Polana

pozdrav svima.Imam posaljeno 4000 sadnica polke i prve godine je plevim naravno. e sada mi recite od iduce godine pa nadalje kako u prolece da se spasem trave koja nije uskolisna tj otpadaju fusilade,rafal i slicno. korovi mi krecu kada i malina pa me interesuje sta u prolece da uradim da se spasim trave i plevljenja dok malina ne odraste iznad trave,posle cu lako,hvala svima
 
pozdrav svima.Imam posaljeno 4000 sadnica polke i prve godine je plevim naravno. e sada mi recite od iduce godine pa nadalje kako u prolece da se spasem trave koja nije uskolisna tj otpadaju fusilade,rafal i slicno. korovi mi krecu kada i malina pa me interesuje sta u prolece da uradim da se spasim trave i plevljenja dok malina ne odraste iznad trave,posle cu lako,hvala svima

Pozdrav druze i ja istu muku mucim.Reci mi za taj fusilade smem li sa njim? I ako smem da li ledjnom ili traktorskom prskalicom. Ja sam vec cetiri puta okopavao i frezirao a ubi me sirak. Jesenas posadio malinu
 
ja sam prskao i vilamet i polku do sada nekoliko puta,i po listu maline,nema posledica nikakvih ali ostali korov me ubija
 
Koji je odnos preparata i vode,moze li traktorskom prskalicom ili da idem ledjnom polako. Hvala....

1 litar preparata na 150 litara vode,ma traktorskom prskalicom samo ne po vrucini i jakom suncu. 7-10 dana se nista ne desava a onda za 3 dana jednostavno nestane pirevina,istruli cela,susi je iz korena zato mu treba vremena da deluje
 
zokijaca
Ne bih kupovao nista preko interneta zato sto vise volim da radim direktno sa ljudima.Tako se sticu i poznanstva i prijateljstva i uvek nesto novo cuje jer kod njih mnogi dolaze i ostavljaju deo svog znanja itd.Za te hemije sam pisao prihrana uglavnom Timacagro i yara a zastita syngenta i basf jer su se dobro pokazali a i kod nas ih ima najvise.Vidim da ovi stariji malinari pisu o mnogim drugim preparatima koje kod mene nisam ni video ni cuo pa mi je sad zanimljivo da proucim na forumu sta tu sve postoji i vidim sta bih mozda mogao da primenim (ali mi se cini da dok nadjem vremena za to sezona ce uveliko poceti i sve ce ostati po starom).
Ama razumem ja tebe Timacargo Yara i ostali su sirok pojam jel mi mozes nesto pribliznije reci tacan naziv preparata kojim treba i kad treba tretirati.
 
Ovaj u apoteci mi rece 1 l na 350, stvarno pojma nema,koliko vode mi treba za 30 ari/
 
BioNova nederland aminokiseline

1l jeste malo skuplji negde oko 5000 ali zato ima i manjih ambalaza 100ml kostaju oko 570 dinara

005.jpg
006.jpg
pecan06 malinjak prelepo izgleda jel moze neki savet od tebe u vezi prihrane i zastite polane.Imam oko 2000 sadnica neke su vec dvadesetak centimetara visoke a druge tek nicu iz zemlje.Zato mislim da bih trebao necim prihraniti i zastititi samo mnogo je preparata a iskustva nemam nikakva.Kod nas forsiraju Galenikine proizvode ja licno mislim da su najgori.
 
Ovaj u apoteci mi rece 1 l na 350, stvarno pojma nema,koliko vode mi treba za 30 ari/

ipak ti proveri ali ovom dozom sam ja do sada prskao i nisam imao niti ozegotine niti zutilo na listu. ako prskas celu povrsinu treba ti puna prskalica a ako ides trake samo kuda je malina,onda 120-150 litara vode na 10 bari pritiska u prskalici pistoljem ako prskas

- - - - - - - - - -

pecan06 malinjak prelepo izgleda jel moze neki savet od tebe u vezi prihrane i zastite polane.Imam oko 2000 sadnica neke su vec dvadesetak centimetara visoke a druge tek nicu iz zemlje.Zato mislim da bih trebao necim prihraniti i zastititi samo mnogo je preparata a iskustva nemam nikakva.Kod nas forsiraju Galenikine proizvode ja licno mislim da su najgori.

nemoj bas biti iskljuciv oko Galenike,imaju dobrih preparata i dobre aktivne materije. ima proizvodjaca koji ubijaju sa cenom samo na svoje ime a kada pogledas sastav ista aktivna materija sa istim odnosom u preparatu
 
Ja hocu celu povrsinu od 30 ari,sipacu 1l na 150 lit i preprskati da li je tako dobro? Izvini na pitanjima ,ucim a ne bi da nesto pogresim . Hvala.....
 
Ja hocu celu povrsinu od 30 ari,sipacu 1l na 150 lit i preprskati da li je tako dobro? Izvini na pitanjima ,ucim a ne bi da nesto pogresim . Hvala.....

da dobro je. ja sam napravio napred na traktoru gde se kace tegovi sipku 1.7 m sa diznama,skinem crevo od pistolja,nasafim crevo od te grane i samo cepam po malinama,gledam ispred sabe gde mi i kako prska, to koristim kada prskam izmedju redova ili celu povrsinu da ne mlatim pistoljem. to sam napravio jer mi ne odgovaraju ratarske grane jer koristim i u vilametu,kupini...
 
Ovaj moj ima onu prskalicu nazad od 350 lit,moze li ?

naravno,zasto da ne. ma sirak,pirevina je lako za skidanje ali poponac i sirokolisni korovi su zeznuti da ne uvuce u malinu. ja se razmisljam da poskusam u prolece pre kretanja vgetacije tj pre nego sto pocnu zaperci da izbijaju da odradim tretman na "crno" tipa aqua stomp ili dual gold ali nema forumasa koji imaju vise iskustva da potvrde ili daju neki drugi predlog. bitno je da malina bude vislja od ttrave 15-20 cm onda je lako prskati ali kada se desi da su i jedno i drugo iste visine da poludim samo
 
zokijaca
Svi oni u principu prihrane dele na starter,jedinica,dvojka i trojka i koriste se u skladu sa fazom razvoja maline.
 
polka23
Basf na svom sajtu tvrdi da stomp aqua moze da se koristi u malini pre kretanja vegetacije ali sa dual gold se ne bih igrao jer sam ga koristio kad sam imao sirak metlas i dugo nista nije nicalo .Svakako bi najbolje bilo da nam to kazu njihovi zastitari.
 
Pošto pominjete stomp aqua evo da se i ja uključim.
Razgovarao sam sa zaštitarom iz basf-a, i kaže da je već testiran i da ima rezultata i to jako dobrih. I ne sumnjam, ja sam koristio u pasulju stomp pre dve godine i bilo je ekstra. Međutim, na malini nisam primenjivao ništa od zemljišnih herbicida, jer nije isto kada se čekaju lastari iz zemlje da niknu( kao kod polane) a kad se čekaju sa višegodišnjeg odrvenjenog lastara maline neke druge sorte. Jer zemljišni herbicid ubija zelene ničuće korove a polana isto niče pa nisam spreman da rizikujem. To je bila čisto moja odluka i način razmišljanja.
Uz to ima još bolja kombinacija od stomp-a a to je wing P. On ubija i sirak iz semena. Za malinu nije registrovan. I da jeste ja ga ne bih primenjivao. Sve to je dobro ali treba krenuti sa tim pre kretanja vegetacije. Takva je preporuka iz BASF-a. I mislim da je velika razlika između malina koje se ujesen kose do zemlje i onih drugih( da sad ne lupam o sortama) u smislu korišćenja zemljišnih herbicida.
Postoji još zemljišnih herbicida kao naprimer Goal, koji deluje na širokolisne korove izrasle ali stvara i film na zemlji koji uništava korove koji će tek iznići. I registrovan je i za voćnjake ali od novembra do januara, samo nisu objasnili zašto tada primenjivati zemljišni herbicid :osmeh:.
Pošto imam i pola hektara aronije, imam prilično iskustva sa korovima u žbunastom voću. Prvo pravilo je: nikad nisam niti ću ikad primenjivati bilo koji herbicid traktorskom prskalicom u toku vegetacije. Drugo pravilo je: najbolje su združene mere agrotehničke- okopavanje, freza, setvospremač... i hemijske leđnom prskalicom vrlo pažljivo takoreći nakapati na korov da ni kap ne dospe na list gajene biljke. Takoreći u oko korov gađati. Prskam odnosno nakapam samo na korov, što znači vrlo malo herbicida na zemlji i ušteda u nočaniku. Jedan član je u sličnoj temi dao dobar predlog za još preciznije a to je sunđer na štapu koji se malo umoči u herbicid i potom premaže korov. Govorimo o višegodišnjim korovima, naprimer sirak iz rizoma. Raditi ga samo motikom je sizifov posao bez efekta.
Uvek sam koristio glifosat jer se ne upija korenom i razgrađuje se u zemlji. Doza 4 decilitra na 10 litara vode+ okvašivač. Ali na malini neću ni to.
Ne vidim veliku prednost korišćenja zemljišnih herbicida pre kretanja vegetacije jer gomila korova niče tek u maju recimo. Tamo gde bih eventualno prskao zemljišni herbicid- između redova, tamo svakako može proći i setvospremač ili u krajnjoj liniji herbicid kada već izniknu korovi.
Sve u svemu ništa nije kompletno rešenje a združenim merama postižu se najbolji rezultati.
 
Ja sam jesenas u zelji da iskrcim Polanu povadio sve sadnice,medjutim to je ponovo udarilo iz zemlje da to nije normalno,pa sam ponovo formirao redove i oprskao Slavolom i bacio AmoSulfan pa cemo videti sta ce biti.
 
Pozdrav Vlado. sta ti mislis za fusilade u mladom zasadu Polke?Stvarno me ubi sirak,cini mi se sto vise kopam,vise se pojavljuje...
 
Nazad
Vrh