Polana

Posle freziranja mladari ce lakse da izbiju... jer koren je na oko 10-15cm pa bi freziranje trebalo da bude pliće od toga... tako ja razmisljam :)

Sent from my K013 using Tapatalk
 
MOj

I da dodam jos da su kod mene dok Polana i Polka jos nisu bile izbile iz zemlje prefrezirali preko nje i nista joj nije falilo,dostigla je istu visinu i gustinu kao i mi koji to nismo uradili,mozda je cak i bolja...Doduse frezirali su sa motokultivatorskom frezom,znaci ne traktorskom...

Prefrezirao u redu pokosene proslogodisnje izdanke , jel tako? Ne verujem da nije napravio stetu samo sto se ona meri procentima i nije manja od 15 do 20% a to se moze racunati kao proredjivanje pre ktetanja . Svakako ovo bi mogao kasnije da povadi i iskoristi za novi zasad ili proda,
 
Dobro vece kolege. Moze li pomoc? Nakon obilazka, nasao sam par sadnica koje mi deluju nezdravo . Redovno radim prihranu i preko lista i preko kpk.Zastitu takodje sam odradio.
81125f615fcc3fce6a1440732cde8c51.jpg

Juce sam izvadio iz zemlje ovu sadnicu ,tada jos nije bila toliko suva.
Sta tu moze biti uzrok ove zute listice.?
 
Dobro vece kolege. Moze li pomoc? Nakon obilazka, nasao sam par sadnica koje mi deluju nezdravo . Redovno radim prihranu i preko lista i preko kpk.Zastitu takodje sam odradio.
81125f615fcc3fce6a1440732cde8c51.jpg

Juce sam izvadio iz zemlje ovu sadnicu ,tada jos nije bila toliko suva.
Sta tu moze biti uzrok ove zute listice.?
‚Plamenjaca to su ti najverovatnije sadnice koje su u malo tezoj zemlji.Ridomil gold pomaze ali je jako skup.
 
Da li ti je ova sadnica bila u nekom sklopu, tj. da li je bila u gustoj malini okruzena vecim pa da nema dovoljno sunca u donjem delu?
Pa nebih rekao .prva je godina i nije toliko gusta jos. Jeste da je bila dosta kisnica . Cak i koren je ok. Na ostalim sadnicama sam skinuo te listice ,pa cu da pratim sta ce biti dalje. Samo da nebude neki bolest...
 
Prefrezirao u redu pokosene proslogodisnje izdanke , jel tako? Ne verujem da nije napravio stetu samo sto se ona meri procentima i nije manja od 15 do 20% a to se moze racunati kao proredjivanje pre ktetanja . Svakako ovo bi mogao kasnije da povadi i iskoristi za novi zasad ili proda,

Da,da pokosene.Ne znam da li se napravio neku stetu sa tim freziranjem ali vidim da nije nista losija od moje koju nisam frezirao.A i broj sadnica mu je odokativno gledano isti kao i kod mene.Svasta ljudi isprobavaju,videcemo sta ce se pokazati kao najbolja varijanta...
 
Ne razumem svhu freziranja pokosene maline, ako neko moze da objasni.... To da im nece biti nista,nece sigurno, ali sta je svha.....
 
jedino mozda ako se radi zbog razbijanja povrsinskog sloja i mozda aerisanja da udje vazduh>neki prelaze drljacom
 
Pa nebih rekao .prva je godina i nije toliko gusta jos. Jeste da je bila dosta kisnica . Cak i koren je ok. Na ostalim sadnicama sam skinuo te listice ,pa cu da pratim sta ce biti dalje. Samo da nebude neki bolest...

Pitam te jer kod mene je bujno, i stanje je takvo negde. Odnosno ne svi listovi, ali neki prosto pozute i venu jer nemaju sunca, ili budu u vodi jer su nisko..
To je na primer ovo stanje





Moja je greska sto nisam od zemlje jedno 15-20 cm pocistio grane, te ne bi padale na zemlju, vodu, imale bi vise sunca.
Ali nista im nije prosle godine falilo, nece ni ove, tako da ne brini ako je to :)

Inace stanje u polani







Tu su oprasivaci :)

Nisam jos nikakav spalir stavio, ali vec pod rodom krece da se krivi, i sto pre cu da postavim nesto improvizovano na visini od oko metar metar i nesto.
 
Pitam te jer kod mene je bujno, i stanje je takvo negde. Odnosno ne svi listovi, ali neki prosto pozute i venu jer nemaju sunca, ili budu u vodi jer su nisko..
To je na primer ovo stanje





Moja je greska sto nisam od zemlje jedno 15-20 cm pocistio grane, te ne bi padale na zemlju, vodu, imale bi vise sunca.
Ali nista im nije prosle godine falilo, nece ni ove, tako da ne brini ako je to :)

Inace stanje u polani







Tu su oprasivaci :)

Nisam jos nikakav spalir stavio, ali vec pod rodom krece da se krivi, i sto pre cu da postavim nesto improvizovano na visini od oko metar metar i nesto.
Pa nije ni ovoliko gusto. Ok hvala ti onda netreba da se brinem . I kod mene ima mnogo pcela. Nadam se u najbolje
 
a šta preporučuješ kao zamenu?

Sent from my K013 using Tapatalk

Protiv trulezi i didimele ujedno koristim Signum i to je to. Nicim nisam isao posle toga pa cak i u kisnom periodu u berbi nisam imao problema mada sam bio spremio i Teldor za svaki slucaj. Mada ti radis Polanu koja opet cveta i donosi plod naizmenicno a i ne beres verovatno svaki dan mozda bi ti Teldor po potrebi bio adekvatniji jer mu ke karenca 3 dana a verovatno razmak od 3 dana u toku berbe mozes da napravis. Znaci, prvo bih isao sa Signumom na pocetku a Teldor samo u nuzdi ili po potrebi. Moje misljenje al' bolje kolege koje rade Polanu da daju svoj savet.
 
Slazem se,mada je zbog produzenog cvetanja veoma tesko,nemoguce efikasno zastititi,narocito u prvoj godini kada cveta do oktobra....
 
Slazem se,mada je zbog produzenog cvetanja veoma tesko,nemoguce efikasno zastititi,narocito u prvoj godini kada cveta do oktobra....

Nije trulez nikakav bauk kakvim ga predstavljaju, rizik pojave je ako naleti kisni period pa duze ostaje plod, ako se skida na vreme onda nema nikakvih problema ili jako malo, ja osim Signuma nista drugo nisam koristio a ovde nas je kisa razvaljivala u berbi al' postizalo se skidanje tako da je pojava trulezi bila zanemarljiva. Nema potrebe toliko brinuti a videces i sam.
 
Momci, ja sam pcelar a komsija ovih dana prska actarom svoju polanu sto mi je uredno prijavio. Mora li u ovom periodu cvetanja insekticid? Bitno mi je da sacuvam dobrosusedske odnose ali i pcele...
 
Nazad
Vrh