Pas čuvar

Zadnji pas je kao stene pokupljen na ekonomiji kad smo tovarili slamu ,istrca iz slame i laje klinci u dreku Bibu Bibu daj Bibu i Bibu kod nas vec 4 godine ,okupo ga ocistio od parazita i vakcinisao to je sav trosak ,nece da ujede ali javi ko god pridje kapiji.Danas na groblju isto lutalica crn mesanac pratio nas do kuce ako brat bude hteo isto ga sredim ,kuce se igra fantazija mazno i ponizno steta da ga moram otperjati .
Moje prvo kuce Rigov crn pulin glatke dlake ostao kod nas sigurno 15 godina dok nije uginuo zalili smo ga vise neg pokojnog dedu korisniji je bio.
 
Zasto bi neko ubijao psa , najjednostavnije otvoris kapiju , sto veca to bolje , brze psi istrce van iz dvorista ;)
A tek o ostalim spravama sto sad postoje da ne pricamo , sprej velicine nekoliko cm , pravljen za onesposobljavanje pasa , moglo se tu kupiti lokalno gdje si htio , ne ubija i ne povredjuje itd.
 
Али има паса који само, још више полуде од тог спреја па буде белаја жестоког. Моја препорука и глас иде за пулине и то два у пару не једу много али кад науче шта им је посао и територија коју чувају неђа шансе да ће неко нешто мазнути. Ја имам рота и јазавичарку купио деци, онај рот и мене плаши, а жао, ми га решити. Док сам имало пулина најмирније сам спавао.
 
Nama pored ovog terijera došlo neko, bacio ga neko da ugine. Mi se sažalili, prošle godine u martu, kad bilo baš hladno. Uzeli ga. Majko moja…postradalo par kikireza. I idalje ga držimo. Laje, zavija, a nikad iz nekog jasnog razloga. I idalje ga držimo. Neko bacio nešto što ličilo na haskija, mi i to uzeli, jbga, došlo u dvorište i cvili. Ali ga je neko otrovao baš brzo. Ili se saam otrovao na neki otrov za pacove (ratluk). Imao proliv i nije hteo ništa da jede.
Evo ga taj “haski” (da ne bude posle da smišljam priče)
2cc10c408e9f1cbad4711fd55270ba3d.jpg
 
Nikad nemoj držati jednog kera u dvorištu...
Minimum je 2....
Hrabriji su...
Sada, hoće li biti 2 muška, ili 2 ženska, ili neka druga kombinacija, meni nije važno...
Čak ni rasa mi nije bitna, važno je da laju i javljaju kada neko nailazi....
Sada ima muško i žensko, laju dobro, ali brate moj ciganski, i Poštaru se raduju !!!!
Ko ne zna, i to je dovoljno, ovaj mužjak se zatrči i baci na kapiju da je zatrese, ko god naiđe, odmah se sklanja....
Dok ne uđe na kapiju, onda tek vidi da nema čega da se boji....
Čak sam sa novim Poštarom imao problema, kaže, onako, polu ozbiljno, ostaviće mi pantalone da mu operem, toliko skaču oko njega i na njega, sve ga uprljaše........
Velim mu ja, bolje da ti ih operem nego da ih krpim !!!! 🤣
To je novi, "taze" Poštar, sreća što se novi i stari nisu upoznali, imao bi onaj stari Poštar svašta da mu ispriča o mojim (bivšim) kerovima...🤣😂
 
Ja sam nabavio dve ženke azijata, sad imaju godinu dana, lepe su ko lutke, al nema tu od čuvanja ni č, samo su velike pa se neki boje da uđu na kapiju, al nisu opasne, i meni i to odgovara, za profesionalne lopove svakako Ker ne predstavlja prepreku...
 
Meni pre tacno godinu dana na pragu osvane sarplaninac star 10ak meseci.Posle dileme da li ga nahraniti ili oterati odlucili smo da ga ostavimo,i dobar je cuvar,nepodmitljiv,sve vidi a cuje jos bolje.nekad mi to i smeta jer zivimo na kraju sela pa uvek ima razloga za lajanje ali neka ga.ne pustam ga samog sa decom ali u setnji stane mirno pusti ih da ga pomaze i nastavimo dalje.Uvek smo pre imali avlijanere i nekako sam ubedjen da su ti psi jako zahvalni sto smo ih udomili,pa je iz tog razloga i Rambo ostao kod nas.
 
Kada ste već spomenuli puline, od pre neki dan imamo i prinove možda ostavim još jednog za kuću.
Mana laju na točkove i prate me čim negde krenem da li traktorom ili kombajnom. Onda moram da vežem kuju kako bi i muški ostao kući.


 
Realno, danas pas nije nikakva zastita od privalnika. Ako su se nameracili da te "posete" sa par bensedina mogu da srede psa. Meni u toku dana jazavicar zavrsava posao, prgav je dovoljno da napravi galamu i javi ako je neko u dvoristu.
Nocu oštridlaki nemac bude pusten, dve wifi kamere pokrivaju celo dvoriste, ako cujem lavez u toku noci samo bacim pogled na kamere i gotova stvar 🙂
 
Vecina nasih kerova su bili nadjeni na putu ili u dvoristu, bude mi ih zao pa ih ostavim. Ker kojeg sad imam je mesanac (keva pekinezer a otac ima malo terijera u sebi),i najvecu gresku koju smo uradili je ta da smo ga umazili. Npr. pecemo rostilj a ja uzmem fino iseckam meso njemu, i to je danas postao veliki problem. Das mu komad mesa ili sta vec on nece pojesti ako je zilavo ili velik komad, samo pomirise i ceka hocu li mu dati sta drugo. A navece ni da bekne. Do pre par meseci dok mu je otac bio ziv on je bio pusten, stalno bio van dvorista i isao sa ostalim lutalicama(kao pravi drugovi). Medjutim otac mu je uginuo i on je dosao na njegovo mesto, ali ovom nije do zivota. Moze doci 40 auta u dvoriste on ce samo gledati.
I sada gledamo nekog kera da uzmemo, najvise nam se svidja pulin. Ne treba mi rot vajler koji ce i mene istjerati iz dvorista, ali makar da javi ako se pojavi ko sumljiv u dvoristu. Ali bi tu funkciju obavljala vecina kerova, samo je problem to izdresirati. Pokazati mu da ne izlazi iz dvorista, da laje na nekog sumljivog itd. Valjda nadjem nekog ko se bavi dresurom pasa ako nadjem novog "ćuku".

@nesic Izvinjavam se za off.
Da li koristis one kineske wifi kamere ili od nekog poznatijeg brenda?
 
Али има паса који само, још више полуде од тог спреја па буде белаја жестоког. Моја препорука и глас иде за пулине и то два у пару не једу много али кад науче шта им је посао и територија коју чувају неђа шансе да ће неко нешто мазнути. Ја имам рота и јазавичарку купио деци, онај рот и мене плаши, а жао, ми га решити. Док сам имало пулина најмирније сам спавао.
Ne pricamo o istom spreju.
 
Moj Meda. Posle dužeg vremena smo opet nabavili 3ceg po redu Šarplaninaca. Ne znam, toliko volim tu rasu da to nije normalno. Sećam se prvog kojeg nam je teca doneo sa Kosova, msm čak dole sa planine. Taj je više voleo da spava napolju nego išta,sneg ga zaveje u kućicu nije hteo. Mogao si da udjes ali da izadjes ne. Samo sedne ispred tebe i rezi.
Ovog drugog nisu volele noe komšije. Cigici se doselili na njih je lajao naopako. Tačno je znao auto nas kada udje u dvorište ne javi se. A kada neko drugi udje, zemlju da pocepa. Nažalost našao sam ga otrovanog ispred kapije.... Dušu sam isplakao za njim.

Sada je na redu ovaj blenta. Prgav je, ne voli mačke a ni druge kerove. Za sada daje svakome da ga pomazi.. Tek 5 meseci mu je.

 
@N_emanja A kakvi su sto se tice hrane? Cuo sam da jedu dobro.
Takodje sam cuo da imaju problema leti zbog temperature.
 
Pa sta znam, ja ih intenzivnije hranim dok su manji. Posle kada odrastu jedu sve. Samo da se nauče. Kuvao sam im jarmu sa masti. Skuvane iznutrice, debele koske da imaju zanimaciju,granule. Ništa specijalno. A leti, kao i svaki pas. On ima svoju mikro klimu i samo vode da ima.
 
  • Like
Reagovanja: SDF
Проблем је код шарпланинаца што ти пси нису за ланац или бокс. И ми смо имали штене са Шаре али отац га је оставио рођацима на Косову једноставно није био за ограду или ланац,а код нас би морао. Зато пар пулина и мирно спаваш, пријатељ има огроман салаш и 7-8 пулина ко уђе на тај салаш, а да га не уједу ја му дам 1000евра. Мој отац је тамо скоро сваки други дан и опет га ујео један од тих 7-8 пулина, а сваког мази и игра се са њима. Једноставно када су у чопору увек има понеки који оће да ћапи за ногу. Срећа па само курвањски уштину не раскрваре,а када наиђеш колима или трактором дигну ларму да не може проћи.
 
Zasto bi neko ubijao psa , najjednostavnije otvoris kapiju , sto veca to bolje , brze psi istrce van iz dvorista ;)
A tek o ostalim spravama sto sad postoje da ne pricamo , sprej velicine nekoliko cm , pravljen za onesposobljavanje pasa , moglo se tu kupiti lokalno gdje si htio , ne ubija i ne povredjuje itd.
Evo dodji kod mene otvori kapiju,ako uspeš da udješ možeš da nosiš šta hoćeš.
 
Moja jazavicarka sluzi svrsi. Ne ujeda al zato laje kad neko udje i sto mi je najbitnije, tacno prepozna zvuk mog traktora i laje kad se priblizim sa 200m do kuce. Taman moja zenskadija zna kada da otvori kapiju. Na druge traktore nece
 
Avlijaneri plus tri SOP-a cuvaju kod mene. Zbog dece iz komsiluka sam digao plekove na 3m visine na kapijama a drugi delovi dvorista su zatvoreni zgradama. Imao problema bacali otrove i ulazili u dvorista i krali od kad imam ove pse za divno cudo svi naucili da imam kapiju pa zovu
 
Steta sto ne znam da postavim slike, da vidite moga Ziku rase dodz, pokupio ga s puta dok je bio stene, e sto je to pametan ker, steta sto ne zna da govori, da se k'o ljudi ispricamo.
 
Nazad
Vrh