Pečenje prasića, hrskava kora.

19kg zive vage isod 60 dana starosti iz mog svinjca za mog drugara spremano
Iskreno jedem ja prasad ali nema mi nista ravno sacu od jalovice ovce, ni janje na raznju joj ne moze prici!!!
51fccc9abea9c83d93353ddffcbd50f6.jpg


Послато са M2006C3MII помоћу Тапатока
 
Jagnjetina u mundiru .
Jagnjetina u testu je nešto što odavno planiram i danas se ukazala prilika .
Prilično jednostavno , jagnjeći but , limun , celer , beli luk , ruzmarin , so , i testo .
Začini se pomešaju , utrljaju u meso i sve zajedno umota u testo .
Pecenje sočno samo tako , gornja korica testa prelepa a donja prepecena i tvrda .
Preporuka za svakoga ko želi da proba nešto novo .
Moze i svinjska i ovčija plećka .
Nisam stigao da slikam momenat dok je meso bilo nenaceto jer smo odmah navalili da ga cepamo .
260704c01fdbf84c262d74bb54823a75.jpg
601341c4394aa1e693cb82238e27c04f.jpg
21a88ee99e4fb14f58ff91c3125032c9.jpg


Sent from my RMX2155 using Tapatalk
 
Jel ima neko dobar recept za praseće bajadere. Hoće drugar da pravimo, a ja nikada nisam pravio, samo klasično pečenje.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Pokušaj prvi:
decf88a19f58c6f5840c0b49e310ff19.jpg
506f871676cf3ca4b371ccb43ed04071.jpg

Nije loše za prvi put, jedino extra hrskava kožica posle presovanja više i nije bila tako hrskava...

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Da li se steglo ili se rastura prilikom uzimanja? Kako si zadovoljan, meso od Buta ili prošarano?
 
Komplet celo prase je tu izmešano. Lepo se sjedinilo kao što se vidi na slici, ne raspada se prilikom sečenja pa i kasnije prilikom uzimanja. Jedino kožica je odmekšala prilikom presovanja.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Komplet celo prase je tu izmešano. Lepo se sjedinilo kao što se vidi na slici, ne raspada se prilikom sečenja pa i kasnije prilikom uzimanja. Jedino kožica je odmekšala prilikom presovanja.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Mislim da kozica mora da plati ceh, jer se zaguši. Ako ti nije tesko opisi malo proces, ja se rešavao da probam ali nikako. Video sam i jagnjece
 
Mora kožica da bude meka drugačije teško da može. Moja tašta je pravila, dosta tanki komadi recim 3 cm i bilo vrhunsko.
 
Prvi put sam pravio pa sam se pridržavao recepta sa y.tube.
Ispeko celo prase.
82d0d196bac6b870afcf615f0898b596.jpg

Kada se malo ohladilo da se mogu rukama vaditi kosti krenuo u posao....
Skinuo prvo komplet kožicu sa celog praseta, maltene u komadu. Posle vadio kosti iz mesa i meso kidao na komade i ređao u tepsiju. Kada sam svo meso izređao na debljinu otprilike 2 prsta, zalio malo želatinom (tek toliko da se bolje meso poveže). Vratio gore kožicu, pritisnuo drugom tepsijom i teretom odozgore.
I to je to.
Tako je radio lik na y.t, tako i ja. Pošto niko ne da recept svi ga čuvaju ko zmija noge....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Ne verujem da iko zna, retki su koji to rade.
Treba mnogo zivaca i strpljenja za taj posao.


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Ima par njih koji rade ketering i oni ljudi znaju ali i kriju, jbg naučili se ne greškama, ja ne bih celo prase, probao bih prvo but, plecku, stomak, po deo
 
Nije problem napraviti hrskavu kožicu, problem je održati je takvom.
Polivanje slanom hladnom vodom donekle pomaže ako je u pitanju samo pečenje. Da se razumemo time se ne postiže da kožica bude hrskavija, već samo da se HRSKAVA takvom duže zadrži. Čim se kožica prekrije nečim radi presovanja, ćorak.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Nije problem napraviti hrskavu kožicu, problem je održati je takvom.
Polivanje slanom hladnom vodom donekle pomaže ako je u pitanju samo pečenje. Da se razumemo time se ne postiže da kožica bude hrskavija, već samo da se HRSKAVA takvom duže zadrži. Čim se kožica prekrije nečim radi presovanja, ćorak.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Kako na mangalu dobiti hrskavu?
Za presovanje mislim da je nemoguce, ili mozda da se proba sa nekom rešetkom umesto daske ili tepsije
 
Samo jaka temperatura non stop i nebrini za kožicu.
Žar ispod praseta treba i danju da bude crven. Ako je vatra slaba kožica bude gumena...
U furuni kada pečem prase bude preko 300 stepeni, i kožica bude uvek extra hrskava.
Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
0907db8026c37abf8e497fe41a6679e6.jpg

9fc2f6a7d0a2022adde933e7a659e1a5.jpg
21b91d354487c304a66d1a300b26c9f1.jpg
 
Poslednja izmena:
Jel ima neko dobar recept za praseće bajadere...........

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Meni je želja da probam ove prasece
" Baklave " ( čini mi se da ih seče u takvom obliku )
Nisam video ništa lepše ali nisam ni čuo da neko u našim krajevima sprema ovako


P.s verujem da ovako rašireno prase ( kao leptir ) mnogo brže bude ispečeno nego klasično ( na ražanj )
 
Nazad
Vrh