Podizanje zasada višnje

Jedan visnjar koji sam posadio 2011 moracu da vadim jesenas i sadim novi.....razlog je taj sto su sadnice u tom visnjaru sadjene sa minimlanim (skoro nikakvim zilama) i vec 2 godine tuguje a bocne grane nisu ni 5 cm duge.....tako da pazite kad sadite sta sadite odnosno kakve sadnice su i kakve zile imaju,jer ako nema dobrog starta posle je sve zalost gledati ih,sad 2 godine sam ulagao dzabe i sad mora da vadim i sadim nove normalne sadnice
 
Probaj prskaj preko lista NPK prehranu sa više P odnosno fosfora, možeš svakih 7 dana a možeš isto i da razmutiš u vodu kad ih zalivaš, možda se povrate, imaš fore do jeseni da saznaš svakako...fosfor je dobar za koren, barem sam tako čuo, nisam siguran, možda neko još ima neko mišljenje.
 
Ma to cu i uraditi,gledam do jeseni kako napreduju ako nema promene vade se i sade nove,sta da radim drugo?Inace visnar koji sam u martu ove godine je 10x u boljoj kondiciji nego ovaj iz 2011....to je kad nisu imale dobar koren,kako se kaze: pametan se uci na tudjim greskama a budala na sopstvenim,hvala na predlogu
 
Ma prskao sam ljudi,i insekticidi i fungicidi i folijarna i bacen stajnajk pre sadnje,redovno vestak,sve vrhunski,ali i kad sam ih sadio nisu imale zile :/ U pitanju je 200 sadnica
 
Azanja ima plodno zemljiste, bolje zemljiste nego sto je kod mene. Sto ne pitas nekog iz poljoprivredne strucne sluzbe.
Nemoguce da je zbog korena do sad bi pustile zile ili bi se posusile. Kako su prezivele proslogodisnju susu sa tako losim korenom :sta:
 
Poslednja izmena od urednika:
Ma prezivele su jedva,uopste ne raznu,imaju zeleno lisce ali stagniraju ne rastu,zato cu da sadim nove....inace ove godine sadim barem jos 600 stabala tako da cu se sada potruditi da nadjem sadnice sa sto boljim korenom
 
Sadio sam na stalno mesto,moze da bude i to druze,i kada sam ih vadio bile su sadnice katastrofa,ali dace bog da cu ove godine to nadomestiti i srediti
 
120 komada oblacinske koje sam posadio jesenas su skoro sve olistale, za sada nisu lose, a pedesetak onih koje sam posadio pre manje od mesec dana, takodje pocinju da listaju, pa racunam da ce prijem biti odlican.
Moze li neko napisati dati link za literaturu kako formirati/prskati/formirati visnje u prvoj, drugoj godini. Ako je neko voljan, moze mi i na pp opisati proces.
 
I ja sam početnik i evo mog mišljenja. I ja sam celog proleća "filozofirao" kako ću ovo, kako ću ono ali... Kada je počela vegetacija priča se menja. NIKO na neviđeno nemože da ti da preporuke. I ja sam pravi greške i to me je već koštalo, ali ne zbog moje tvrdoglavosti već pre zbog obazrivosti. Svako koga sam pitao rekao mi je drugačije. Pokušao sam dosta toga da pročitam pa tek da uradim... Moj zaključak je da uočavaš stvari, ovde da pitač gde će ti ovi dobri ljudi sa najboljom namerom pomoći, a na tebi je šta ćeš i kako uraditi. Što se literature tiče ima je dosta, a ja ću ti navesti sledeće tačke u ovoj temi: prskanje u prvoj godini post broj 811, protiv korova oko stabla prve godine 607 itd. Dobro mi je ovo došlo da se i ja podsetim.


Oktopod: priča o srnama prebačena u http://poljoinfo.com/showthread.php?1997-Srne-i-ze%C4%8Devi-(glodari)-na-vo%C4%87njaku&p=698087&viewfull=1#post698087
 
Poslednja izmena od urednika:
Pozdrav svim forumašima, nov sam na forumu i evo sobzirom da sam jesenas izvršio sadnju oblačinske višnje priključujem se forumu i diskusijama a sve iz razloga primanja dobrih saveta prevashodno u vezi nege i zaštite višanja. Ukratko o mom dosadašnjem radu: 15.11.2012 godine sam zasadio 180 oblačinskih višanja na parceli površine 16,75 ari u razmaku 4x2,5 metara i tada sam prilikom sadnje djubrio sa oko 200 grama vestaka 8:16:24 po stablu. Na moju radost svih 180 komada su se primile stim sto su dve sadnice u proleće izvukli slucajni prolaznici i nadam se da sada krase njihovo dvorište. U proleće sam opet podjubrio veštakom i opet oko 200 grama 15:15:15 po stablu. Sa hemijskom zaštitom sam krenuo 29.04.2013 i to prvi puta sam koristio insekticid perfektion a nakon 24 sata Poliram+murtonik a zatim drugi put izvršio zaštitu 16.05.2013 godine insekticidom dimetogal a nakon 24 sata poliram+Wuksal super. Zaštitu sam sam odabrao nakon čitanje literature i foruma u toku zimskih meseci i nadam se da nisam pogrešio. Danas sam i fotografisao moj višnjar o čemu prilažem fotografije istog i očekujem komentare forumaša i sve dobronamerne savete u vezi istog. Još jednom puno pozdrava svim forumašima za početak.
dscf8577.jpg


dscf8581.jpg


dscf8582.jpg


dscf8584.jpg


dscf8580.jpg
 
Sve pohvale ,ipak bi dao komentar da ukoliko ne postavi zalivni sistem da napravi tanjire oko voćki .A najbolja zaštita od srna i zečeva je izvinite na izrazu ljudsko g.... i (najjeftinija )pošto vidim da nije ograđen voćnjak.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh