Polana

ovako,sto se tice sundjera i mazanja po korovu od te ljubavi nema nista,to moze neko u basti da radi a ne na vecu povrsinu. Fusilade forte je proveren 100 % i ja ga koristim bez opasnosti. dalje,ovde ima clanova koji se satro godinama bave polkom,polanom prave prinos ko da jabuju gaje a kada treba da daju savet ili pomoc drugima njih nema a koliko mi se cini ovaj forum tome i sluzi,da razmenimo misljenja,pomognemo jedni drugima dami i dobijemo neki savet. znaci niko nema resenje za korov po jednogodisnjim sortama maline,jel to zakljucak,osim plevljenja naravno.

- - - - - - - - - -

Pošto pominjete stomp aqua evo da se i ja uključim.
Razgovarao sam sa zaštitarom iz basf-a, i kaže da je već testiran i da ima rezultata i to jako dobrih. I ne sumnjam, ja sam koristio u pasulju stomp pre dve godine i bilo je ekstra. Međutim, na malini nisam primenjivao ništa od zemljišnih herbicida, jer nije isto kada se čekaju lastari iz zemlje da niknu( kao kod polane) a kad se čekaju sa višegodišnjeg odrvenjenog lastara maline neke druge sorte. Jer zemljišni herbicid ubija zelene ničuće korove a polana isto niče pa nisam spreman da rizikujem. To je bila čisto moja odluka i način razmišljanja.
Uz to ima još bolja kombinacija od stomp-a a to je wing P. On ubija i sirak iz semena. Za malinu nije registrovan. I da jeste ja ga ne bih primenjivao. Sve to je dobro ali treba krenuti sa tim pre kretanja vegetacije. Takva je preporuka iz BASF-a. I mislim da je velika razlika između malina koje se ujesen kose do zemlje i onih drugih( da sad ne lupam o sortama) u smislu korišćenja zemljišnih herbicida.
Postoji još zemljišnih herbicida kao naprimer Goal, koji deluje na širokolisne korove izrasle ali stvara i film na zemlji koji uništava korove koji će tek iznići. I registrovan je i za voćnjake ali od novembra do januara, samo nisu objasnili zašto tada primenjivati zemljišni herbicid :osmeh:.
Pošto imam i pola hektara aronije, imam prilično iskustva sa korovima u žbunastom voću. Prvo pravilo je: nikad nisam niti ću ikad primenjivati bilo koji herbicid traktorskom prskalicom u toku vegetacije. Drugo pravilo je: najbolje su združene mere agrotehničke- okopavanje, freza, setvospremač... i hemijske leđnom prskalicom vrlo pažljivo takoreći nakapati na korov da ni kap ne dospe na list gajene biljke. Takoreći u oko korov gađati. Prskam odnosno nakapam samo na korov, što znači vrlo malo herbicida na zemlji i ušteda u nočaniku. Jedan član je u sličnoj temi dao dobar predlog za još preciznije a to je sunđer na štapu koji se malo umoči u herbicid i potom premaže korov. Govorimo o višegodišnjim korovima, naprimer sirak iz rizoma. Raditi ga samo motikom je sizifov posao bez efekta.
Uvek sam koristio glifosat jer se ne upija korenom i razgrađuje se u zemlji. Doza 4 decilitra na 10 litara vode+ okvašivač. Ali na malini neću ni to.
Ne vidim veliku prednost korišćenja zemljišnih herbicida pre kretanja vegetacije jer gomila korova niče tek u maju recimo. Tamo gde bih eventualno prskao zemljišni herbicid- između redova, tamo svakako može proći i setvospremač ili u krajnjoj liniji herbicid kada već izniknu korovi.
Sve u svemu ništa nije kompletno rešenje a združenim merama postižu se najbolji rezultati.

hmmm,ja sam koristio Bonacu u malinama za poponac,znaci nema da prezivi ni jedan jedini,na ledjnoj prskalici stavim saksijicu malu od cveca i bukvalno poklopim poponac i strcnem pistoljem po njemu,i znas koji sam ucinak imao dnevno,3 ara maline,znaci da spadnes s nogu dok uradis.
 
Fluoksipir koji je aktivna materija je stvarno dobar, koristio sam ga u luku i imam samo reči hvale. A jeste da je dug posao i naporan oko tok prckarenja sa herbicidima ali ja se tešim time da je i to manje posla nego motika koja nema trajnog efekta sa višegodišnjim korovima.
 
kad treba da se od nekog kupe sadnice svi su tu a kad treba da neko odgovori na post nema nikog na 29 stranici sam postavio pitanje i nema odgovora?pitam se zasto?
 
Prihrana kroz sistem kpk 20-20-20 (1/1/1) na svakih 15 dana, do pred cetanja,
moze i foijarno.
Posle toga menjam formujaciju, u cvetu idem sa 19-7-27 (3/1/4)
od zastite qvadris prtiv plamenjace na 15 dana.
U fazi cvetanja moze da se predje i cirkonom
prosle godine nisam koristio ali ove cu da probam
 
Pitanje za kolege, u mojoj polani koja je za sad izrasla od 40-70 cm u velikom delu plantaze sam primetio da je na vrhovima spremila pupoljke da cveta, sto nije dobro. Pa ako neko ima slicno iskustvo i zna uzrok zeleo bih da mi kaze. (Sumnjam na veliku temperaturu poc.meseca)
 
kod mene u polci se desava ista stvar i to one najjace biljke.prosle godine mi je bila visine 1.5-1.7 m visine u branju,ove godine nema sanse da izgura tu visinu kako je krenula
 
verujem,ima ranije napisano,prosle godine je mi je bila prva godina branja pa zato nisu bile nesto preterano visoke,a ove imam 4000 sadnica posadjeno. sigurno da su ti bile tolike stabljike.nego ne moze malina da ima porast sa cvetom kao bez njega,isto kao i lastari na vilametu kada procvetaju,rastu ali ne tempom kao bez cveta
 
Moje su oko 110cm, bacio sam im malo vise azota da bi otisle uvis.
20kg na 10ari, jer mi je osnovo djubrivo sa formulacijom 5-16-24
 
Poslednja izmena:
Kod mene je 9 i 10 aprila padao sneg, oko 13 i 14 aprila je bio jutarnji mraz -6, tako da su tek oko 20 aprila pocele da rastu.
 
Ja sam pustio navodnjavanje i za noc se primeti razlika u porastu.Moje su prosle goine neke imale i preko 2m u visinu zbog kisne godine.Ovo sto se pojavljuju cvetni pupoljci u ovoj fazi,bez brige,tako sam i ja mislio prosle godine,to je normalno.
 
baceno kana u polku i pusten kap po kap,pre 7 dana murtonik 19-9-27 preko lista,danas,quadris+abastate+insekticid+aminokiseline,polka 50-60 cm visine maksimalno i cuti,nekako mi ne luduje. do sada je pustano navodnjavanje 3 puta i svaki put po malo djubriva,dodavano i Italpoline. ali sve mi nekako kilava ako me razumete,dali je do temperature ili sta
 
Nazad
Vrh