Ponešto iz moje radionice

evo i mog majstorisanja,prikolica 73. godite pa je malo renoviramo
naravno uz upotrebu kamionskih delova
visina će biti 115 cm i imaće zapreminu 6,7 kubnih metara :osmeh:
001.jpg

003.jpg
 
Jel se meni čini ili nisi vadio originalno srce felge? Ja godinama planiram da uradim isto to sa felgama 22.5" ali planiram da nadjem gume koje šleperi nose naprijed, one imaju nizak profil a jako su široke. Odlično je ispalo, nosivost sada sigurno više neće biti problem kao ni nabavka drugih guma, tih kamionskih guma ima na svakom ćošku.
 
Srce felne kod tipa iz susednog sela koji se time bavi je 50 eura a komplet točak prerađen za Zmajevku je kod njega 140 eura.
 
Pisao sam vec negde, preradjena felna moze da se nadje za 70e, a gume stvar ukusa, od 30 pa do 300e .Ja sam uspeo da zavrsim za 100e po tocku sa miselinkama iz 2011.
 
Samo da vam dam jedan savet kad kupujete ovakve felne sa obrucem.OBAVEZNO obratite paznju u kakvom je stanju ovaj "falc" gde naleze obruc (posto su to stare felne,moze da se desi da od korozije bude ostecen) i kad pumpate gume sa ovakvim felnama OBAVEZNO stavite (provucite kroz rupe na felni) dva tri pajsera,radi sigurnosti.
 
Jel se meni čini ili nisi vadio originalno srce felge? Ja godinama planiram da uradim isto to sa felgama 22.5" ali planiram da nadjem gume koje šleperi nose naprijed, one imaju nizak profil a jako su široke. Odlično je ispalo, nosivost sada sigurno više neće biti problem kao ni nabavka drugih guma, tih kamionskih guma ima na svakom ćošku.
Takve siroke imaju najvise MAN-ovi sa iz uvoza. To su ja mislim 385/70 ili 80R22.5
Tati je u sredu pukao pojas unutra felne i unutrasnja guma na zadnjoj osovini cim su ispraznili cisternu. Da je bilo pod teretom, ostao bi bez 2 gume. Ovako odma otisli kod vulkanizera i tata kupi 2 Kama 11.00R20 Ruske sa 15ak mm sare za 150e sa sve felnama. Samo ih namontirao i teraj, a ovu sto je pukla okrpio. Teret 4 takve pozadi i 2 tigar isto 11ke nose oko 20t tereta, al ipak uskoro moram preci na tubeles jer su jace od ovih, a i sigurnije su
 
Poslednja izmena:
Samo da vam dam jedan savet kad kupujete ovakve felne sa obrucem.OBAVEZNO obratite paznju u kakvom je stanju ovaj "falc" gde naleze obruc (posto su to stare felne,moze da se desi da od korozije bude ostecen) i kad pumpate gume sa ovakvim felnama OBAVEZNO stavite (provucite kroz rupe na felni) dva tri pajsera,radi sigurnosti.
pre mnogo godina mi je iskocio obruc,slomio mi je u nosu i kost i hrskavicu a imao sam i nekoliko savova
a puklo mi je i par rebara,sve to je bilo sa samo 1,5- 2 bara :ppozdrav:
 
Brankoviću ovde nema rupa da provuče pajser jer je srce skroz okruglo.
Dobro,onda strana na kojoj je obruc bi trebalo da bude na zemlji kad se duva guma,ali treba paziti da li je dobro obruc legao u falc.(u toku duvanja dok je jos mali pritisak,povremeno se kucka cekicem po obrucu da dobro legne)
Evo,@Goran G je dao primer sta se njemu desilo,a ima mnogo gorih slucajeva.
 
Tvrd je obruč voćka čudnovata.Ne slomi ga al zube polomi.Treba biti pazljiv sa njim.Meni je iskočio obruč od male Zastave.Sreća pa sam točak okrenuo kontra od sebe da obruč bude napred a ja iza dok sam duvao gumu.
 
JA citam i citam i ne kapiram kako moze felna da pukne i da se dogodi to sto se Kolegi Goranu dogodilo??? ZAr se felne ne liju ucelosti??? Bar sam ja takvu info imao...?
 
JA citam i citam i ne kapiram kako moze felna da pukne i da se dogodi to sto se Kolegi Goranu dogodilo??? ZAr se felne ne liju ucelosti??? Bar sam ja takvu info imao...?
Liju se Tubeles. Na kamionima su to dimenzija R19.5(mali kamioni) i R22.5(veliki kamioni). Felne kao kod markokurjega su R20 i nisu tubeless i felna ima svoj obruc. Tubeles se montira kao automobilska, a ova ima gumeni pojas unutar felne, na felnu se nabaci guma sa unutrasnjom, pa se montira taj obruc
 
Vidim da ima dosta pitanja,pa da odgovorim,svima, prvo, stara srca felni sam isecao čim sam završio varenje novih,samo nema na slikama,drugo što se tiče obručova,na svoju ruku a pre toga se konsultovao sa prijateljem vulkanizerom, sam obručove okrenuo prema unutrašnjosti prikolice,a ventil prema spoljašnosti,tako da se sada guma duva sa jedne strane a prsten je sa druge,i ne postoji bojazan da će prsten nekoga povrediti,( jedino ako se neko pravi pametan pa stoji sa druge strane felne) takođe pri montaži i demontaži točka sa prikolice.I poslednje najbitnije, što se tiče cene ,2 točka su me izašla sa poštarinom 70 Evra,dva srca 5400 din, centriranje i varenje srca sam radio sam.I to je to.
 
Nazad
Vrh