Pasulj

Odem danas u jednu piljarnicu, pasulj u njoj 250din, po to ga i ja prodajem kući na kilo. Nađem se sa gazdom da mu ponudim moj pasulj na prodaju, komisionu ili za keš. Kaže gazda "može, nema problema, donesi da vidim kakav je, pa ćemo se dogovoriti, ja sam do sada plaćao po 80, 90 dinara"!!!!!
Ne znam koja je vaša računica, ja sam izračunao da me je kilo pasulja koštalo 1euro, svaki dinar preko toga je moja zarada. Ako bi mi ovaj i dao euro za kilo, ali ne verujem, moje zarade nema a on ga prodaje za 2eura. Nešto kontam, dal da uzmem taj euro, on da zaradi a ja da ostanem popišan ili da ne prodam da ne izvučem taj euro ali ni da on na meni i mom radu zaradi....


barem da se dobije 2€, onda vrijedi saditi, ako dam ispod 1,5€ onda to nije posao, jer bolje ću sijati suncokret, puno manje rada, kombajn----prikolica----kipanje u hangar----lova za max mjesec dana, i nerazmišljam, ili neku drugu ratarsku kulturu, al sve mi izgleda, da bi najbolje bilo da od jednog kolege uzmem odličan kombajn, održavan prefektno, za 12000-13000€, sa 3 adaptera, i radim s njim usluge, ispada da bi puno više zaradio, i samo se brinuo o kombajnu, a ne o još 100 stvari, moj kombajn ĐĐ770 nije loš, al nema toliki kapacitet, a godišnje mogu odraditi sigurnih 200-300 jutara, svašta mi ovih dana prolazi kroz glavu.....
 
Ja sam ponudio ovome u Kviki marketu i on mi dava 100 dindži ito da uzima mesečno po 40-50 kg ne više , samo sam se okrenuo i izašao nisam ništa komentarisao gledam danas kod njega u radnji žutozeleni 270 a neki šareni neznam koji je 370 pa jel moguće da misli nekoga da pravi magarcem :sta:

Dođe mi da ga ponudim nekome za džabe, nekoj javnoj kuhinji, sirotištu....ali se bojim da ga oni plaćaju 400 i da bi me njihov dobavljač progonio.
 
Tačno čovek više ne zna šta da radi a bliži se vreme za novu setvu , nećemo se ni okrenuti a eto aprila meseca
 
Pa da, nekako sam bio odlučan da posijem oko 7-8 jutara zelenog, oko 3/4 jutra šarenog, za sjeme da imam za nagodinu, pa oko 0,5 jutara bijelog bisera, i imam oko 0,5kg sjemena visokog, pa sam i njega planirao posijati na par kvadrata......al sada sam se nekako i zamislio, ovog vikenda treba otići oko 90kg zelenog

Jer moram još dobro razmisliti, našao sam i nekakav kombajn, koji bi otišao pogledati, da prepravim, kako je to napravio Milan sa claasom europom, da ubrzam vršidbu, jer 7-8 jutara više nebi išlo na vršalicu, pa moram sada vidjeti da li mi se to isplati raditi ili ne, al koliko da jesam na granici, kada dođe sjetva, do tada ću još 20 puta razmisliti i opet napraviti ono najgore, posijati i više od 8 jutara, jer imam još graha za prodaju, pa da neostane bezveze.....
 
prema tome ispada da imam 2 vrste, ali da sam uvijek sijao sremca, a prošle godine i slavonca, ako je to tako, ima nešto razlike, imam oba sjemena kod kuće i različito sam ih vršio, slavonac ispada sitniji i vidi se razlika u boji, dok sremac je daleko krupniji, i moja vaga pokazuje da ima 480g na 1000 zrna, dok kod ove druge vrste je oko 440g na 1000 zrna, i tog sjemena što sam imao malo, njega više neću sijati, a ispada da je to slavonac, a ovaj što sam prije sijao, tj od kako se bavim tim poslom, njega ću samo sijati, to bi trebao biti sremac, al ga i oni nabrljaju, a kada sam uzeo vrećicu slavonca u poljoljekarni, da usporedim sa mojim, onda je to zapravo bio sremac, a oni ga prodali pod slavonac......tko će ga više znati, al moje sjeme, koje sijem jako jako dugo, se kod mene pokazalo dobro i to ću samo sijati.

ako nekome treba za sjeme, neka se javi, hehe

i moram još uzeti haribeca, kanadskog, kod Slavoks-a u selu, da proširim ponudu
 
Moram poslikati kod mene, al taj što oni nazivaju slavonski zeleni, za njega kažu još sumporaš......slike kod njih su identične, to je po meni marketing, zbog XY razloga da se sije sremac, a ne slavonac, jer možda sremca imaju više na skladištu itd itd, al dobro
 
Pozdrav kolegama, gde mogu naci ploce za pasulj za mehanicku olt sejalicu i kako one izgledaju?? U mom gradu toga nema..
 
Da iste one od kukuruza samo sa većim rupama.Ja sam imao i neke 12 mm na kojima sam malo proširivao rupe.


Setvene-ploce-za-kukuruz-i-suncokret_slika_O_7436785.jpg
 
Ova braon lici na seme pasulja... Sto veca ploca, a podesavanja sejalice kao za kukuruz ili da idem gusce?? Izvini sto mnogo pitanja postavljam nisam do sada nikada sejao ovako, a puno bi mi vremena ustedelo...
 
Ja nisam sejao sa njom Sejao sam sa ručnom sejalicom ,onom što se gura.Nemam iskustva sa pasuljem kako bi trebalo da se šteluje olt.
 
Sadalicu moraš da ubrza maksimalno što gušće da seje ja mislim da treba da skineš ono pero što odvaja zrna u kutiji za seme takva gustina je idealna sita zelena boja 14 kod nas ih ima u prodaji.
I proveriš dal prolazi pasulj kroz te rupe ako seješ neki krupniji moraš raširiti rupe.
A i pročitaj temu ima lepo objašnjeno...

Послато са SM-G313HU уз помоћ Тапатока
 
Sutra sam planirao da celu temu predjem, racunam da cu imati slobodno vreme. U planu je pasulj Tetovac, i imam nesto do 30kg proslogodisnje mesano seme uglavnom srednje velicine... Probacu ako ne nadjem plocu bas za pasulj sa plocom 14 mm pa ako neide, skinucu svaki drugi zubac i onda mora da odradi posao...
 
Nazad
Vrh