Predsetvena priprema zemlje

Danas prvi dan i 56kj u 11 parcela, 130l D2, do duse bilo je unutra od tih 130l jedno 40l bioDizela.
u pocetku sam imao dobro prolazno vreme (26kj za 3h) posle me neki spicevi smorili.

attachment.php
 
Hajde uslikaj jednu sliku iz rada. Krenes od ovratina 20-30m stanes i uslikas sa boka da se vidi dubina. Meni je to ektremno mala potrosnja po jedinici povrsine, jos kad se uzme u obzir 11 selidbi (nek su samo po 1km). :ppozdrav:
 
Juce dok smo radili predsetveno djubrenje bilo je par ljudi koji su krenuli da podrljaju oranja, video sam iza njih dosta sitnih grudvica koje su kao testo. U nasem ataru mozda tek po neke vislje parcele su mogle juce da se rade, ali mislim ozbiljno setvospremiranje tek za jedno 5 dana ako ne bude padavina.
 
Hajde uslikaj jednu sliku iz rada. Krenes od ovratina 20-30m stanes i uslikas sa boka da se vidi dubina. Meni je to ektremno mala potrosnja po jedinici povrsine, jos kad se uzme u obzir 11 selidbi (nek su samo po 1km). :ppozdrav:

Slikacu nije problem, prvi prohod ne radim ispod 10cm i brzina voznje 9.5km, ako parcela nije manja od 2kj udarim preko i nema izlazenja na leniju i nema dizanja spremaca, samo vrtim u krug i ne ulazim od krajeva parcele prema sredini jel mi se tako svakim krugom smanjuje manevar, nego ulazim kraj i sredina tako mi uvek na istom rastojanju ulazeneje u prohod.
tako se smanjuje i vreme samim tim i potrosnja.

@peet,
mnogo je samo kad tuku :ppozdrav:
 
Ja sam juce spremio za povrce 18ha, ali kasno sam krenuo. Krenuo sam oko 16.00 i radio do oko 20.00h.
 
i dalje ostavljamo otvorena oranja. Za sad je plan za soju preci jednom setvospremacem,za kukuruz drljaca,djubrivo,pa setvospremac. Basce koje sam drljao ovih dana pre pljuskova moram opet jer je kisa napravila pokoricu,isto bi bilo i na njivi kao lane kad baterija od OLT masine nije mogla u zemlju,a raonici kao novi.
 
@filimon

Vise puta smo radili tako i nije bilo problema do sada. Imam jako tezak setvospremac spram radnog zahvata tako da pegla sve neravnine (i pravi dobru posteljicu posto ima 3 rotora) a vestak ce biti bacan traktorom koji ce da dobije jako siroke gume tako da ni propadanja nece biti a ni struckanja.. Orano je sa Kvernelandom i oranje je neuporedivo bolje spram onih originalnih 757 glava koje sam imao na plugu. Eto, kockice su se slozile..

@bojcetic

Potrosnja je diskutabilna stvar. Covek radi sa setvospremacem od 6m ako se ne varam, ne preklapa po pola metra jer nema potrebe, ne forsira obrtaje i eto male potrosnje. Stojim iza Shaletovih reci za 577 jer je meni godinama toliko trosio sa istim takvim setvospremacem a ucinak je bio u zavisnosti od obrtaja motora i velicine parcele 2. brzohodnom 3-4kj/h.
 
Pozdrav svima! Pocetkom marta sam presao drljacom po oranju,zatvorio brazdu. Sada cu da bacim ureu i da spremam a pitanje je sledece: Da li cu puno pogresiti ako idem tanjiracom i drljacom jer to imam a setvospremac bi morao da zajmim a to nevolim!?
Samo da napomenem da zemlja koju treba pripremiti nije bas najlepsa crnica koja se lako rasipa!
 
Tanjirača baš ove godine kada je vlažno i sabijeno nije baš naj bolji izbor.Po meni ,probaj drljačom pa vidi rezultate....Manja je šteta i triput drljačom nego da tanjiračom povadiš kolače .
 
Pokušaj samo sa drljačom kad to već imaš , dva puta , ako je moguće idi malo koso pa drugi put opet koso ali suprotno , i još jedna fora , možda zvuči glupo ali ako se nabiju neki ostaci napočetku , npr kukuruzovina , korov ili sl , ne skidaj da što više ravna zemlju .::namigivanje::
 
Nazad
Vrh