Povratak na selo

Ja samo znam da premija za mlijeko nema 8 mjeseci,cijena mlijeka 45 feninga,kila prasetine 3.5 marki a zensko tele je lutrija prodat
 
@Goran- Druga tema, ali ajd da razjasnim. Prvo, za neosigurane to je naucna fantastika, tamo su stomatoloske usluge izuzetan luksuz ako nemas osiguranje. Cak i da si tamo lekar ne bi ti bilo svejedno da odvojis trecinu plate za jednu plombu. Za osigurane je lakse, ima i razlicitih stepena osiguranja koji pokrivaju raspon od popravke zuba pa sve do protetike i implantologije. Razlike u cenama privatnih su ogromne, zaista. I nisu oni bogatasi, ljudi zive tamo skromno, a onda dodju kod nas i bahate se. Zarade penziju za njihov standard malu, a onda se ovde sprdaju sa njom. Jbg... ne cveta tamo cvece, ali opet je lakse zaraditi novac, pa makar da se ustedi za sopstveni biznis u Srbiji. Ovde postenom coveku trebaju godine da skrpi neku sicu za pocetni biznis, osim ako ima finansijsku zaledjinu. Nikad ja nisam bio od onih koji velicaju zapad, ali na zalost ovi nasi krajevi su ostali tuga bozija. Nije kod njih tako dobro kolko je kod nas lose.
Pre par postova si se hvalio da je ovde za tebe odlično.Pomozi tom mladicu pa da i njemu bude dobro,ovim tempom ovde nece niko ostati svi ce da rade na bauštelu. :ppozdrav:
 
A jesu pritisli sa seli se vani, seli vani...

Ja ne znam kad je toliko loše kako oni ostaše ovde ?!


Eno ljudi, to što ste vi našli neku priliku pa pobegli od motike je uredu. Nije motika bila za vas čim ste pobegli.


Samo ne vidim da vam ide toliko dobro da se motikom ne morate pomagati. Ovaj vadi zube, a voće gaji, onaj kamiondžija, a cela porodica na njivi...


Ovaj čovek nije pao sa Marsa, ima i zemlje i traktor i priključke. Ja nisam imao ništa od toga, pa se evo sve nekako stvara i gura se i srećniji sam nego dok sam državnog leba jeo.
 
U pravu si Gorane, za maksimalno 20 godina nece ostati niko. Ionako izumiremo a jos na to nas otjeruju. A ja moram da idem. Ovde za mene posla nema, da zivim od poljoprivrede ne mogu.
 
Jebes poljoprivredu..cuo sam da je sad popularno bit striper...eeee..piletna,koke i kokosurne..kud bolje pod uslovom da se ima sta pokazat...:ideja:
 
Ja ne kukam zbog sebe,nego ne volim da gledam bedu oko sebe. Da se razumemo, nisam ja neki bogatun, zaradim kolko normalnom coveku treba, al mi mrsko gledati kad neko vadi zadnjih hiljadu dinara iz dzepa da izvadi zub jer je danima u bolovima. Nije poenta u meni, nego je problem u uopstenoj situaciji, na sve strane jad, beda i sirotinja. Od poljoprivrede se u 95% situacija prezivljava, a u 5 % zaista zaradjuje, na zalost. Jedina prednost sto neces da crknes gladan. Svaka cast onima koji lepo zive od nje, ali oni zaboravljaju da su u manjini.
Pre par postova si se hvalio da je ovde za tebe odlično.Pomozi tom mladicu pa da i njemu bude dobro,ovim tempom ovde nece niko ostati svi ce da rade na bauštelu. :ppozdrav:
@bradonja- ja poljoprivredu radim zato sto volim i sto mi se ne jede jabuka 24 puta prskana, ne pije mi se "vino" iz plasticnih balona i rakija secerusa. Ne hasam jaja od koki nosilja, kosovarsku piletinu ni 10 godina smrznutu svinjetinu... radim je kolko da razmrdam grbinu, pojedem nesto zdravo i udahnem svez vazduh. Do pre 10 godina smo je mnogo vise radili, cela kuca, pa vidli da od toga nema prevelike vajde
 
слажем се у потпуности са путином и милион пута сам до сада дискутовао о том одласку у иностранство... ја не планирам никада да одем одавде! а у иностранство иду кукавице, јер је лакше побјећи него остати и борити се за своју државу! а о томе како запад третира србе да не причам тј. пишем...





послато са sm-a500fu уз помоћ тапатока
 
6d2c00e14b6da64822724434e24cd5ca.jpg


Послато са SM-A500FU уз помоћ Тапатока
 
ево једна слика која говори свеее

послато са sm-a500fu уз помоћ тапатока
 
слажем се у потпуности са путином и милион пута сам до сада дискутовао о том одласку у иностранство... ја не планирам никада да одем одавде! а у иностранство иду кукавице, јер је лакше побјећи него остати и борити се за своју државу! а о томе како запад третира србе да не причам тј. пишем...

Ja sam inostranstvu ali malo drugacijem, radim u Africi i porodica je sa mnom, to je neko trenutno stanje stvari ali planiram da dokupim zemlje u selu gde inace zivim i da se vratim. Nisam jos uvek siguran da cu da radim poljoprivredu mada bih bas voleo.

Proputovao sam Evropu, Aziju i Afriku uzduz i popreko i mogu vam reci da nigde nije lepo kao u svom selu ali jbga ljudi, posla nema, olos (u manjini) vlada tako da je situacija tuzna ali nije to prvi put u istoriji da je Srbija dotakla dno. Tako ce valjda i trenutno stanje da prodje, nadam se.
 
Nadao se tako moj deda da ce mom ocu biti bolje , moj otac da ce meni biti bolje, ja se vise ne nadam, ja vidim da je ovde zivot samo zivotarenje......
I moju decu savetujem da zavrse od skole to sto su zapoceli i srecu potraze daleko od sela.
 
E moj care...o kakvoj ti borbi za drzavu pises....Evo ti primjera..komsinica svako jutro prepjesaci kilometar,sjeda na radnicki kombi...radi do pola 4 i prima 390 a ponekad 430 marak platu.Sve subote radi a unutra postavljene kamere da radnici sto manje pricaju ili da nebi slucajno zabusili....Jel to borba za drzavu...potpisuju ugovore na 3 mjeseca da te prakticno otpuste kad god hoce....njen covjek radi na gradevini za 35 marak i svojim autom ide 19 kilometar do Prnjavora i jos se od te dnevnice hrani.Drugi komsija takode ide svaki dan sa autom do prnjavora a radi kod kamenorezca i ima 3 marke satnicu.......Mi koda ne zivimo u istoj zemlji....
 
Pa onda okrenes drugi list knjige i vidis drugu komsinicu i njenog muza koji nisu bili borci i resili da odu iz ove dobrote i vidis da ta druga komsinica isto to radi negde u Nemackoj ,Austriji ili Belgiji i ma platu 1500e a njen muz baustelac istera i preko 2000.
E sad oni tamo su "robovi" a mi ovde smo "svoj na svome".
Njih izrabljuje truli zapad ,ali koliko toliko normalno zive ,a mi ovde smo ponosni Don Kihoti ......
Ko li ce bolje proci u zivotu?????????
 
Ко ради у творници код нас треба да иде у иностранство или ради на својој земљи ако је има довољно. За живот на селу треба десетак хектара земље, а то већина људи нема. Са два три хектара је патња.
 
Komšija moraš jedno znati da plata od 1500-2000e je dobra ali za naše uslove tj. da tamo radi ovde da troši
ko radi i živi tamo ta plata je mala, dovoljna za život, ne kao nekad kad su gastabajteri kupovali za keš novog mercedesa
Cini ti se komso ,u Becu koji pored Londona vazi za jedan od skupljih gradova za zivot mnogo osnovnih stvari za zivot je povoljnije nego kod nas (osnovne namirnice osim hleba ,garderoba...)samo treba pratiti snizenja i akcije ,a luksuz je izuzetno skup.
Sa tim parama tamo ne moze da se obogati ali moze da se vodi neki normalan zivot , da ne razmislja kad mu dodje da kupi detetu jaknu da li ce mu ostati para da plati struju ovaj mesec ,ili ako treba da mu uplati casove voznje ne moze mu kupiti patike.
A ja nikad nisam sanjao o nekom bogatstvu i rasipanju i niti me to privlaci ,vec vise od dvadeset godina zelim samo neki "normalan" zivot bez trzavica oko osnovnih egzistencijalnih stvari ,ali izgleda da moja generacija taj san nece dosanjati.
 
Poslednja izmena:
Za normalan život bez nekog luksuza da
Imam rođake preko, koji su u nemačkoj od kako znam za sebe i ogromna se razlika vidi u odnosu kad su dolazili pre 20tak godina i sada
 
Nazad
Vrh