Prašenje krmača

Kupuje se za iduktivnost kod kramaca jedna ampula od o.2ml je 1000 din a tacan naziv neznam ,inekciju dajes u butni misic, oxitocin je za napone kad krene prasenje posle dve do tri praseta ili kad primetis zastoj
 
Jel ovo-1.indukcija partusa/indukcija prasenja-2ml Dinolytica(10mg dinoprosta)u toku 72 sata od ocekivanog prasenja,2.upotreba postpartum/2mlDinolytica(10mg dinoprosta)24 do 48 sati nakon prasenja?
 
Ima vise proizvođača inekcija,a cilj je izazvati prevremen porođaj ili prašenje.daje se 112 dan,a deluje u roku od 24-48sati.najviše se koristi na farmama da bi se bolje ujednačilo prašenje.
 
Na farmi na kojoj ja radim koristimo sledeci postupak,114 dana koristimo PGF Veyx Forte,ako prasenje ne krece tog dana,sledeceg se daje Oxytocin.
Uloga PGF-a se ne vezuje samo za indukciju porodjaja. Prostaglandini imaju jos uloga, smanjuju ucestalost i intenzitet postpartalnih infekcija,smanjuju pojavu i olaksavaju odvajanje posteljice,krmace lakse ulaze u sledeci estrus.
 
Koliko su sitni...
Nisam merio al jako sitni ,mozda po 400,500 grama,mozda i manje,nekih 6,7 kom,ostali normalni,ovi mali vec uginuli...

- - - - - - - - - -

Na farmi na kojoj ja radim koristimo sledeci postupak,114 dana koristimo PGF Veyx Forte,ako prasenje ne krece tog dana,sledeceg se daje Oxytocin.
Uloga PGF-a se ne vezuje samo za indukciju porodjaja. Prostaglandini imaju jos uloga, smanjuju ucestalost i intenzitet postpartalnih infekcija,smanjuju pojavu i olaksavaju odvajanje posteljice,krmace lakse ulaze u sledeci estrus.

I ja dajem 114 dan,enzaprost,2ml,dosta lakse prasenje,mnogo manje mrtvih prasadi,i obicno se prase posle 24 sata. Oprasila se i treca 17kom,jos jedna nazimica ce ujutro.
 
Na farmi na kojoj ja radim koristimo sledeci postupak,114 dana koristimo PGF Veyx Forte,ako prasenje ne krece tog dana,sledeceg se daje Oxytocin.
Uloga PGF-a se ne vezuje samo za indukciju porodjaja. Prostaglandini imaju jos uloga, smanjuju ucestalost i intenzitet postpartalnih infekcija,smanjuju pojavu i olaksavaju odvajanje posteljice,krmace lakse ulaze u sledeci estrus.

Zar se Oxytocin ne daje tek kad pocne prasenje t.j posle prvog praseta?
 
Ja kod mene praktikujem obavezno 113dan nazimicama dajem PGF ili ENZAPROST-T zavisi sta nadjen na trzistu. Dok krmacama dajem samo ako prelaze 116dan. Dosta se dobro pokazalo,pre tri dana sam dao nazimici PGF i posle 20h je pocela sa prasenjem. Da joj nisam dao neverujem da bi se i danas oprasila. A svi znamo kada pogotovo nazimica predje 114dana da se dosta teze prasi da su prasici krupniji da bude vise problema... To je moje iskustvo i pokazalo se da radi posao:ppozdrav:
 
Zar se Oxytocin ne daje tek kad pocne prasenje t.j posle prvog praseta?

Daje se uvek dan posle PGF-a,ako prasenje nije pocelo. Kada je prasenje pocelo normalno u terminu dajemo ga kada izadje 4-5 prasadi. U svakom slucaju davanje PGF-a se preporucuje i nije veliki trosak za ono sto se dobija njime.
Konkretno kod nas na farmi se kod nazimica obavezno koristi i Sensiblex u trenutku kada pocne prasenje.
 
Juce se oprasila nasa krmaca,9 zivih,jutros su iseceni zubi,veterinarka obisla,ubola neku inekciju...za sad je odlicno.
Uslikano je kroz prozor svinjca:
2jbn09v.jpg
 
Kod mena zavrseno prasenje za ovaj mesec. Dve nazimice i jedna krmaca 32kom. Sad do druge polovine marta sam miran sto se tice prasenja:ppozdrav:
 
Ja papke kad prerastu dalje od živca odsečem velikim makazama za granje jedan po jedan. Beton je najbolji sam rrguliše stvar.
 
Nazad
Vrh