Podizanje zasada višnje

Hvala na pohvalama zalivni sistem mi nije prioritet prve godine a planiram da dogodine isti uradim a sto se tice srna i zeceva toga nema u nasem mestu tako da ni kada sam sadio visnje iste nisam stitito mrezom.
 
Poslednja izmena od urednika:
@rodja70

Razmisljam kako si uspeo da posadis 180 sadnica na manje od 17 ari u razmaku 4x2,5m. Vidim sadio si redove do samog sinora njive, tu si napravio veliku gresku jer neces moci masinski da obradjujes i prskas spoljne redove.

Inace svaka pohvala za urednost :ppozdrav:
 
Pa iz prilozenog se vidi da je moguca masinska obrada jer je ista frezovana pre petnaestak dana a krajnje redove uz medju sam obradio kultivatorom IMT-506 a sto se tice prskanja tu je Vilager DM 25 . pa mala je ovo povrsina tako da se uz malo vise truda i rada sve postize.
 
Poslednja izmena od urednika:
Jako uredno zasađen voćnjak. Višnje lepo napreduju i nadam se da će ti pričinjavati zadovoljstvo da ih neguješ, jer kao i kod gajenja stoke tj. životinja i voćku treba da shvatiš kao živo biće i kad vidiš da nije vesela i jedra znači da joj nešto fali. Prskanje je po meni Ok za prvu godinu a ja bih ti preporučio da u proleće umesto NPK veštaka stavljaš KAN. Puno sreće u voćarstvu.
 
Pa iz prilozenog se vidi da je moguca masinska obrada jer je ista frezovana pre petnaestak dana a krajnje redove uz medju sam obradio kultivatorom IMT-506 a sto se tice prskanja tu je Vilager DM 25 . pa mala je ovo povrsina tako da se uz malo vise truda i rada sve postize.

Pod masinsku obradu mislio sam na obradu traktorom. Ovo je mala povrsina lako se dovede u red, zamisli da je njiva povrsine 1ha krajnje redove bi frezom IMT 506 frizirao ceo dan.
Frezom 506 mozes spolja da obradjujes sada dok su visnje male, kada se razgranaju oko njih mora da radi bocna freza, bocnom frezom u ovom vocnjaku ne mozes da obradis krajnje redove.

Nemoj pogresno da me shvatis vocnjak ti je ekstra, samo skrecem paznju ljudima koji tek trebaju da sade vocnjak da obavezno ostave komociju da mogu krajnje redove da obradjuju traktorom.
Znam neke kojima se ovakva sadnja obila o glavu, zbog jednog posadjenog reda vise, te krajnje redove obradjuju motikom i trimerom i prskaju rucnom prskalicom. Pokusali su da ih ne prskaju sa spoljne strane, vec samo koliko dohvate atomizerom pa na toj neoprskanoj strani bude crv i onda visnja umesto u prvu klasu ode po mnogo nizoj ceni. Posto gresku posle sadnje ne mogu da isprave nista ne preostaje nego rucna prskalica i prskanje spolja. :ppozdrav:
 
A ipak je matematicki nemoguce 180 sadnica u parcelu od 16.75 ari. Racunaj kako hoces. 4 x 2.5 garantuje samo 167 komada ...
Sad, ili si zauzeo komsijino zemljiste, ili ti mere prilikom sadnje nisu tacne, pa razmisli... Moja logika govori da si krajnje redove sadio preblizu drugim parcelama...
 
zupa100 ako su susedne parcele u njegovom vlasništvu onda je moguće i ne smeta a ako nisu treba da zna da se voće od komšijske parcele sadi najmanje 2 m udaljeno od međe jer komšija ima pravo da obere sve što prolazi vazdušnu liniju čak i da oreže da ne prelazi među:osmeh:
 
Lepo si se zanimao oko ove parcelice:bravo:, sad , dal' je 180 ili 150 nije mnogo bitno. Koji uzgojni oblik planiras i na kojoj visini si prekracivao. Vidim da je vec poterala da pusta sekundarne grancice na skeletnim granama pa treba povesti racuna o rasporedu za zeljeni uzgojni oblik i kasnije praviti plan za povijanje grana, i kod mene je isti slucaj na nekima? Na taj razmak je isao i jedan moj "saradnik", dok smo ostali isli nesto veci razmak u redu. Ima tu jos dosta da se radi, samo polako...:osmeh:
 
Poslednja izmena od urednika:
(Zupa 100 i zis). Ne bi trebali da se opterecujemo brojem sadnica, 180 su sigurno i jeste da su krajnji redovi malo blizi susednim parcelama koje nisu u mom vlasnistvu ali to ovde nije problem jer su iste zapustene pa ja trimerom sklanjam korov i sa medje i sa otprilike metar-dva prostora iz susednih parcela.
(Tintoreti) Kao sto sam na pocetku naveo pocetnik sam u ovom poslu i do sada iskreno i nisam mnogo razmisljao o uzgojnom obliku a mislim da je vreme. Razgovarao sam sa jednim profesorom vocarstva u srednjoj poljoprivrednoj slkoli u nasem mestu koji mi je obecao da ce ovih dana doci u moj visnjar i dati mi odredjene savete i predloge. Voleo bih da cujem tvoj predlog u vezi uzgojnog oblika i savete u vezi povijanja grana kada se to radi i na koji nacin. Citao sam na odredjenim internet strana o povijanju grana ali imam odredjenih nejasnoca tako da mi svaki dobronameran savet dobro dodje.
 
Posto sam i ja pocetnik nemogu ti dati pravi savet i moje su u prvoj vegetaciji pa zato pitam da vidim imas li neku ideju. Obicno za nju ide kotlasta ili piramidalna kruna. Ja cu pokusati da idem sve na piramidu ali videcemo na kraju sta ce ispasti jer ima tu jos dosta faktora.
Povijanje planiram da obavim cim za to uslovi budu dobri. Povijanje u prvoj godini je najlakse (radi se dok su letorasti jos u zeljastom stanju, negde oko 25-30cm) , netreba zuriti jer moze doci do krivine ako letorast jos uvek raste pa ponovo krene na gore a to nije dobro za dalji razvoj i kretanje hrane u tu granu. U svakom slucaju treba spreciti da budu dominantniji od produznice ako se odlucis za bilo koju vrstu piramidalne krune. Ako ides na kotlastu treba ostaviti 3-4skeletne grane i to je uzgojni oblik bez produznice.:ppozdrav:
Mozda ce imati neko iskusniji da ti da pravi savet.
 
Poslednja izmena:
Za sve postoji prvi put.Neznam samo kako mislis da zaustavis nizu skeletnu granu da ne pravi konkurenciju produznici nego da je dovedes u veci ugao.
Visnja je vocka sa kosticavim plodovima kao svaka druga i nevidim nista novo kod razvodjenja grana pod povoljaiji ugao i polozaj. Ima nekih koji i ne orezuju i ne obradjuju i ne djubre..... Svega ima, tj nema.:osmeh: Kako kome volja.:ppozdrav:
 
Iskreno ni ja nisam čuo ni video da neko radi to na višnjama jer ona sama po sebi dovede grane u pravilan ugao samo lepo formirati rezidbom a ona već ima dobar ugao grana.
a da li ići kotlastu krunu ili piramidu to je izbor voćara.teško da ce neko reći bolja je jedna ili druga kod višnje.uglavnom se ovde preferira kotlasta kruna sa 3 ili 4 remene grane.pre svega zbog ručne berbe jer ovako dobijate nižu i širu krošnju i sa boljim provetravanjem.
mada bi sa pojavom ovih tresača trebalo možda krenuti sa piramidom.sada je nebo granica

nego mi se zadnjih par dana na višnjama pojavio problem.imam utisak da su listovi izbledeli za samo par dana.prošle nedelje su bili tamno zeleni skroz zdravi a sada su mi nekako bledunjavi odjednom.
da li je moguće da je od ovog naglog zahladjenja i od ovih naglih promena temperatura.zadnjih nedelju dana je stalno oblačno i stalno neka kiša slinavi a preko noći je baš hladnjikavo za ovo doba godine.
radio sam prihranu preko lista pri svakom redovnom prskanju i to na 7-10 dana i uradjeno je osnovno djubrenje tako da mislim da nije uzrok nedostatak djubriva.
i danas idem samo folijarno da ih malo osvežim
 
Za sve postoji prvi put.Neznam samo kako mislis da zaustavis nizu skeletnu granu da ne pravi konkurenciju produznici nego da je dovedes u veci ugao.
Visnja je vocka sa kosticavim plodovima kao svaka druga i nevidim nista novo kod razvodjenja grana pod povoljaiji ugao i polozaj. Ima nekih koji i ne orezuju i ne obradjuju i ne djubre..... Svega ima, tj nema.:osmeh: Kako kome volja.:ppozdrav:

Nema veze sto je visnja kosticava vocka sa povijanjem grana. Svaka vocka (pa i kosticava) ima drugaciju strukturu drveta tj grana. Npr Sljiva ima cvrste jake grane i potrebno je povijanje po potrebi u zavisnosti od sorte.
Visnja ima mekane grane lako se dovedu u red, potreban je iskusni rezac u samom startu i nema problema.

Kad je rec o neodrzavanju Visnje, svoj stari visnjar(koji sam povadio kad visnja nije bila u trendu) nisam odrzavao malte ne uopste, osim secenja suvih grana i jesenjeg djubrenja stajnjakom. I to ne samo ja, niko iz sela nije rezao visnje niti prskao u odnosu na ove danasnje zasade koji se perfektno odrzavaju. Naravno rod je zbog crva isao u drugu klasu i svima je bilo dobro, prinos oko 7-8 nekad i 10t/ha. Takvo je vreme bilo... :ppozdrav:
 
Ok, ::namigivanje:: Knjige kazu drugacije. Probacemo, pa cemo videti ko je bio upravu. Svo kosticavo voce se slicno ponasa u prvim godinama vegetacije i tu nema bitne razlike oko rasporeda grana. Konkretno evo primera, uzmimo u obzir da ima jos koja grana ispod i da zelimo da formiramo piramidu, sta bi ti ovde uradio?
dscf8582.jpg
 
Ovo je nov zasad, do jeseni nema ni pomisli o krosnji i bilo kakvoj radnji oko krosnje.
Tek u sledecoj vegetaciji se radi na formiranju krosnje po potrebi se radi i zelena rezidba.
 
Pozdrav svima, kako napreduju visnje?
Kod mene stanje zadovoljavajuce, lepo napreduju, od 300 komada jedna osusena i jos 2-3 na putu da se osuse, sto nije lose, zadovoljan sam kako su se primile.
Bilo malo vaši i mrava, oprskane insekticidom "Confidor" dva puta, oba puta dodata prihrana folijarno. Pojavilo se pegavosti na par stabala, pa su oprskane i cuprozinom, za sad je sve ok ;)
Redovno freziranje oko stabala rucnom frezom IMT 506, kroz redove traktorska freza i okopavanje ako ostane neka travka do stabla. U trenutku slikanja ostalo samo da se okopa malo oko stabala.

Od 6.Marta do dana slikanja ( 19.Jun ) su ovako porasle:



IMG_1371652715_V.jpg
 
  • Like
Reagovanja: bud
Nazad
Vrh