Prašenje krmača

Zavisi o kome se pen strepu radi ali ja sa kojima sam se dosad susretao uvijek je bio 1ml na 10kg,(Penstrep 400la) i uvijek treba da se ispostuje doza po kilazi a ne da se aplikuje kao manja doza kako rece gruja za preventivu. Sa takvim nacinom ne cemo se rijesiti baktrija u potpunoj mjeri, samo mozemo stvoriti rezistentnost. :ppozdrav:

Pen-Strep koji se najcesce koristi kod nas (u Srbiji) je Norbrook-ov (20-25) i VMD-ov (20-20) i za njih je doza 1 ml na 25 kg, naravno ovo nisu Pen-strep-i sa produzenim dejstvom,ali su iskustva takva da kod teskih akutnih stanja,post-porodjajnih komplikacija,visokih temperatura mnogo bolje rezultate daju pen-strep-i bez produzenog dejstva.

Doza se uglavnom uvek i treba ispostovati, ali ne mora obavezno da bude pravilo.Kod nas na recimo,kod velikih i teskih komplikacija idemo i sa malo jacom dozom u prvom davanju,da bi se u nastavku terapije smanjila.Tako se dobija jos bolji rezultat,ali napominjem samo kada se za to ukaze potreba,ali je to vec stvar licne procene.
 
Da nije vise nego mnogo penstrepa .. sta ti pise u u upustvu 1ml na koliko mase i ne preteju sa oxitocinom
Tacnije dao sam neostrep,krmaca ima 300kg,oxitocin inace dajem 2kub manjim krmacama.Tako je rekao veterinar-Zdravko G....c PR.Inace savetovali su mi ovde i da dajem ivermektin 15 dana pre prasenja a veterinar na to kaze da je glupost moze da pobaci,kaze bolje posle prasenja.

- - - - - - - - - -

Prvopraska 9 kom nije se još ocistila a nece da primi prasad dobila 10 mg bensedina inj ali je i dalje agresivna lezi na vimenu i hoce da grize prasad.dobila i rakije u uvo i dalje divlja kad vidi prase blizu.savet molim
Ja imam dve takve od prvog prasenja su agresivne,jedna srarija se prasila 4-5 puta i uvek odvojim prasice dok se ne ocisti i posle nema problema a ova mladja prvi put pocela da se prasi ja nisam stigao na vreme i izgazila 11 kom ostalo 3 kom ona me duze zezala dok nisam popizdeo i par sati stojao iznad nje i kad god zine na prase ja je lupim i nakraju popustila(kazu pametniji popusta :osmeh:) al sam ja tvrdoglaviji.

- - - - - - - - - -

Pen-strep se koristi u dozi od 1 ml na 25 kg,tako da je to prevelika doza,Oxitocin je sasvim dovoljno 1 ml po nazimici,2 ml po krmaci,ne daje se vise od 3 ml.

Kod takvih stanja,kao sto je pobacaj,slabost,lezanje,dobro bi bilo dati malo Catosal/a,Multivitamin.Takodje,obavezno izmeriti temperaturu,ako je povisena,dati i Dexamethazon.
Nije tacno vec 1ml/10kg.
 
@tile 1977 pravu glupost ti je rekao taj veterinar, poenta ivermektina je da ocisti krmacu od ekto i endo parazita, a samim tim da preko krvi i prasici dobiju odredjeni nivo zastite. Ja zadnjih 15 god koristim ivermektin pre prasenja, i nikad za nikad nije se desio pobacaj. Poenta je da kada prasici dodju u kontakt sa krmacom, budu oslobodjeni utizaja potencijalnih parazita koji bi mogli izazvati infekciju. Svako neko nesto lupa, a u proizvodnji je najmanje vremena proveo, zato ako imas nekakvih nedoumica stupis u kontakt preko komercijalista koji prodaju hranu do njihovih glavnih veterinara koji su stalno u stuci i praksi i oni ti sve lijepo objasne , bez dinara nadoknade, tako bar ja radim sa Patentovim strucnjacima Miskom i Istvanom. Pozzzz
 
Za Ivermektin totalno NETACNO, kod nas se daje 15 dana pred prasenje i nema pobacaja, ALI pobacaj je moguc ako se umesto subkutano ivermektin aplikuje intramuskularno,mada za iole spretnog veterinara to NE SME biti problem.

U vezi doze za Pen Strep,trebao si odmah da kazes da dajes Neostrep,kod njega doza i jeste 1 ml na 10 kg, mada iskreno imas i mnogo boljih Pen-strepa od Neostrepa,konkretno Norbrook-ov Pen Strep ima vecu koncentraciju streptomicina i sigurno je bolji izbor.
 
Za Ivermektin totalno NETACNO, kod nas se daje 15 dana pred prasenje i nema pobacaja, ALI pobacaj je moguc ako se umesto subkutano ivermektin aplikuje intramuskularno,mada za iole spretnog veterinara to NE SME biti problem.

U vezi doze za Pen Strep,trebao si odmah da kazes da dajes Neostrep,kod njega doza i jeste 1 ml na 10 kg, mada iskreno imas i mnogo boljih Pen-strepa od Neostrepa,konkretno Norbrook-ov Pen Strep ima vecu koncentraciju streptomicina i sigurno je bolji izbor.
Ja sam imao tecni davao inekciju za taj je rekao da moze da izazove pobacaj,pogotovo sto ja sam dajem a nespadam u strucnjake ni blizu :osmeh:.sad mi je dao prasak da dajem 7 dana terapiju posle prasenja.
 
Ako kasni dan posle termina prasenja dati prostaglandin (Enzaprost,Pgf...),ako se i tada ne oprasi drugi dan dati Oxitocin i u roku od nekoliko sati prasenje mora poceti:ppozdrav:
 
Pa sad mi bas nije jasno. Koliko sam razumeo dao je oxitocin, a da nije oprasila ni jedno. Jedino mozda prvo rukom utvrditi koliko se otvorila pa ako jeste dati oxitocin. Da li sam u pravu?
 
Prvo se da enzaprost,ili ti nekadasnji sinhrogal,ako znas sta je,ako u periodu od 24 do 36 sati ne pocne da se prasi daje se oxitocin i ubrzo nastupa prasenje.
 
Malo pre jedna zavrsila prasenje, 14kom. jedno mrtvo al crn skroz, jel treba nesto od antibiotika da jom dam zbog tog malte ne trulog praseta?
Ima jos jedan sa falicnim zadnjim delom ledja, papci mu skroz povijeni unazad, misllim da nece moci da staje na njima, a bori se za sisu! Sta da radim sa njim da mi ne pravi guzvu pa na kraj da ga bacim?
 
Prvo se da enzaprost,ili ti nekadasnji sinhrogal,ako znas sta je,ako u periodu od 24 do 36 sati ne pocne da se prasi daje se oxitocin i ubrzo nastupa prasenje.

Upravo tako,dan posle termina prasenja Pgf,ako ne nastupa prasenje sledeci dan Oxitocin i prasenje mora poceti.

Jos jedna stvar,kada prasenje pocne nikako ne davati Oxitocin posle prvog ili drugog praseta,najbolje bi bilo negde oko 8 (u stvari na 2/3 oprasenih prasadi), iz razloga sto kada dajemo Oxitocin krmaca pojacano izlucuje mleko sa kolostrumom. Ako prasenje duze potraje, moze se desiti da poslednja prasad jako malo ili uopste ne unesu imunoglobuline kolostrumom,jer su prva vec posisala veliki deo.

Dragane, da li je to mrtvo prase mumificirano (crno,jako malo i stvrdnuto) ili skroz trulo?
Takva prasad se nazivaju avitalnim i od njih realno nema leba,najbolje je eliminisati ga.
 
Da,ali rekao je ako posle davanja enzaprosta,dinalitika ne pocne da se prasi onda dati oxitocin.
Moze malo objasnjenj,znaci samo u slucaju da kasni prasenje se ranije daje oxitocin a inace posle 6-8 praseta,sta podrazumevate pod termin(dan za prasenje)ja cekam od 112-118 dana tek posle toga racunam da kasni sa prasenjem,zar ne?
 
Kad se da indukcija kad je tadum prosao .. prasenje je neminovno.. a kada krene prasenje oxitocin za napone je Ok jer se nikad nezna koliko je otvorena zato se ne igrajte.. moze ovako, moze onako .. zna se zasta je sta
 
Pa kazite srpski da svi razumemo. Kada oprasi par komada TEK ONDA se sme davato Oxitocin. Velika slova samo kao znak vaznosti, ne galama.
 
Srpski ovako treba da bude, termin prasenja se racuna 114 dan, ako prasenje ne nastane 114 dana treba dan posle (115 dana) dati Pgf (ili neki drugi prostaglandin),ako i tada ne krene prasenje dan posle Pgf-a (116 dan) treba dati Oxitocin i to je neka proverena i najsigurnija metoda.

Kod nas na farmi je uvek i obavezna praksa da cim krene porodjaj kod NAZIMICA se aplikuje i Sensiblex,da bi se sto lakse oprasila.

U vezi Oxitocina,najbolje je dati ga kada izadje 7-8 prasadi,napisao sam gore zbog cega:ppozdrav:

Kada se radi indukcija Oxitocinom, naravno da je moguce da krmaca/nazimica nije dovoljno otvorena,ako je to slucaj aplikujemo Sensiblex za pocetak,nema tu sta da se igra,prati se situacija i u skladu sa njom se i reaguje dalje.
 
Imao sam sinoc veliki problem ! Oprasila mi se nazimica 105-ti dann (prerano) i naravno svi prasici su mrtvi a bilo ih je 13 kom. Pomozite savetima zbog cega se to delilo da znam da li da je opet pripustam ili ne . Unapred hvala!
 
Nazad
Vrh