Pomoć oko kosačice za travu!

Uloga takvog noza nije samo da isece i isitni travu nego da tim zaliscima stvori turbulenciju unutra kucista i lakse izbaci i podigne travu. Zato taj kombajnski noz i slicno nemogu odraditi kvalitetno posao. Kompletan noz se sigurno moze naci jer kod nas ih ima poprilicno i neki pasuje sigurno ili se da doraditi. Ali menja se kompletan a ne samo krajevi. Na svim kosacicama koje imaju kos za skupljanje trave su nozevi sa zaliscima zbog znatno jace turbulencije koju pravi.Precnik rupe za osovinu i precnik noza su bitni. Kombajnski noz je veoma ljut i pri tolikoj ugaonoj brzini na udarac u prepreku bi napravio haos. Nebih bio u njenoj blizini tad i sa time se nije igrati
 
12980480_1005523459494698_476932885_n.jpg
12966331_1005523592828018_2090317060_n.jpg
12992806_1005523372828040_321885848_n.jpg


Kupljena juce bez motora i u jakom losem stanju.. Danas sam nabacio motor i lepo se ponasa samo me zanima ako neko znam marku ove kosacice voleo bih da nadjem mozda jos neku zbog delova..
 
Je li mehanizam za košenje naknadno ugrađen ili je tu fabrički? Po nekim detaljima liči na gorenje mali komunalni traktor, ali kod njih su koliko znam priključci išli ispred mašine, ne ispod.

Okini još koju sliku preko dana kad se bolje vidi ili guglaj pa upoređuj je li to što imaš gorenje mkt.
 
Mislim da je to Gorenje kosacica samo sto su bile zute. Ima jedna kod mene u Krupnju sto kosi teren za FK i koliko se secam identicna je potpuno sem sto su joj davno ugradili ombardinijev dizel. Kosacica isto ide ispod kao kod ove i secam se dve te palica za menjac i ukljucenje kose , i ima jos jednu za spustanje uredjaja u radni polozaj koliko se secam
 
Vrlo lako moguce da su bila dva tipa jer ova sto je znam je upravo identicna na tvojoj slici samo je uredjaj ispod i malo su jos napred izvuceni prednji tockovi. To znam da je fabricki tako bilo i benzinac la 300 koji im je vrlo brzo otkazao i upakovali lombardini 450 dizel koji je i dan danas u upotrebi. Sad sam bas udaljen od krupnja da bi je slikao ali ima prilike. Stadion mi je takoreci ispred kuce
 
Sve sto znam je da je kupljena nova i da nije prepavljana samo sto su je "majstori" popravljali pa su polako izbacivali neke delove i da je na kraju izbacen i motor.. Koristio je fudbalki klub da kosi terene a stara je sigurno oko 30 godina. Po prici komsija kazu da je nekad bila zuta sto se sad vidi samo na felnama. Nisam stigao danas da slikam ali bice slika mozda sutra. Danas je kosila i zadovoljan sam za prvi put. Ima dva menjaca jedan je da se menjaju brzine 2 za napred i rikverc druga rucica je za koliko sam provalio kad se gurne nazad upali noz i moze da se kombinuje sa brzinama, kad je ne sredini onda moze da se saltaju brzine sa prvog menjaca bez noza i kad je skroz napred onda mora da je prvi menjac u neutral polozaju i tad ima valjda trasportnu brzinu i fino pici..
 
Muta onda definitivno. I na motokultivatorima ima taj raspored.
Lijeva ručica ide 1-0-2-0-R, a desna 3-0-E (pogon priključka).

Trebalo bi da se kosačica kači sa jednim štiftom i da je okrugli priključak 80mm, a ako imaš onu cijevku sa vratilom koja ide ispod možeš prebaciti kosačicu i ispred kao na onoj slici što sam postavio ili staviti neki drugi priključak (četka, freza za snijeg, ralica i slično)
 
Definitivno je Muta Gorenje. Sad sam zvao coveka da narucim lamele posto sam je dobio samo sa tri a ukupno ide pet. Dve su metalne a tri ferodne.. tako da ovo sto je danas radila to je i odlicno odradjeno. Osetio sam da podrhtava kad krece i da nema snage u velikoj travi a sad znam i u cemu je problem. Hvala vam na pomoci

lamele-motokultivator-gorenje-muta-slika-21994773.jpg

400 din feroda a 15 e metalni novo (ovo je samo slika sa nekog oglasa)
- - - - - - - - - -

Muta onda definitivno. I na motokultivatorima ima taj raspored.
Lijeva ručica ide 1-0-2-0-R, a desna 3-0-E (pogon priključka).

Trebalo bi da se kosačica kači sa jednim štiftom i da je okrugli priključak 80mm, a ako imaš onu cijevku sa vratilom koja ide ispod možeš prebaciti kosačicu i ispred kao na onoj slici što sam postavio ili staviti neki drugi priključak (četka, freza za snijeg, ralica i slično)

Tacno tako, ima stift i to se izvlaci ali neko mi je zavario tu cev za ram kosacice ::jako_besan::::sramota:: tako da se to nece izvlaciti bar do zime dok je ne rastavim skroz i pretresem mozda ubacim i dizel motro i onda ce biti prava azdaja..
 
To su prilično jednostavne mašine i nije problem što se tiče dijelova, samo je motor malo mušičav ali to vjerovatno znaš. Neka izgura preko ljeta, a onda to sredi što su razni majstori budžili i radiće još dugo.

Za sad provjeri ima li dovoljno ulja u mjenjaču i u reduktoru kosačice. Možda će biti malo teže pristupiti jer je zavareno pa ne možeš izvući napolje, a zaboravio sam gdje je uopšte pozicioniran čep na kosačici.
 
U menjacu ima ulja i ok je nije pobelelo tako da nije voda ulazila a 3 godine je stojala pod vedrim nebom. Do reduktora sam dosao bas tesko morao sam da skidam lim pa da otkacim poluge menjaca i tek oda sam video kao neki mali poklopac i vidim da je masno ima ulja ili neke masti.
 
Mali poklopac sa četri šarafa? Mislim da je to, baš gledam u katalogu i izgleda da nema nikakvu drugu ulogu. Između njega i reduktora ima dihtung, ako masti sigurno je pokidan pa možeš neki silikon iskoristiti ako imaš da ne lijepi prašinu i blato bezveze.

Inače unutra ide dva decilitra ulja SAE-90.
 
Što se tiče varenja, razlog je sigurno što je rupa gdje ulazi štift proširena da se kosa klati. Kad su na prednjem kraju kose pomoćni točkići onda sistem prati teren, a njima je to vjerovatno smetalo pa su zato blokirali u jednom položaju. Ovi komadi armature su tu iz istog razloga jer se bez točkića prednji kraj zabijao i zaglavljivao. Mnogo elegantnije se moglo uraditi sa nekom omčom na šarafe da sve bude demontažno, ali vjerovatno im je to bilo mnogo posla.

Vidi se da im je aparat za zavarivanje bio omiljena mašina. :osmeh:
 
Kum mi ima kosilicu za kositi sijeno BCS 20001talijanku benzinku. Iz nepoznatog razloga se ugasi i onda treba vuci i po pedeset puta da upali.Sta bi mogao biti uzrok gasenje ili teskom paljenju. Kompresija je dobra. Ja mu savjetujem da uzme novu svjecicu a on tvrdi da nije do svjecice.
 
Ne mora da bude baš svećica,ali nešto oko struje svakako jeste, najlakše je promeniti svećicu, sve drugo treba ići korak po korak.
 
Narode treba mi pomoć. Imam u ponudi traktorsku malu kosilicu Partner P11597 ali neispravnu pa me interesuje koliko vredi dati za tako nesto i da li vredi uopste zbog nabavke delova. Mislim da joj treba generalka motora i jos par sitnica
 
Nazad
Vrh