Pečenje prasića, hrskava kora.

Ja Sam rekao za temperaturu koja je dovoljna za termicku obradi tj za temperaturno unistavanje mikroorganizama. Sa tom temperaturom ocitanom na displeju termometra znamo da je termicki obradjeno. A ko zeli moze dokle god hoce po svom iskustvu.

Sent from my RMX2202 using Tapatalk
 
Aha nisam video da nisu isti tipovi termometra, ovakve nemam.. Sto se ubadanja tice tu sam na slicnom kao @BARBULA, ne volim kad je zivo a ispod 75-80 obavezno ostane sukrvice u zglobovima sto znaci da je i okolo blago zivo za moj ukus..
 
Nema dobrog pečenja dok kosti same ne poispadaju napolje.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Slazem se u neku ruku sa tim. Otac je cesto znao da ostavi crvenkast vrat da ne bi prepekao pauflek. A I peceno treba da bude peceno tako da se lako odvaja meso od kostiju - ne da moram prstima da jedem (jeste sladje Ali nije za sve prilike) . Ali opet ne bi prepekao pauflek I rebarca da bi se meso sa vrata samo spadalo sa koske

Sent from my RMX2202 using Tapatalk
 
Ako se jede odmah, tipa neko druzenje, meni je najbolje kad se i malo prepece pa se sve kosti same povade a ono samo krca pod zubima.. To ako ostane za sutra ne moze da se jede ali je tada odlicno!
 
Uvaženi članovi, šta je nešto što biste voleli da ste znali kad ste prvi put pekli prase?

Planiram druženje na kom želim da jedem (i poslužim) prase sa ražnja, i postaje sve izvesnije da ukoliko želim prase sa ražnja, moraću za pečenje istog sama da se postaram. Nikad nisam pekla ražanj, ali iskreno želim da probam i odlučna sam, svako mora nekad i negde da počne. Nažalost, skoro je sigurno da iako prvi put pečem neću imati pomoć ni nadzor bilo koga ko ima iskustva sa pečenjem. Probala sam da prikupim kolektivno znanje starijih članova porodice, ali ispade da se kod njih sve svodi na „ja to otprilike“ i „to ti je po osećaju“, što razumem ali ne mogu da iskoristim (a i glupo mi je da ih puno smaram kad vidim da ne znaju kako da mi objasne svoj postupak).

Pročitala sam sve postove na ovoj temi, i pitam se da li neko od vas može da mi da detaljne i precizne smernice, korak po korak, od početka do kraja? Prase će se peći napolju, na livadi, na ćumuru, na električnom (automatskom) ražnju. Prase će imati oko 20-25kg žive vage (dovoljno za 15ak ljudi?), i biće dostavljeno meni već uređeno i na ražnju, verujem majstoru što se tiče tog dela. Ne brine me soljenje, ni premazivanje, prskanje/neprskanje i ostali detalji, najviše me brine jačina vatre i dužina pečenja, odnosno kako da procenim da li je vatra dovoljno (ili previše) jaka – to mi deluje kao jedina stvar koja može ozbiljno da zezne ishod.

Na koji način vi procenjujete da li je vatra taman? Npr. da li ste nekad merili temperaturu na površini ili unutar praseta tokom pečenja? Da li neko može da mi da smernicu u vidu „ako koža porumeni u roku od X minuta to znači da je vatra dovoljno jaka“, „ako temperatura praseta X cm unutar butke dostigne X stepeni u roku od X minuta onda je vatra dovoljno jaka“ ili „kriška hleba X cm udaljena od vatre treba da pocrni za X minuta ako je vatra dovoljno jaka“, „litar vode u kotliću udaljenom X cm od vatre treba da proključa za X minuta ako je vatra dovoljno jaka“?

Možda vama očigledno, ali meni jednako bitno: koliko ćumura mi treba? Kako da ga raspalim (npr. tačno tu gde će se prase peći ili na drugom mestu sa kog dodajem žar po potrebi), koliko dugo otprilike treba ćumur da gori pre nego što je vatra spremna za ražanj, kako da rasporedim žar ispod ražnja? Kako vi nadzirete i održavate vatru, kako proveravate da li se utišala ili se pojačala, da li ocenjujete jačinu vatre prema izgledu žara ili prema nečem drugom? Na koju visinu treba da postavim ražanj (s obzirom na jačinu vatre), kada i kako treba da je menjam (ili ne)?

Kad kažete okvirno jedan sat pečenja za 10kg, da li mislite na 10kg žive vage? Koje tačno vizuelne znake tražite kada odlučujete da li je prase dovoljno pečeno, i kada proveravate da li pečenje napreduje kako treba? Vidim da je dosta ljudi pomenulo da meso treba da se odvoji od kosti na kraju pečenja, sa time se slažem ali nije mi baš jasno kako tačno to proveravate bez da skinete prase sa ražnja i rasečete ga (verovatno jer nisam odavno ni videla prase na ražnju, da li se to vidi na zaponjcima možda, na rebrima?). Da li neko može da mi da smernice za unutarnju temperaturu (na određenom mestu, npr. dubina od X cm u butu, plećka kod koske) koja treba da se postigne posle 1 sat, 2 sata, na kraju pečenja? Videla sam da je nekoliko vas pomenulo oko 80 stepeni na kraju pečenja, ali bile bi mi korisne i smernice tokom pečenja, da znam da li dobro napredujem.

Znam da pečenje zavisi od mnogo faktora i da većina iskusnih ljudi stvarno ide po osećaju a ne po receptu i ne peče na isti način svaki put, ALI ako neko od ovde prisutnih entuzijasta uskoro planira da peče prase ove kilaže na ovaj način (npr. za Prvi maj!), i rad je da dokumentuje svoj proces uz par merenja temperature i prenese ga ovde, bila bih večno zahvalna.
 
Aj da probam bar malo koliko mogu da olaksam, mada sto kaze Milan bez uzivo tesko. Prvo ako se odlucite narucite manje prase. Kilogram zive vage po osobi je dovoljno, a I lakse cete manje prase ispeci. Ako mozete usolite ga Dan ranije I zasecite but ove I vrat I usolite duboko... Zicom zatvorite stomak posle soljenja da se ne prepece. Sto se zara I samog pecenja tice gledajte da ga najvise ima ispod plecki I vrata I ispod but ova. Krenite polako sa manje zara I pratite. Ne bi bilo lose da imate parce lima da ga zaklonite od vetra. I da kad mislite da je peceno, ubodete nozem u vrat I proverite cedi li se mast ili je sukrvica...
Ja licno da se upustam u tako nesto I da nisam siguran probao bih bar pre toga sa dva pileta

Sent from my RMX2202 using Tapatalk
 
@milan11 hvala na predlogu, ali bojim se da zbog tajminga to ne bi bilo praktično, gozba je na praznik.

@myself_butcher hvala puno, jasno mi je sve oko pripreme i postavke, mislim da tu neće biti problema, mislim da ću se i za pečenost na kraju snaći. Odlična ideja za piliće, ali nažalost nisam sigurna da li ću imati vremena za probu. Ako imate još neki savet što se tiče žara to bi mi dosta koristilo, pogotovu što se tiče samog početka, i npr. kad kažete da "pratim", ako možete pojasnite kakav progres treba da očekujem, da li treba recimo prase već da totalno promeni boju posle pola sata ili posle recimo jedan sat? Pada li vam na pamet nešto što bi baš bilo "red flag" da vatra nije kako treba? Hvala u svakom slučaju, pomoglo mi je!
 
Iskusniji ili nisu pročitali ili se ne javljaju jer je nezahvalno nekog savjetovati samo riječima. Pokazati je druga stvar.
Kod mene ne peku na žaru već se loži vatra, a to je drugačiji proces. Vatra gori sa strane. Ako ide samo žar onda je to malo drugačije.
Ako je vatra slabija duže će potrajati pečenje a ako je prejaka okolo izgori a unutra nije pečeno. Ukus određuju nijanse a to se postiže vježbom.
Za neku orjentaciju:
Ćumur postavi na dvije hrpe. Ispod butova i plećki pa zapali.
U početku održavaj malo jaču vatru (temperaturu)
Kad se razgori, stvori dovoljno žeravice, stavi ražanj, naravno sa prasetom he he. Neka bude 20-30 cm iznad žara.
Prati kako se peče. Ako primjetiš da na nekim mjestima hoće da zagori, vuče na smeđu boju i brže tamni, znači da je vatra jaka, i pečenje blizo vatre.
Odmakni ražanj od vatre, razgrni malo žar. Nemora oboje već jedno od toga. Obavezno na ta zagorela mjesta čačkalicama pričvrsti aluminijumsku foliju da spriječiš dalje gorenje mesa jer će postati gorko a estetski ružno.
Sredina praseta će se peći od temperature sa obe hrpe ćumura ali ako se vatra ne spoji dodavanjem ćumura možeš je kasnije razgrtanjem spojiti.
Masnoća i so će se cjediti iz razrezanih otvora i u kasnijoj fazi mogu isto da pocrne pa iz estetskih razloga nije na odmet povremeno ih skinuti (ostrugati) nožem.
Pečenje je gotovo kad kosti (zglobovi nogu) ispadnu van a nožem zasječeš između butina malo ga okreneš da se presjek raširi i vidiš boju i dali curi sukrvica ili samo masnoća.
Nemoj da te obeshrabri ako nešto ne ispadne dobro.
Neko je predložio da uzmeš manje prase i to je dobro jer obično se računa kilogram žive vage po osobi. Ipak ja bi ostao kod praseta 20-tak kila jer ako nešto i ne bude dobro pečeno ili iz drugih razloga nije za iznijeti na sto još uvijek imaš dovoljno da se izabere ono što valja.
 
E .biga Dodara. Što nepostavi prije da netražim ova slova na tastaturi.
Vidim ide maj a niko da objasni postupak a čini mi se da je pitanje iskreno.
 
Uvaženi članovi, šta je nešto što biste voleli da ste znali kad ste prvi put pekli prase?

Planiram druženje na kom želim da jedem (i poslužim) prase sa ražnja, i postaje sve izvesnije da ukoliko želim prase sa ražnja, moraću za pečenje istog sama da se postaram. Nikad nisam pekla ražanj, ali iskreno želim da probam i odlučna sam, svako mora nekad i negde da počne. Nažalost, skoro je sigurno da iako prvi put pečem neću imati pomoć ni nadzor bilo koga ko ima iskustva sa pečenjem. Probala sam da prikupim kolektivno znanje starijih članova porodice, ali ispade da se kod njih sve svodi na „ja to otprilike“ i „to ti je po osećaju“, što razumem ali ne mogu da iskoristim (a i glupo mi je da ih puno smaram kad vidim da ne znaju kako da mi objasne svoj postupak).

Pročitala sam sve postove na ovoj temi, i pitam se da li neko od vas može da mi da detaljne i precizne smernice, korak po korak, od početka do kraja? Prase će se peći napolju, na livadi, na ćumuru, na električnom (automatskom) ražnju. Prase će imati oko 20-25kg žive vage (dovoljno za 15ak ljudi?), i biće dostavljeno meni već uređeno i na ražnju, verujem majstoru što se tiče tog dela. Ne brine me soljenje, ni premazivanje, prskanje/neprskanje i ostali detalji, najviše me brine jačina vatre i dužina pečenja, odnosno kako da procenim da li je vatra dovoljno (ili previše) jaka – to mi deluje kao jedina stvar koja može ozbiljno da zezne ishod.

Na koji način vi procenjujete da li je vatra taman? Npr. da li ste nekad merili temperaturu na površini ili unutar praseta tokom pečenja? Da li neko može da mi da smernicu u vidu „ako koža porumeni u roku od X minuta to znači da je vatra dovoljno jaka“, „ako temperatura praseta X cm unutar butke dostigne X stepeni u roku od X minuta onda je vatra dovoljno jaka“ ili „kriška hleba X cm udaljena od vatre treba da pocrni za X minuta ako je vatra dovoljno jaka“, „litar vode u kotliću udaljenom X cm od vatre treba da proključa za X minuta ako je vatra dovoljno jaka“?

Možda vama očigledno, ali meni jednako bitno: koliko ćumura mi treba? Kako da ga raspalim (npr. tačno tu gde će se prase peći ili na drugom mestu sa kog dodajem žar po potrebi), koliko dugo otprilike treba ćumur da gori pre nego što je vatra spremna za ražanj, kako da rasporedim žar ispod ražnja? Kako vi nadzirete i održavate vatru, kako proveravate da li se utišala ili se pojačala, da li ocenjujete jačinu vatre prema izgledu žara ili prema nečem drugom? Na koju visinu treba da postavim ražanj (s obzirom na jačinu vatre), kada i kako treba da je menjam (ili ne)?

Kad kažete okvirno jedan sat pečenja za 10kg, da li mislite na 10kg žive vage? Koje tačno vizuelne znake tražite kada odlučujete da li je prase dovoljno pečeno, i kada proveravate da li pečenje napreduje kako treba? Vidim da je dosta ljudi pomenulo da meso treba da se odvoji od kosti na kraju pečenja, sa time se slažem ali nije mi baš jasno kako tačno to proveravate bez da skinete prase sa ražnja i rasečete ga (verovatno jer nisam odavno ni videla prase na ražnju, da li se to vidi na zaponjcima možda, na rebrima?). Da li neko može da mi da smernice za unutarnju temperaturu (na određenom mestu, npr. dubina od X cm u butu, plećka kod koske) koja treba da se postigne posle 1 sat, 2 sata, na kraju pečenja? Videla sam da je nekoliko vas pomenulo oko 80 stepeni na kraju pečenja, ali bile bi mi korisne i smernice tokom pečenja, da znam da li dobro napredujem.

Znam da pečenje zavisi od mnogo faktora i da većina iskusnih ljudi stvarno ide po osećaju a ne po receptu i ne peče na isti način svaki put, ALI ako neko od ovde prisutnih entuzijasta uskoro planira da peče prase ove kilaže na ovaj način (npr. za Prvi maj!), i rad je da dokumentuje svoj proces uz par merenja temperature i prenese ga ovde, bila bih večno zahvalna.
Srećno sa pečenjem na otvorenom po ovakvom vremenu.Za čistinu treba baš toplo vreme, inače se prase hladi i pečenje ima da traje i traje.Mora bar malo da se zakloni.

Žar na dve gomile pod zadnje i prednje noge i obavezno vodi računa da se prase okreće ka vatri, a ne od nje, opet da se pečenje ne bi oteglo.Jačina vatre mora da bude konstantna od početka do kraja.Nema nikakvog forsiranja na početku pa smanjivanja,samo konstantna temperatura.Prejaku vatru ćeš da prepoznaš po plikovima koji će da krenu da iskaču uglavnom oko butova gde je najviše nategnuto prase na ražnju.Odmah ih buši inače se pokida koža pa izgleda ružno, a i ko voli pečenje bez kožice.

Spremiš mast i krpu i brišeš i premazuješ na početku dok bude izlazila sukrvica i so da izbegneš zagorevanje i crne fleke na kraju koje kvare izgled.

Gotovo je kad se većina složi da je gotovo i da ostane jako, ako se jede vruće niko neće da nadje zamerku.

Kad misliš da je gotov zabodeš nož u plećke i butove, mora da bude bez sukrvice ali ne skroz suv, već da bude sočno.
 
@Dodara meni se desilo pre mesec dana da cekam u redu u maxi ju. I Zena ispred mene hoce pola praseta. Ona prodavacica da ne kazem mesarka prodje pored kicme starom po sastavu rebara I kicme I celo duzinom tako. Uvali onu tezu stranu toj Zeni. I meni bilo glupo da ne uzmem tu laku stranu bez kicme gotovo - jos je I neka akcijska cena bila. Do duse mi smo to Iz dva puta u rerni kao nedeljni rucak... Tako da moze I pola praseta lepo da ispadne

Sent from my RMX2202 using Tapatalk
 
Ja bas zbog velicini praseta, odnesem da mi izroluju, to bude onda 4-5 rolni taman lepo u rernu u pekac stanu a i lepse mi nego klasicno pecenje prasece. Razanj samo u retkim i specijalnim prilikama bude.
 
@frkani @SeljakizGrada Hvala hvala puno, jako korisni saveti! Pitanje je krajnje iskreno, stvarno sam zahvalna što vas nije mrzelo da kuckate. Hvala i na ohrabrenju, mislim da imam dovoljno informacija da pokušam, pa šta mi bog da - javiću rezultate (ako budu pozitivni :svinja:)
 
Nazad
Vrh