Pečenje prasića, hrskava kora.

Pripreme za seoske egzibicije....
1dc58c83041e6754caa1e92f2ed9d63f.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Dali Zar izvuces napolje pre nego ubacis prase ili ostane unutra

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
Gledam sad kako ide to sa "bajaderama", mogao bih da probam deluje fino.
Evo zanimljivog video iz neke pecenjare ali ono sto je meni zapalo za oko je kad na 1:55 covek kaze "mi koristimo te prasice od 15 do 25 kg" a ono ispred njega na raznju imalo 35 kila lagano :ROFLMAO: I onda ona ista tema, neki Beogradjanin (bez uvrede, mislim na ove sto ne znaju nista, cast izuzecima xD ) procitao negde da su najbolji prasici od 20kg i kad cuje ovo kaze "idemo u Arandjelovac na pecenje tamo su najbolji prasici od 20kg" :D
Pitaj dedu ili pradedu da li su pravili bajadere i vadili kosti , ovo je sad sve postalo sranje i pomodarstvo ... Kakve bajadere i kakva prasad od 15 za pečenje , prase je uvek bilo od 25do35, preko toga je nazime...
Mazu prase majonezom , senfom , prosipaju pivom , vegetom ... To je skrnavljenje običaja , tradicije i same hrane ili pečenja ... Majonez i ostale hemikalije se dodaju u smrdljive pljeskavice , salamu i ostalo djubre koje se nekome podvaljuje da se maskira ukus i smrad...
 
Pitaj dedu ili pradedu da li su pravili bajadere i vadili kosti , ovo je sad sve postalo sranje i pomodarstvo ... Kakve bajadere i kakva prasad od 15 za pečenje , prase je uvek bilo od 25do35, preko toga je nazime...
Mazu prase majonezom , senfom , prosipaju pivom , vegetom ... To je skrnavljenje običaja , tradicije i same hrane ili pečenja ... Majonez i ostale hemikalije se dodaju u smrdljive pljeskavice , salamu i ostalo djubre koje se nekome podvaljuje da se maskira ukus i smrad...
Ne moram da pitam nikog, znam kako se radilo ja sam od dede naucio sa pecem i radim na isti nacin na koji je on radio od kad imamo furunu. Za kilazu sam verovatno pisao u nekim ranijim postovima, meni je najlepsa prasetina kad je oko 25kg zive vage. Sto se bajadera tice, radio sam pre nekoliko meseci tako nesto, i mogu ti reci da je odlicno i da nije nikakvo "skrnavljenje obicaja". Sve sam radio isto osim sto sam pekao duze i na malo jacoj vatri nego inace, vise se istopi i koske se same odvajaju dok je vruce. Isekao sam ga tako dok je bilo vruce skoro sve koske su poispadale same a ukus je bio vrhunski. Bio je vrhunski tog dana, kad je prenocilo, ohladilo se, to nije moglo da se jede vise.. Znaci, bajadere samo za taj dan kad je neki rodjendan recimo ili neko drugo okupljanje kad ce da se pojede skoro sve i bice bolje nego klasicno pecenje ali ako se ostavi za sutradan nije to to jer je previse suvo i nije to to.. Zato ga i sluze vruce u tim novokomponovanim pecenjarama jer hladno niko ne bi jeo spremljeno na taj nacin.
Sto se raznih mazanja tice, ne radim te stvari.
 
Kod mene jedan covek pravi presovanu prasetinu,pre pecenja povadi kosti onda ga spakuje kao oblandu i pritisne ga necim odozgore da prenoci i tako ga pece

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
Pišem uopšte , ne lično tebi Milane da ne bude zabune , već su mi iritantne stvari tipa majonez po pečenju , uspilovani šećer za bojenje rakije , koziji sir u kome je 90 posto kravljeg mleka itd ...ako razumeš šta hoću da kazem ...
Kod mene jedan covek pravi presovanu prasetinu,pre pecenja povadi kosti onda ga spakuje kao oblandu i pritisne ga necim odozgore da prenoci i tako ga pece

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
Svaki pritisak po mesu mu narušava i kida strukturu proteina i gubi na kvalitetu. Kolenica se npr kuva 5h da bi bila idealna , a može i u ekspres loncu za 8 minuta pod ekstremnim pritiskom ...
 
Sve je to dobro ako posmatramo sa druge strane a to je da je narod sit. Nema gladi i to je dobro.
Kad me situacija natjera da idem u restoran i vidim tanjir ko tepsija a na njemu po par zrna nekog povrća komad mesa koji se izgubi u veličini tanjira, i obavezno ukras nekim umakom, tek toliko da se popuni praznina i uprlja tanjir a to je ujedno i neki potpis kuvara e to me malo izbaci iz ravnoteže.
Pa dobro ljudi ako je jelo onda je jelo a ako idemo gledati slike onda smo promašili zgradu.
Vjerovatno mi stariji to tako vidimo.
I ono izvoljevanje djece i očito nepoštovanje prema hrani mi je mrsko ali eto.
Dobro je. Nisu ljudi gladni a to što malo više kukaju to je do običaja i folklora.
 
Kinezi su zakon , po tom pitanju .
Sjetim se one humoristicne serije "novi migranti " , oni Kinezi sto su doselili u Ameriku , pa im majka klincima dala picu da jedu a oni ostave okrajke u tanjiru . Ona skupi, sutradan pitaju sta je za jelo , a ona pred njih one okrajke od juce.
 
I sami znate , posebno u gradovima , slava je u 16 ili 17 čekaju se gosti da dodju a posla , gosti dodju s glasom vina kao da su dužni , sede 1h i odu da spavaju jer su umorni ... Nisu oni krivi već zakon , poslodavci ili šta već tako da je slava postala više tužna nego srećna ...

Isto tako na Božić , većina nas radi u gradovima i većina nas slavi u selima , radimo 6.do 16h , i dok dodajemo u selo već je 19 h. I kako da tad pečem ,nenoguce , a želim ...
I onda razmišljam rano 7og... Da li je to moj greh ili poslodavaca ili koga već ne znam ...
 
Nazad
Vrh