Predsetvena priprema zemlje

Da se nadovezem na prethodnu diskusiju. Moji oduvek bacaju vestak na oranje pa posle toga se sprema za setvu drljacom ili tanjiracom (od pre par godina setvospremacem).
Danas sam obilazio njive posle jucerasnje kise, brzo se susi. Mozda bacimo ureu i predjemo setvospremac za vikend, najavljuju kisu u ponedeljak, od utorka lepse vreme tako da se nadam da ce se sejati krajem sledece nedelje :osmeh:
 
Ja sad došao sa spremanja, vlažno jeste ali sam bio prisutan kada se sejalo u mnogo vlažnije, uradio sam 13kj, prekjuče bacio ureu sad šta mu dragi Bog da.

Nije mi najjasnije kako se može očekivati dobra priprema ako je prvi put spremano na jesen, mislim da su veliku grešku napravili i oni što su pojurili u martu da spremaju pre najave onog snega....nove metode.....
 
@slavkos ne mora znaciti da spremanje u martu nije bilo "najpametnije resenje" :osmeh: Negde oko 5-8 marta sam presao sve parcele za kukuruz jednom sa spremacem, i mogu Vam reci sada posle svih kisa i snega jako lepo izgledaju, ne lezi voda itd... Inace, sitna trava koje je tada bilo podosta je unistena, i trenutno parcele izgledaju bolje po tom pitanju od nekih komsijskih, gde se trava "otela" kontroli. E sad, sve je stvar izbora, svako radi za sebe, te samim tim se i odlucuje za razlicite metode. Ne treba olako suditi :osmeh: :ppozdrav:
 
Videćete sad kad budete hteli da uđete u njih, ipak je od tad palo dosta kiše i par snegova, lepo izgledaju njive, ravne, videćemo šta će biti.
 
Moguce je, ako neko planira ovih dana da sprema i seje.. :osmeh: Ja cekam sledeci vikend, a do tada ce se prosusiti pristojno nadam se :cool:
 
@slavkos ne mora znaciti da spremanje u martu nije bilo "najpametnije resenje" :osmeh: Negde oko 5-8 marta sam presao sve parcele za kukuruz jednom sa spremacem, i mogu Vam reci sada posle svih kisa i snega jako lepo izgledaju, ne lezi voda itd... Inace, sitna trava koje je tada bilo podosta je unistena, i trenutno parcele izgledaju bolje po tom pitanju od nekih komsijskih, gde se trava "otela" kontroli. E sad, sve je stvar izbora, svako radi za sebe, te samim tim se i odlucuje za razlicite metode. Ne treba olako suditi :osmeh: :ppozdrav:
kako mislis trava se otela kontroli?
 
nadam se i ja da će se stabilizovati ovo vreme bar malo, posejaće se već nekako, svaka godina je priča za sebe...
 
@mladen sitna neka sa plavim cvetovima, nisam je zagledao, tek sa udaljenosti... rasirila se poprilicno, blago se pruza po zemlji i zatvara... bilo je i kod mene pre prvog setvospremanja, sad tek di koja :ppozdrav:

edit: sad vidim napisao sam trava, a mislio sam korov :osmeh: ne zamerite :)
 
Šta će biti, neće biti ništa, i vi sad što pripremate i mi koji smo prešli u jesen ili u martu ćemo sejati isto, misliš da će zemlja biti sabijena pa nećemo moći da posejemo a vidiš ja volim kad je zemljište malo sabijenije a ne da kad sejem iza mene bankovi kao da sejem krompir (traktor upada do felni) što tvrđa posteljica bolji usev, videli ste sto puta da usev u uvratinama je uvek bolji i napredniji a tu najviše gazimo, ja sam danas spremio 1 jutro čoveku da posejem sutra detelinu.
 
ma opušteno samo, nije mi bila namera da uvredim vas što spremate na jesen, vaša njiva vaša volja kako ćete je obrađivati, važno je da seme uđe u zemlju ;)
 
Razmisljao sam samo o jednom prohodu spremacem i setva, al mislim da cu ipak proci 2 puta(kao i dosad), dosta je sabijeno i da nece moci u jednom prohodu poravnati spremiti za setvu.
da imam tesku drljacu nebi bilo dileme samo jedan prohod, jel nije bilo mnogo prilika za zatvaranjem brazde, a nije ni bilo poterbe jel je do juce padala kisa vlaga je tu.
 
Svako radi kako hoće, mi već godinama zatvorimo brazdu početkom marta (kad vreme dozvoli) i posle 2-3 nedelje ide veštak i još jednom spremamo (samo što je to ove godine mesec dana bilo) . Ovako moramo da radimo, da bi njive dovelu u ravno stanje da bi se setva izvela na jednakoj dubini. Nije mi žao nafte, al mi je jako bitno da se kvalitetno uradi. Bitno je da se spremi, a u setvu sigurno nećemo jurcati dok se neustale temparature i dok nevidimo šta najavljuju za padavine.
 
Ma besmisleno je gledati u nafti, nego ove god. je bio mali interval gde je moglo da se zatvori. recimo prosle god. zatvarali u martu i kise nije bilo do 10-15 aprila citav mesec, i tu je zatvaranje odradilo posao jel sacuvana vlaga za setvu pocetkom aprila dok nije pala kisa.
dok sad je neka druga situacija, kisa pada vec mesec dana i taj efekat zatvaranja brazde nema na znacaju kao recimo prosle god.
 
Pa mi smo ve godine uvatili onaj period od 5 do 8 kad je bilo lepo i zatvorili sve osim ugara, i mora se proći još jedared, da bi se ta urea malo zamešala sa zemljom i još malo poravnala zemlja.

Inače kombinacija 577 i spremač (imt-ov) 2,9 metara, troše u drugom prohodu oko 2 litre po kj. skoro pa ko upaljač, stim da smo mu i prednje i zadnje tegove poskidali...
 
ja sam polovinom marta na jednoj njivi išao drljačom sad samo spremač i sejanje a na nekim njivama ću na oranje baciti ureu pa drljača pa spremač pre sejanja
 
Nazad
Vrh