Pomotehnika u vocnjaku

To je opet možda stvar situacije, uslova! Ako je produžnica lepo skraćena u zimskoj rezidbi nema šanse da previše istera u toku vegetacije. Naravno, ako se ispoštuje režim ishrane i navodnjavanja! :D :D
 
Povijanje grana povecava rodnost

Svi znamo da povijanje grana znacajno povecava prinose,ubrzava stupanje na rod i smanjuje habitus sadnice! Ali malo je tehnika koje bi u amaterskim zasadima olaksale ovaj posao! Pa,strucnjaci,ako nije problem opisite sto vise nacina i potkrepite ih slikama,kako bi olaksali nama amaterima. Da se ne bi mucili vezivanjem rafije za svaku granu! :osmeh:
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

:haha:Uzmeš ciglu,zavežeš kanap za granu i ciglu i ona glumi plodove i tako savija granu :haha: :haha: :cao:
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

hahaha sjajan sistem @senka :haha:
ja sam to radio tako što sam zabijao kočeve u zemlju, imali su dvojaku ulogu, prvu da spasem voćku od duvanja vetra, a drugo da joj savijem grane ! ::namigivanje::
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

Postoje gume za to vezivanje zica se ureze u granu a postoji i tema Pomotehnika u vocarstvu :ppozdrav:
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

Košićenje čačkalica prilikom savijanja grana je veoma praktičan način za adekvatno sprovođenje ove agrotehničke mere. S tim da se savijanje mora odraditi u pravom momentu, ne smeju grane da budu predebele!
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

Moguće je i savijanje debljih grana, čak i do debljine 8 cm, ali samo na jabuci.
U vreme kretanja sokova granu, koju želite da savijete, zarežete sa donje strane do 1/3 debljine jednom ili više puta. Nađete tačku na grani , gde možete da zatežete granu naniže, a da se ne krivi, i posle svakog reza pokušavate da je savijete naniže. Ako je preveliki otpor posle 2 do 3 cm. idete na sledeći rez i tako sve dok grana ne bude prava, a ugao odgovarajući.
Granu vežete kanapom, sa tačke gde ste je držali, za kolac ili žicu (ako je u špaliru).
Nije potrebno premazivati kalem-voskom.
Posle mesec dana svi rezovi će da zarastu.
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

Svakako da je to jedan od mogućih načina ako se ne uradi pravovremeno obaranje grana u vegetaciji.

Uradite to dok su grane još zelene dok ne odrvene.

Nešto deblje grane u vegetaciji možete savijati plastičnim kolenastim obaračima Astfix
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

Prof. Ognjanov mi je pričao da se uvrtanjem grana takođe može smanjiti bujnost i povećati rodnost, mada nisam imao priliku praktično to da vidim, nažalost! Ako neko ima iskustva sa tim, nek podeli sa nama isto! :D :bravo:
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

Umpahpah je napisao(la):
Svakako da je to jedan od mogućih načina ako se ne uradi pravovremeno obaranje grana u vegetaciji.

Uradite to dok su grane još zelene dok ne odrvene.

Nešto deblje grane u vegetaciji možete savijati plastičnim kolenastim obaračima Astfix
Zna li neko gde se i po kojoj ceni u Srbiji mogu naći ti plastični kolenasti obarači Astfix?
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

5 din. komad, pakovanje 500 kom.
23ly32u.jpg
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

Pošto na Forumu ima i voćara-amatera,smatram da treba pojasniti ovu temu.
Prve godine, kada na prevršenoj sadnici krenu pupoljci (ako ih ima dovoljno), obavezno zakinuti drugi i treći pupoljak sa vrha zbog toga što se iz njih ne dobijaju grane sa dobrim polaznim uglom i što se lako očenjuju.Kasnije, u toku godine, izabrati onoliko grana koliko želite za prvi sprat,(zavisno od sistema uzgoja), a ostale poviti naniže i vezati. Izabrane grane, ako su prejake , savijati naniže do ugla od 45 stepeni u odnosu na stablo, a slabe uspravljati, dok se ne izjednače u porastu.
Sledeće godine, ako je voćka dovoljno odrasla, prevršuje se na određenu visinu i postupak se ponavlja, s tim što ugao grana drugog sprata treba da bude 50 stepeni.
U trećoj godini isti postupak, ali ugao grana trećeg sprata trebalo bi da bude 55 stepeni.
I četvrte godine isto, samo što bi ugao grana četvrtog sprata trebao da bude 60 stepeni.
Ovom razlikom u uglovima se delimično neutrališe tendencija nadjačavanja viših spratova u odnosu na niže.
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

u BiH

jedan tip to radi na veliko, mada moze i svaki nas plasticar u pazovi ili indjiji da napravi
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

aremane je napisao(la):
u BiH

jedan tip to radi na veliko, mada moze i svaki nas plasticar u pazovi ili indjiji da napravi

Još kad bi rekao gdje u BiH.
Ovo sam vidio u Italiji,mada pored ovih plastika vežu dodatno grane i vezivom-špagama.
Sorta Grany-smith nemože se "ukrotiti" bez povezivanja.
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

Poželjno je svaku sortu ukrotiti na taj način. Mada, nove tehnologije tome ne daju previše značaja, s obzirom da se u te svrhe koriste knip sadnice, koje već imaju razvedene grane, a iste se održavaju u željenom položaju pod teretom roda!
 
Odg: povijanje grana povecava rodnost

aremane je napisao(la):
u BiH

jedan tip to radi na veliko, mada moze i svaki nas plasticar u pazovi ili indjiji da napravi
Hajde ti nama jarane reci ko i gdje u BiH prodaje to.
Jer sam ja krusku radio sa cackalicama I ispalo super.
Jedino sto poslije svakog malo jaceg vjetra moras i popravljat cackalice jer neke poispadaju.
Ovo mi djeluje puno bolje..
 
Nazad
Vrh