Podizanje zasada višnje

tamo gde sam podigo voćnjak sve je okruzeno višnjom,seljaci se rastrčali po izdanke više i nemozeš da nadješ izdanke.a sto kaze saša i suljaga znam ozbiljnog čoveka koji je podizao sa istim tim izdancima ima i firmu za otkup voća ima i ime ali ne mogu da kazem ko je u pitanju a poznat je.pa je prodavao padobrancima iste te izdanke kao kalemljenje pa je lepe pare uzeo jer ima ime ,popalio narod samo tako
 
ma ima na svaku sadnicu pasos i deklaraciju na engleskom jeziku i lepo uvijen koren u foliju sa natpisom firme u koju se stavlja strugavina..gledao sam svojim ocima kada sam bio da se raspitujem za kaleme..
 
Oblacinska visnja se razmnozava izdancima, rasadnicari-kalmari samo presade izdanke ove godine i prekrate ih naredne godine ih prodaju kao kalem. Od prekracenog mesta kad krene pupulj i formira se grana dogodine zaista izgleda kao da je kalemljena ali nije...

Da ima i toga, prevara na sve načine pa i na taj. No kako sam već rekao postoje sadnice Oblačinske višnje na vlastitom korjenu, kalemljene na Prunus Mahaleb, Prunus Avium, zatim proizvedene iz kulture tkiva... Bitno je izabrati koju podlogu ili bez podloge možemo saditi s obzirom na tlo koje imamo za podizanje voćnjaka, koji sklop želimo, koji uzgojni oblik, kakvu mehanizaciju imamo, kako će se odrađivat berba...
 
Hteo bih da pitam iskusne kolege : Na kojoj dubini da busim rupe za sadnju visnje burgijom ф 400mm ?
Uz ovo i jedna pricica : Zateknem, u mojoj tazbini kod Knjazevca, komsiju koji vadi izdanke iz svog vocnjaka . A sta radi :
Ocisti ih , sortira po debljini , proda po 8 din/kom G-inu i V. Drenove ( ima renomiran rasadnik ) a isti zasadi ,skrati ,zaleva i najesen prodaje 90 din bez papira a sa SERTIFIKATOM i vise ? ????? Komsija mi rece da to radi vec par godina ! E toliko od mene o kvalitetu
SERTIFIKOVANIH sadnica :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Sta je tu lose, svako ko sadi vocnjak i ima vremena za "gubljenje", ima mogucnost da kupi izdanke iz nekog visnjika ili dobije dzabe i da napravi od njih dobru i sposobnu sadnicu, ali to nije ni lako ni jeftino. Sistem kap po kap ,djubrenje kako treba, da se razvije i koreni sistem i nadzemni deo i jos dosta toga..... Takvu sadnicu i treba platiti. Ali prosle godine krajem oktombra-novembra se prodavalo od 1,2-1,5e sadnica koja na sve lici, samo na sadnicu ne lici. Koliko ce joj trebati + ulaganja i vremena dok pridje priblizno kvalitetu dobre sadnice, pitanje je.:ppozdrav: Pri izboru sadnice netreba dledati ko je "dobar" rasadnicar a ko "los" vec ko ima dobru sadnicu a ko losu, a i preporuke zadovoljnih kupaca iz tvoga kraja nisu na odmet.
 
Pitanje,
spominjete berbu višnje i berače a takodje čitam da mnogi tresu višnju, pa me interesuje od čega zavisi da li se višnja tresti ili bere ?? Tj. da li otkupljivači traže višnju sa peteljkom ili... ?

Takođe me interesuje gde ima otkupno mesto u okolini Sombora ?
 
Posadjena Oblacinska visnja 06.Marta, 300 komada, razmak 4x2.5 na nekih 37-38 ari. Orezane sve na 70cm, jos mrezice da se odrade i spremne za rast ;)
 
Hteo bih da pitam iskusne kolege : Na kojoj dubini da busim rupe za sadnju visnje burgijom ф 400mm ?

Ma cemu ce ti burgija, spremi budak, par puta razgrnes zemlju, ubacis sadnicu, nagrnes do pola, nagazis jako i opet zagrnes, gotova stvar. Prima se kao vrba skoro. Iskoristi ovo lepo vreme, cas sunce, cas kisa, primice se svaka.
 
burazer lepo poores njivu pa dimenzije, pa zakacisopetplug i pustis brazdu po toj duzini stavis visnju zatrpas i toliko...brazdu pustis na dubini od 25 cm,to jemoj savet i brze ide nego burgijom, a za sljivu isto tako stimsto ides jednim plugom dubina 40cm .
 
Kad sam sadio visnju rupe sam kopao asovom, od prilike 30cm kad se asov nabije do kraja u zemlju,ostatak postupka sadnje je dobro objasnio kolega @zupa100 .

Nije dobro to sa brazdom zato sto brazda ne moze da ispadne bas pravo, kopas rupe asovom po kanapu red bude prav kao strela i sve lepo uredno. Ja i matori smo 300 komada posadili za dva dana. :ppozdrav:
 
Evo kako visnja izgleda kod mene. Posadjena pre mesec dana, pocela da pupi, ali nigde jos nema ceo list, ni cvetic, dok je breskva posadjena na isti dan uveliko cvetala.
Na ovoj jednoj sam pokidao zaperke, a ostale mislim da ostavim jos nedelju dana da lepo krene sve, pa da sve poskidam. Kakvo je stanje u vasim visnjarima? Da li su krenule da listaju/cvetaju?




xtcW8-6ez_jEXuH4NFKXtD8HQNNDRY9HF2rlqZUoF0s
6PXqYXcgknon-pI-nvc4afq2hn-LcW39AE2cTvMWHAY
vyzRGReCQS7P22Yl86rDtlpBfnpdplMH09Kj6z5M6nQ
 
I ja sam sadio tada,ali da ti kazem isreno,moje ne mogu da pridju tvojim visnjama
 
Zalio sam ih nekoliko puta, a to u ovom susnom periodu (pogotovo za prolecnu sadnju) mnogo znaci. Dok nisam zalivao bile su mnogo manje razvijene. Ako si u mogucnosti da ih zaljes bice od velike koristi. :ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh