broj obrtaja bitan već je najvažnija stvar obrtni moment i zbog toga traktor lako melje i na manjem broju obrtaja plus to što traktor ima veliku masu delova koji se vrte i to je ogroman zamajac koji je praktično akumulator obrtnog momenta.
 
Trnavac je napisao(la):
Evo prijatelji moj i jedne masine, koju sam naso, kod CICE, kome vise nije potrebna.
Zanima me vase misljenje, dali je to dobro i efikasno za mlivo celog klipa kukuruza?
Trazio sam slicnu temu, ali je nisam naso, ima li ko kakva iskustva sa njom, ovo je SLOVENACKI SIP, i ima sito samo
do pola, nema celo kao kod Blackog, ili BELOPALANACKOG mlina ( sito je celo)?
24fxx50.jpg

pozdrav jos jednom , za sve koji su se ukljucili u diskusiju!!!
ja sam ovo masince kupio za 18000,00 dinci, sada je naruceno novo sito za 1500,00din. danas dolazi sito, i bice probe nadamo se.
covek koji mi je prodo mlin, nije ni zakaco poluge vec samo kardan i picio, ali zbog brzog mlenja po prici drugih to mi odgovara, pa ga i neka kao sto jeste, nemora da se prepravlja na elektro motor.
cim bude proban, bice info, jesam li zadovoljan ili ne !
jos jedno pitanjce?
koji je kapacitet vasih mlinova ( ucinak), za koje vreme napuni dzak?
 
Prijatelju zbog sigurnosti kaci obavezno poteznice jer je to masina koja se brzo vrti a jednom se zivi. Nikad se nezna kad ce da zariba neki lezaj ili da nesto zaglavi.
 
Ne moras da ga kacis za poteznice.Godinama smo radili sa takvim istim bez ikakvog kacenja i problema.Masina jeste dobra ali je spor i nema neki veliki kapacitet.
 
Nazad
Vrh