Polana

Momci, ja sam pcelar a komsija ovih dana prska actarom svoju polanu sto mi je uredno prijavio. Mora li u ovom periodu cvetanja insekticid? Bitno mi je da sacuvam dobrosusedske odnose ali i pcele...

I ja sam pcelar,doduse pocetnik, a imam i malinjak. ne znam Blazo sta sada radi sa insekticidom,opsti stav svih nas je da nema INSEKTICIDA u cvetanju , u fazi cvetanja ide uglavnom signum ili svic,koji u principu ne skode pcelama i prskamo predvece. Objasni coveku,mozda ne zna ili ga neko lose uci, tako u stvari pravi sebi vecu stetu nego korist...... A ako ga neko uci, tog bi trebalo naterati da leti po malinjaku i on oprasuje...
 
Poslednja izmena:
Hvala ti komsija Zorane na razumevanju. Ima nekog zastitara koji mu je to uvalio a covek je stvarno korektan ali ovo je opasno. Pitacu ga kako mu se zove taj zastitar. Kolika je karenca za taj neonikotinoid?
 
Kolika god, 7 ili 14 dana, pcele ce ujutru pokupiti, ako je prska zbog vasi,predpostavljam, bolje da ide koprivom potopljenom u vodi. i dva tretmana na tri dana rese problem......
 
U razgovoru sa jednom zaštitarkom, koja je pred penzijom i trebalo bi da ima dosta iskustva, kaže da je dovoljno da se insekticid osuši i da neće uticati na pčele...dakle ako se naveče poprska ujutro bi pčele trebalo da su bezbedne.Ja dosad nisam imao potrebe da prskam insekticidom u cvetanju tako da ne mogu da potvrdim ovu priču.
 
Progooglah i prelistah forum i dilema sledeca primerena aktualnosti: sencenje, mreza koliko % , bela ili zelena , procitao sam da sto niza nadmorska visina veci % sencenja, zanimaju me iskustva kolega sa podrucja Vojvodine , namera mi je da uskoro podignem zasenu.
Polana je u pitanju , zato postovah u ovoj rubrici.
 
Hehehe....konacno i ja sliku neku da postavim....moja Polana 2 godina,jos jednom hvala svima na nesebicnoj pomoci i savetima......
 
Ja ima bar 5 -6 razlicitih insekata u mojoj polki najgora mi je muva galica zna da napravi veliki problem ali nikada ama bas niada ne bih prskao u cvetanju insekticidima,ne treba biti govedo od coveka,sve se moze stivci pre cvetanja ono sto ostane ne pravi toliku stetu na malinjaku kao sto insekticid u cvetanju radi pcelarima.A taj zastitar sto je to rekao verovatno ne zna da je polen jako prijemciv tj privlaci i vlagu i sve pa i insekticid,pcela uzme polen stavi ga u korpicu i odnese u kosnicu,dakle to je nesto kao da mi u svoju kucu unosimo otrov...tako da po meni je nezamislivo prskanje sada,ja licno imam mnogo pcela na parceli i voleo bih da tako i ostane
 
moja polana 16 maj 2016


viewer.php
[/URL][/IMG]

posle mesec dana 08. jun 2016

[/IMG]
 
Voleo bih da dobijem savet na pitanje oko zasene sto sam postavio pre par postova ovde , elem na koju bi visinu valjalo razapeti mrezu od najvise tacke biljke gde su one sada oko 1,8 m

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока
 
Hvala ti komsija Zorane na razumevanju. Ima nekog zastitara koji mu je to uvalio a covek je stvarno korektan ali ovo je opasno. Pitacu ga kako mu se zove taj zastitar. Kolika je karenca za taj neonikotinoid?
Nema insekticida u cvetanju nisu potrebni ako ih je primenjivao na vreme.Cak sad vise ni signum ni qvadris nisu potrebni.Nemogu se ljudi tako neodgovorno ponasati tebi ce pobiti pcele a i berba ce za koji dan sta mislis da li bi ti jeo tu malinu.Nisam pcelar ali je divota videti koliko zuje po polani.Ljudi trebaju da shvate nemogu na silu uzgajati malinu ako joj nesto neodgovara dali klima ili zemlja nemozemo trovati sve oko sebe sigurno postoje druge kulture kojim se mozzemo baviti na takvoj zemlji.
 
Nema insekticida u cvetanju nisu potrebni ako ih je primenjivao na vreme.Cak sad vise ni signum ni qvadris nisu potrebni.Nemogu se ljudi tako neodgovorno ponasati tebi ce pobiti pcele a i berba ce za koji dan sta mislis da li bi ti jeo tu malinu.Nisam pcelar ali je divota videti koliko zuje po polani.Ljudi trebaju da shvate nemogu na silu uzgajati malinu ako joj nesto neodgovara dali klima ili zemlja nemozemo trovati sve oko sebe sigurno postoje druge kulture kojim se mozzemo baviti na takvoj zemlji.
Prve plantaze Polane su posadjene u Vojvodini jos 2005 i ima ljudi koji imaju i 14 t po ha,tako da nema govora o neodgovarajucoj zemlji i klimi. Jednostavno progresivno se siri ovde, pojedinci ulaze neinformisani, grese ljudi, i sa vilametom je bilo tako,pa postadosmo ponovo svetski lideri u proizvodnji.Tehnologija gajenja ove sorte nije bauk i savladace je narod,samo da to u buducnosti bude profitabilno i da napokon drzava proglasi malinu za strateski proizvod.Inace dzabe krecimo...
 
Kakva su vasa iskustva sa sadjenjem maline, da li je bolje saditi malinu ako je predhodno bilo zito ili kukuruz :sta::sta:
 
Zito u svakom slucaju, imas vremena da pripremis zemlju i da se resis dosta korova pre sadnje sto je bitno i olaksa mnogo toga na prolece.....
 
Nazad
Vrh