Povratak na selo

nothing

Član
Učlanjen(a)
11 Maj 2014
Poruka
39
Lokacija
Пецка
E ovako...
Nadam se da sam pogodio mjesto za ovu temu.

Imam 23 godine, nezaposlen sam, i ne očekujem da ću u skorije vrijeme dobiti posao u gradu. Već neko vrijeme mi se pojavila želja za odlazak na selo.
Na selu imam kuću, traktor - Tomo Vinković + (freza, plugovi, tanjirača, kupilica, zubača, prikolica), motokultivator, rezervoar za vodu od 5000l, konja i 2ha zemlje (0.8ha pod šljivom - + zemlja od stričeva na kojoj bih mogao da puštam tu stoku na ispašu). Jedna od pogodnost tog odlaska na selo je to što ne bih morao da plaćam vodu i drva (godišnje su to dvije prosječne plate u BiH). U planovima mi je da nabavim oko 10-15 krava (u obližnjem mjestu postoji postrojenje za otkup mlijeka) za koje bih morao da izgradim objekat, da držim oko 30ak ovaca (imam objekat), 1 kozu, 3 svinje i 15ak kokoški, a planiram da se počnem baviti i pčelarstvom. Takođe u selu je nedavno otvoren "Centar za posjetioce" u koji dolazi popriličan broj posjetilaca, pa bih mogao da prodam određene proizvode upravo tu. Takođe jedna od velikih prednosti je ta što je zemlja u tom selu veoma plodna, a nadmorska visina je oko 500m.
Što se tiče grada, uopšte me ne privlači ostanak u njemu. Sa svojih 23 godine sam proživio dosta toga... Izlasci do ranih jutarnjih časova, mijenjanje djevojaka, opijanja i još mnogo toga... Iskreno, sve to mi je dosadilo...
Jedan od najvećih problema mi je nedostatak prihoda...

Interesuje me vaše mišljenje o mom odlasku. Da li je i koliko ovo realno? I da li jedna mlada osoba ima budućnost na selu?

U prilogu sam postavio par slika sela.

attachment.php
attachment.php
 
Што да не,имаш здрав став,кренеш полако,немој да те смету ови што паметују како је боље по бетону ходати и јести једном на дан него бити на селу и сл.А породицу да створиш са собом то ти је број један,видећеш како ће ти бити лакше.
 
Dobro došao lafčino !

Mehanizacijom raspolažeš i to je dobro.

Pominješ kupovinu stoke, znači i da bi imao neki novac za početno ulaganje.

Pristup koji si opisao, 10ak krava, 30ak ovaca, koza, svinja, koke... ti nije dobar.

To jeste tradicionalno u tvom kraju, a i mnogim drugim, ali ga je pregazilo vreme.

Zemlje imaš malo, cene seljačkih proizvoda padaju, što znači da moraš maksimizirati dobit kako bi opstao, za početak.

Uredu je da nabaviš 10-15 krava i da se posvetiš mlekarstvu i bikovima.

Uredu je da kupiš 50-100 ovaca i da se posvetiš ovčarstvu.

Uredu je da kupiš 50-100 koza i posvetiš se kozarstvu.

Ali nije u redu od svega po malo.

To nikako nije dobro.

Vidi dobro da li je mlečno govedarstvo siguran put ?!!

Možda je ovčarstvo ili kozarstvo bolja varijanta za tvoje uslove.

Jednu svinju da držiš ti se baš nikako ne isplati... veliki trošak, jeftinije ti kupiti s jeseni pa zaklati.

Koka što više, preporučujem ti rasu "Nju hempšir", zakon za slobodno držanje.


Ja toliko za početak, pa ako krenemo ovde pretresati temu u sitna crevca, rado ću preneti svoja iskustva odlaska na selo.
 
Odma u startu da kazem da ti ideja po mom misljenju i nije bog zna kakva.....ja sam tako uradio...Evo ukratko kako sam ja proso......Bio sam u gradu,radio gradevinu za 30 evra dnevnicu,napravili kucu i zivjeli,imali pare,a onda mi stari umre i ostane majka sa puno stoke,traktorom i nesto mehanizacije.Sad sam 95 posto vremena na selu,od tog pola u cizmama.Ona rostiljanja i kupanja na obliznjoj rijeci vikendom i svecom su proslost.U kucu u gradu nekad odemo da prenocimo,ili da pokosimo travu oko nje,,,,,O parama da nepricam,,,,cim dode koji dinar treba dokupit koji prikljucak,napravit pomocni objekat,.......nikad nemas gotove pare.....
Prednosti grada...manje radis,vise slobodnog vremena i laksi put do zenidbe
 
Мало ти је земље. ЈЕДИНО АКО је народ иселио па да користиш њихову, али и тада требаш да имаш бар два хектара своје земље.
 
Iskustva su različita sve zavisi od ljudi šta žele i kako. Evo na primer član smiljan123 se odlučio da ima manje para i slobodnog vremena i plus da više radi samo da bi bio na selu. :osmeh:

Šalu na stranu sve to zavisi od situacije do situacije, uglavnom od takvih planova kao što su tvoji malo ima koristi i ne treba na tome insistirati već biti prilagodljiv situacijama. Lično ne vidim prepreku da se osloniš samo na pčelarstvo (proizvodnja meda, polenovog praha, matične mleči, voska, pčelinjih društava, matica).

Sad ovde kod nas se sela nalaze na desetak minuta koima od Apatina, a neka se nalaze na magistralnom putu (bitna stavka jer se zimi redovnije čisti sneg). Tako da ja na osnovu toga mogu reći da nije problem šiveti na selu, međutim sve zavisi kakva je situacija tu gde ti živiš.

Sasvim sigurno da je život na selu fizički teži, međutim ima sasvim dovoljno prednosti. Najgora bi opcija bi bila da se posle kaješ zato što nisi na pokušao.
 
Na hr.forumu sam procitao da bi isao u inozemstvo po pare.....Imas li uopste kapital za stoku....Ja sam na selu vec par godina i jos nikakve koristi od stoke nemam..Ostavljam junice a musku telad hranim i to mi poklapa sjetvu.Moras znati svoje mogucnosti a ne zanositi se necim u sto najvjerovatnije nisi upucen....Ja da nemam trenutno dobre prihode sa strane bio bi ko crkveni mis.....

Nemoj da te zavaraju dobri traktori i puno stoke ovdje na forumu.....ljudi su to sticali godinama i generacijama
 
Sir može. Dobra ideja...

Razmišljaj za početak o samo jednoj vrsti i to onoj koja se na lokalnoj pijaci najviše traži.

I da, s obzirom na količinu zemlje i opšte uslove u tvom kraju trebaš uzeti u razmatranje pčele koje ti je predložio Novi. To je dobra dopuna, stacionaran pčelinjak pa koliko Bog da. Ako ti malo povećaj broj košnica.
 
Uzmi desetak ovaca,nemoj vise ako nemas iskustva sa njima,a mozes i manje,ali do deset je dovoljno za pocetak,cena jagnjadi je uvek pristojna i uvek se traze,pa polako povecavaj stado.
 
Nedovoljno mu je to za opstanak, a ne za napredovanje.

Nek proda jagnje za 100 EUR, desetoro jagnjadi godišnje 1.000 !

Ni za golo preživljavanje.

Nedostupni su mi neki fajlovi sada, a sećam se nekih poslovnih planova za tamošnje podneblje, za ovce minimum 120 grla za nivo održivosti.

Za koze 70 do 150 grla.
 
Nedovoljno mu je to za opstanak, a ne za napredovanje.

Nek proda jagnje za 100 EUR, desetoro jagnjadi godišnje 1.000 !

Ni za golo preživljavanje.

Nedostupni su mi neki fajlovi sada, a sećam se nekih poslovnih planova za tamošnje podneblje, za ovce minimum 120 grla za nivo održivosti.

Za koze 70 do 150 grla.

Ali ako nema iskustva u radu sa njima,sta onda,100 komada kad krene da se jagni ,a on nema iskustva,moze samo sedne i place,mnogo je to za pocetnika.
 
Prvi put će platiti veterinara ili naći nekog da mu pomogne i završeno.

Nije to nikakva posebna mudrost. Priroda obično sve uradi sama.

Moja žena je pre nego smo kupili salaš selo videla samo na TV. Dva meseca kasnije je muzla i sirila ko da je rođena uz kravu.
 
Razumem ja šta ti pričaš. U izvesnoj meri sam i saglasan sa tobom. Tvoje viđenje ide iz ugla, imaš neki prihod, a stoka isplativiji hobi, koliko sam pročitao iz tvojih postova. Ako sam te zamenio s nekim izvini.

To vreme, kreni polako, je prošlo, odnosno startna stopa je podignuta na viši nivo.

Ako je rad na gazdinstvu jedini izvor prihoda, onda nema 10 ovaca, pa da učim.

Mora 150 ovaca pa da učim. I svesno prihvatam da ću zbog visokih troškova uzrokovanih neznanjem i neiskustvom biti sa prilično lošom dobiti, ali će biti dobiti u meri da opstanem.

Pokretanje gazdinstva je kao pokretanje bilo koje preduzetničke radnje. Skuplje naravno od bakalnice na uglu ili radionice za građevinsku limariju ili već nekog sličnog zanata.

Prestrojavanje u hodu može, ali u preporučenim periodima.

Na primer, kupio sam 150 ovaca i krenuo. Stiglo jagnjenje, ja se teško snalazim, moram veterinaru platiti u visini 30 utovljenih jagnjadi (lupam radi slikovitosti) ali nema nazad, guram.

Prodajem jagnjad kad im je vreme i zaključujem da to nije za mene. Prodajem ovce kad im je vreme i kupujem 15-20 krava.

I opet teraj punom parom.

Ja sam mogao sebi da dozvolim start sa tri krave jer sam imao sigurica mušterije za svaki gram sira koji proizvedem po dobroj ceni, jer sam imao sigurica mušterije za svako muško tele utovljeno strogo na mleku po extra ceni.

Pa opet je bilo povuci potegni. Žena je svoje prohteve opako srezala, a ja sam se prilagodio na partizanske uslove života, rada i prohteva. Srećom u to vreme ni prohtevi dece nisu bili preterani.

Prvi litar rakije za nas dvoje smo mogli da kupimo tek kad smo počeli musti petu kravu.

A on, čim ima Tomicu Vinkovića i priključke, neko iskustvo poseduje.
 
Ne želim da čovjeka obeshrabrim ali neće to ići. Zašto? Ako pogledamo profil osobe (malo to hladno zvuči ali..) Mlad čovjek. Život u gradu. Nedostatak novca.
Način njegovog dosadašnjeg života je sasvim drugačiji od onoga što ga čeka na selu. Ljudi teško mijenjaju način života. Obično je potrebno da ga nešto pritisne pa da čovjek potraži izlaz. Na dnu opisa svoje situacije je stavio ono najbitnije. "Jedan od najvećih problema mi je nedostatak prihoda". Na selu nema para koje samo povremeno treba doći uzeti. Na selu je samo posao siguran. Sve ostalo je promjenljivo i često ne zavisi samo od seljaka. U početku je samo ulaganje. Kad imaš malo da uložiš i dobit je mala i duže se čeka. Sa tom malom dobiti nemoguće je podmiriti sve troškove i čovjek, razočaran, bježi od takvog načina života. Ako ima kud.
Ako ipak odlučiš probati, prvo vidi šta možeš dobro prodati. Ne vrijedi proizvesti nešto što nemožeš prodati. Neznam šta u tvom kraju može proći. Možda nešto uzimaju preprodavci. Ako prodaješ sam na pijaci i tu imaš troškova i treba vremena. Pokušaj pronaći nekog, ako je moguće u blizini, ko radi nešto na veliko pa se veži na njegovu proizvodnju. Sitna proizvodnja ide na pijac i veoma brzo dođe do zasićenja pa je nemoguće prodati. Veliki proizvođači imaju bolju mrežu za prodaju i teže dolazi do zasićenja. Ako nisi siguran u prodaju uzgajaj nešto što može duže da čeka na prodaju.
Još nešto. Ako hoćeš samo da živiš uzgajaj svega po malo. Ako hoćeš da napreduješ opredjeli se za nešto i posveti se samo tome.
Prvi način nudi sigurnost a drugi napredak.
 
Нека покуша са малином. Ако му је земља плодна онда му не треба велико улагање, а има времена и да дипломира. За стајско ђубре некоме нешто уради, трактор има, а не треба му ни пуно земље.
Ако све пропадне, увијек може да отпутује у Линц.
 
Nazad
Vrh