Plasman i cena maline u 2018 godini

mislim da malina ima prolaz ali je on zatvoren tj. gotovo je. cim su velike pare tj. milioni u pitanju tu su drugacija pravila i lesinari se sjate. svaka industrija ima neko "" usko grlo"" gde je najlakse uspostaviti kontrolu ,to su u ovom slucaju -hladnjace za izvoz.
mafijasi ,stranka i politicari sad uzimaju maximalne profite a tebi ostave taman tolko da prezivis do sledece sezone. ostalo je vec propaganda i placeni botovi kojih smo se nagledali ovih decenija...
trenutno odredjuju kolko je to -dovoljno da ti ostave.
gledao sam emisiju o rokfeleru kako se obogatio u 19 veku , i on isto nije kontrolisao izvore nafte koji su nicali po americi - nego transport i skladista , svi cevovodi i zeleznica njegovi i moras da mu predas naftu...
drugi faktor je demografski , da se ne lazemo srbija se smanjuje- penzionerima koji su vecina je dovoljno 3 krompira, leba, dzema ,i mleka, i dnevnik,da prezive dan.
mladi ljudi pojedu mnogo vise,a njih ima malo i jos su napolju dal studije ili rad u inostranstvu. da je srbija uvecala stanovnistvo od 90-2018 od 10 na 15 miliona trziste bi bilo ogromno.
ovako viskova svugde cak i pored zaparlozenih njiva.
nema poljoprivreda perspektivu za unutrasnje trziste ni u buducnosti jer smanjenje i starenje populacije se nastavlja ,a za spoljno sve kontrolise mafija.
 
Kako bih voleo da cena bude 80-100 dinara.To bi bilo fantastično jer u tom slučaju sam siguran da je niko neće brati. Meni je svejedno da li će biti 80 ili 120, ja je na kraju berbe vadim. Ovih dana obijam mladare, neću ih ostaviti za sledeću godinu.
Čestitam gospodo, posle toliko fabrika uništili ste i ovu pod otvirenim nebom. Bog će vam suditi...

Možda je ovo srž.
možda politika i hladnjačari nisu glavni krivci nego samo poluge nekoga iz vana.
Ako se na pr. sa ovih prostora izveze 130 000 tona po cijeni 2,5 evra to iznosi oko 340 000 000 miliona a za proizvodnju ovih 130 000 tona je potrebna znacajna radna snaga . Zapitajmo se kome to ne odgovara. Onima koji su rasturili bivšu Jugu i uništili sve u njoj što je iole vrijedilo, proširili sebi tržište za 25 000 000 , i obezbjedili sebi jeftinu radnu snagu.
 
Pravo ti kažem, neš me baš zabole što će propadne zemlja kad uništi mene kao seljaka !

Što rekao onaj rus, ja znam da će nuklearna odmazda Rusije uništiti civilizaciju, ali čemu čovečanstvo ako ne postoji Rusija ?!!

Elem, čemu Srbija ili Jugoslavija, ako neće biti "zemlja seljaka na brdovitom Balkanu" !

Zato se opirem uništenju koliko sam živ, a i podstičem okolinu na otpor, nije da nije...
 
Ja stvarno ne znam ko moze da se uklopi i sta uopste da se uklopi sa 100 din

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Ovo je propast malinarstva ,Cena ako bude stvarno 80dinara bracu dok ne pokrijem troskove ostalo neka propadne,ako propada seljak neka propada I hladnjacar a ohladnjacari neka onda vide cime ce da napune hladnjace
 
Eno kolega deki VR objavio da je kod njih u kraju poceo otkup.
Wilamet 80 dinara
Miker 100 dinara

Bas tako, ljudi izgleda nece da poveruju u to, ali tako je, nazalost
i jos pominju klase, ovo im je cena za 1 klasu, za ostale nisam smeo ni da pitam, verovatno ce traziti neku doplatu
Sad berem po malo i ledim u zamrzivac, al danas vec 20 gajbica, mnogo za zamrzivac, a berem i psujem po njivi i boga i drzavu a ponajvise mene samog
 
Bas tako, ljudi izgleda nece da poveruju u to, ali tako je, nazalost
i jos pominju klase, ovo im je cena za 1 klasu, za ostale nisam smeo ni da pitam, verovatno ce traziti neku doplatu
Sad berem po malo i ledim u zamrzivac, al danas vec 20 gajbica, mnogo za zamrzivac, a berem i psujem po njivi i boga i drzavu a ponajvise mene samog

Ovde krecu sa 120,kako sam cuo svi hladnjacari.Nemojte brati,protestujte.Necete nista dobiti cekanjem.I prosle godine ste nasamareni.Meni je vilamet prosle godine placen po 150 plus 8 din.
 
Prošle godine im je prošla taktika sa niskom cenom. Sada mogu opušteno da svake godine skidaju još po 10-20 dinara. U suštini, broj hladnjača se povećava što bi po nekoj zdravoj privrednoj logici značilo da postoji jagma i borba oko toga ko će od njih pre otkupiti našu malinu, jel tako? Pa, bar nas tako uče kada nam objašnjavaju zašto moraju da plate jeftino malinu, kažu nam "zakon ponude i potražnje". To znači ako mnogo ljudi nudi nešto onda to nešto treba da bude jeftinije. Moje pitanje je sledeće: Ako ste nekad u komšiluku imali jednu hladnjaču, a sada imate 2-3, da li to znači da je veća potražnja? Zašto onda ne dobijemo bolju cenu? (Ja vidim da se na putu Loznica-Šabac otvaraju nove ili proširuju stare hladnjače. zašto ako propadaju?)
Evo, odgovoriću sam sebi:
Hladnjače se otvaraju i šire zbog uvoza. Njima naša malina i ne treba jer su našli dobar modus za zaradu sa malinom iz inostranstva koja je zbog lošijeg kvaliteta jeftinija od naše. Koliko god da im treba maline oni je imaju na uvozu, lepo njima, lepo i ovima što B klasu izvoze onoliko koliko vredi. Pa zar je npr jednoj Poljskoj koja graniči sa Nemačkom povoljnije da malinu izveze u Srbiju ili samo da je prenese u komšiluk preko granice? Odgovor: U Srbiju.
Njima je naše maline potrebno taman toliko da je pomešaju sa uvoznom i izvezu po dobroj ceni dalje. I to nije teško jer i u ovako maloj Srbiji vreme zrenja se razlikuje u od severa ka jugu i do mesec i po dana, a srbin je čovek koji misli samo od danas do sutra i uglavnom samo o svom dvorištu. To znači da će se Ariljci dići onda kad muka stigne na njihova vrata, a to je druga polovina jula.. do tad je prošao voz. Rod u severnoj polovini države je prošao, malinari potcenjeni i opljačkani, Jednom rečju cena formirana tako da se na njihovu kuknjavu bez problema može dati još 20-30 dinara kako bi mislili da su nešto postigli. Ako se i traži cena, taj pritisak za formiranje mora biti u NOVEMBRU MESECU a ne kad imao izbor da li da im poklonimo ili pustimo ovce da pasu malinjake. I da vam kažem, sve to jedna te ista klapa radi. Oni sede u kafiću i imaju mnogo para koje treba da okrenu. Isti mozgovi koji su se setili da u EU izvoze brazilski šećer umesto našeg pa su dobili zabranu 3 godine po ušima, isti oni koji su rusima umesto srpskih uvezli i prepakovali poljske jabuke dok ih i oni nisu pecnuli po ušima, isti oni koji su se setili da uvezu zaleđenu malinu iz Čilea brodom pa pakovali sa našom (sećate se i toga sigurno). Nema tu spasa sve dok to prolazi nekažnjeno.
Takođe, loša navika je što volimo da učimo poslu ljude koji se već profesionalno bave nečim. Šta to znači? Voli srbin da kaže sudiji kako treba da sudi, policajcu kako da reguliše saobraćaj, vojniku kako da ratuje, fudbaleru kako da da gol... e tako se trudimo da budemo pametniji od hladnjačara i trgovaca. Jalov posao braćo. Ovo malo zaključaka što mi promislimo to su oni već deset puta stavili na papir i preveslali nas. Proizvođač zna sve oko didimele, oko kiše, sunca, grada, plamenjače... Svaka ga muka biljke boli, a trgovac drži olovku i svoju profesiju unapređuje. To je unapred izgubljen rat. Ko bude svestan toga, taj će tražiti i rešenje. Rešenje bi (MOŽDA) bilo da ukupan broj malinara odvoji po 10 evra i da ih nekom uglednom advokatu. To je nama ništa a njemu stotine hiljada evra.. Pa taj bi za taj novac izganjao svako zrno maline gde je otišlo i koliko je plaćeno, i šta je monopol, i šta je prevara, i ko otima, i ko forsira.... Napisah "možda", ne znam.... Ali sam siguran da i ako bi neko prihvatio formiranje tako ozbiljnog udruženja da bi se posvađali treći dan. Tu nam već nema premca i tu se vraćamo na moju tezu sa sredine ovih redova "ma samo da je meni dobro".
 
2016 god extra malinjak, 2017 sneg i posusilo se više od pola, ko konj se trudio da je odrzim, prskao svim i svacim. Ostala ali ima rana.
2017 proširio za još 1500 sadnica, zalivo, kadio da ne propadne od suše... Odgajila se odlično,
2018 stanje koliko toliko dobro, radio kao konj da sve bude kako treba, 4500 sadnica koliko mislim da ima sad bi moglo da pokrije većinu tekucih troškova za godinu. Ostalo bi zaradio na terenu.....

I posle svog truda kraju dobijem jedan sipak ko vrata, ja sam nemam nista od ove maline a o plaćanju radnika da i ne razmišljam.
Naša država je jedina koja radi protiv svojih građana.
Jedina sreća je što se nisam hteo zaduzivati kod lopova za repromatreijal.

80-100 din SRAMOTA
 
2016 god extra malinjak, 2017 sneg i posusilo se više od pola, ko konj se trudio da je odrzim, prskao svim i svacim. Ostala ali ima rana.
2017 proširio za još 1500 sadnica, zalivo, kadio da ne propadne od suše... Odgajila se odlično,
2018 stanje koliko toliko dobro, radio kao konj da sve bude kako treba, 4500 sadnica koliko mislim da ima sad bi moglo da pokrije većinu tekucih troškova za godinu. Ostalo bi zaradio na terenu.....

I posle svog truda kraju dobijem jedan sipak ko vrata, ja sam nemam nista od ove maline a o plaćanju radnika da i ne razmišljam.
Naša država je jedina koja radi protiv svojih građana.
Jedina sreća je što se nisam hteo zaduzivati kod lopova za repromatreijal.

80-100 din SRAMOTA

Shvatite vec jednom,mi nemamo drzavu,to je samo ekspozitura transnacionalnog kapitala.Evo jedan reprezentativni primer:


http://www.dw.com/sr/bukvar-za-masne-profite/a-43949670

- - - - - - - - - -

Neverovatno je poverenje koje srpski seljak ima u drzavu.Samo slepci ne vide da ovaj sistem radi protiv njih.Bar vi na jugu vidite Veliki Trnovac,to vam je slika drzave Srbije,toliko ona vredi.
Adresa na koju treba da se obrate predstavnici malinara su centrale Cropsa,Descura itd.Njih treba ponizno da zamole za milost.A ne da ih iritiraju tako sto se obracaju Vladi da ih na nesto natera.E pa nece tek tada,samo hoce da nam pokazu koliko je mocna nasa Vlada.

- - - - - - - - - -

Prošle godine im je prošla taktika sa niskom cenom. Sada mogu opušteno da svake godine skidaju još po 10-20 dinara. U suštini, broj hladnjača se povećava što bi po nekoj zdravoj privrednoj logici značilo da postoji jagma i borba oko toga ko će od njih pre otkupiti našu malinu, jel tako? Pa, bar nas tako uče kada nam objašnjavaju zašto moraju da plate jeftino malinu, kažu nam "zakon ponude i potražnje". To znači ako mnogo ljudi nudi nešto onda to nešto treba da bude jeftinije. Moje pitanje je sledeće: Ako ste nekad u komšiluku imali jednu hladnjaču, a sada imate 2-3, da li to znači da je veća potražnja? Zašto onda ne dobijemo bolju cenu? (Ja vidim da se na putu Loznica-Šabac otvaraju nove ili proširuju stare hladnjače. zašto ako propadaju?)
Evo, odgovoriću sam sebi:
Hladnjače se otvaraju i šire zbog uvoza. Njima naša malina i ne treba jer su našli dobar modus za zaradu sa malinom iz inostranstva koja je zbog lošijeg kvaliteta jeftinija od naše. Koliko god da im treba maline oni je imaju na uvozu, lepo njima, lepo i ovima što B klasu izvoze onoliko koliko vredi. Pa zar je npr jednoj Poljskoj koja graniči sa Nemačkom povoljnije da malinu izveze u Srbiju ili samo da je prenese u komšiluk preko granice? Odgovor: U Srbiju.
Njima je naše maline potrebno taman toliko da je pomešaju sa uvoznom i izvezu po dobroj ceni dalje. I to nije teško jer i u ovako maloj Srbiji vreme zrenja se razlikuje u od severa ka jugu i do mesec i po dana, a srbin je čovek koji misli samo od danas do sutra i uglavnom samo o svom dvorištu. To znači da će se Ariljci dići onda kad muka stigne na njihova vrata, a to je druga polovina jula.. do tad je prošao voz. Rod u severnoj polovini države je prošao, malinari potcenjeni i opljačkani, Jednom rečju cena formirana tako da se na njihovu kuknjavu bez problema može dati još 20-30 dinara kako bi mislili da su nešto postigli. Ako se i traži cena, taj pritisak za formiranje mora biti u NOVEMBRU MESECU a ne kad imao izbor da li da im poklonimo ili pustimo ovce da pasu malinjake. I da vam kažem, sve to jedna te ista klapa radi. Oni sede u kafiću i imaju mnogo para koje treba da okrenu. Isti mozgovi koji su se setili da u EU izvoze brazilski šećer umesto našeg pa su dobili zabranu 3 godine po ušima, isti oni koji su rusima umesto srpskih uvezli i prepakovali poljske jabuke dok ih i oni nisu pecnuli po ušima, isti oni koji su se setili da uvezu zaleđenu malinu iz Čilea brodom pa pakovali sa našom (sećate se i toga sigurno). Nema tu spasa sve dok to prolazi nekažnjeno.
Takođe, loša navika je što volimo da učimo poslu ljude koji se već profesionalno bave nečim. Šta to znači? Voli srbin da kaže sudiji kako treba da sudi, policajcu kako da reguliše saobraćaj, vojniku kako da ratuje, fudbaleru kako da da gol... e tako se trudimo da budemo pametniji od hladnjačara i trgovaca. Jalov posao braćo. Ovo malo zaključaka što mi promislimo to su oni već deset puta stavili na papir i preveslali nas. Proizvođač zna sve oko didimele, oko kiše, sunca, grada, plamenjače... Svaka ga muka biljke boli, a trgovac drži olovku i svoju profesiju unapređuje. To je unapred izgubljen rat. Ko bude svestan toga, taj će tražiti i rešenje. Rešenje bi (MOŽDA) bilo da ukupan broj malinara odvoji po 10 evra i da ih nekom uglednom advokatu. To je nama ništa a njemu stotine hiljada evra.. Pa taj bi za taj novac izganjao svako zrno maline gde je otišlo i koliko je plaćeno, i šta je monopol, i šta je prevara, i ko otima, i ko forsira.... Napisah "možda", ne znam.... Ali sam siguran da i ako bi neko prihvatio formiranje tako ozbiljnog udruženja da bi se posvađali treći dan. Tu nam već nema premca i tu se vraćamo na moju tezu sa sredine ovih redova "ma samo da je meni dobro".

O tim mantrama o ponudi traznji ne bi trbalo da trosimo reci.Nismo deca,vreme bajki smo valjda prevazisli.Naravno da to tako u praksi ne funkcionise.Smesno je i pomisliti da Srbija moze da istupi iz CEFTE ili SSP-a bez tragicnih posledica za one koji bi takvu odluku doneli.A o tome upravo pricamo kada pominjemo uvoz.Cena u novembru,nikada to necemo dobiti,opet iritacija mocnih da nas zgrome.
Jedino dogovor poput onog sto su napravili Poljaci.Da nas puste da zivimo,a mi da prihvatimo da uzimamo njihove traktore,prikljucke,hemiju itd. za debele cene,a Srbija da pristane da daje velike subvencije za to jer sami bez sufinansiranja to ne bi mogli kupiti.
 
Nazad
Vrh