Parenje kunića

Ja moje panonce parim na treci a neke starije zenke na 15 dan i nema da omane,uz naravno pojacanu ishranu.Mislim da je neka vrsta silaze koja bi se pravila tako sto se kukuruz i psenica potope u vodu ,stave u vakum kesu pa na sunce da dobije vrenje bila pun pogodak za zecice koje doje
A kolko ti te ženke parene na treći dan traju?To je američki sistem intenzivnog uzgoja,mali se kolju sa 2,2 žive vage,ženke se menjaju na 10meseci.
 
Da narvno da ne traju dugo zato ja od svakog legla ostavim po jednu najbolju zenku kako bi obnavljao iste,drzim ih godinu dana intenzivno da se kote i posle ih pred leto pustim na odmor zbog vrucina a i zbog toga sto se do zime ociste lepo,podgoje i idu za klanje.Mogle bi da "traju i duze ali mislim da je sasvim korektno i ovako.Inace ne ostavljam vise od 10 zecica po zenki,nego,ovaj ostatak podbacujem pod ostale i to se pokazalo kao uspesno,razteretio sam zecice i imam prosek 9.7 zecica po zenki,dobra ishrana i zenke u dobroj kondiciji, i naravno dobar muzjak koji pravi uvek uglavnom preko 10 malih :),odvajam ih sa 25 dana tako da zenka ima fore 8 dana da se odmori,a male odma bacam na intezivni tov sa dosta granula i suve deteline.
 
Na koliko je najbolje da se kote zenke jedna za drugom,zbog prebacivanja malih,koju razliku tolerisu?Imam 1 zenku koja se okotila u ponedeljak,jedna treba sad za vikend a trecoj bi bilo prvo kocenje,pa me zanima kako da ih iskombinujem da se kote jedna za drugom,na koliko,dan,dva,tri??
 
Spajam legla do 7dana razlike.Kada ih spajam kasnije stariji kunici guraju se sa manjima i stalno ih gnjave.Povrsina na kojoj stavljas je takodje bitna,na 1m kvadratni ide 6-7 kunica.Kada odvajam male od majke oba legla odvajam isti dan ali muzjake u jedan kavez a zenke u drugi.Tako da u toku rasta nemenjaju kaveze.Lakse je kada su tako male okrenuti na ledja i pogledati pol kunica.Kada napune dva meseca teze ih je pogledati a i vise se tuku nego oni koje spojimo kao male i nepremestam.
 
Da li je dobro da jedan zekan pari 3 zecice dan za danom,tj da li moze da izdrzi i da li se to odrazava nekako na broj malih,uspesnost parenja,itd?? I ako nije dobro dan za danom,na koliko je najbolje?
 
Danas sam stavljao Panonku kod mužjaka,navalila ona njega da zaskače a usput ispušta zvuke kao da je skotna i ne da mu ni da je primiriše a ne da je kresne.Izgleda da malo zaj...a.Ako se tako bude ponašala i ubuduće,skočiće u kotlić!
 
Imam problem sa mladi zecicama, nece nikako da prime zeca, mesanke su, otac im je B.Orijas i stare su 7 meseci, jedna nece da trazi zeca uopste a drugu kad je pustim skace ona na zeca al njem une da da skoci na nju, sta da radim u ovom slucaju. Jos jedno pitanje imam i zekana B.Orijasa starog tacno 7 meseci pa me interesuje od kada bi njega mogao da pustam na zecice ?
 
B. orijas se pusta u rasplod posle 9 mjeseca cesto sa 7 mjeseci nije plodan ,zenke imaju cikluse u plodnosti pa trebas da potrefis plodne dane ta koja skace na muzkjaka ili na druge zenke je sigurno u tjeranju
 
Jedan muzjak, 3 zenke. kako da ih uparim u isto vreme, sa koliko vremena razmaka da pustam jednu pa drugu zenku a da se frajer ne umori, t.j. da bude efektivan. Cilj mi je da sve tri zenke budu u vremenskom razmaku sto je moguce krace da bi se okotile jedna za drugom zbog eventualno podmetanje mladih pod drugu zenku. koliko cesto muzjak moze da pari i bude efektivan?
 
Forumasi imam jednog ovnolikog muzjaka star skoro 5meseci dok sam ih premestao u nove kaveze ubacio sam ga kod zenke koja je stara 9mes,racunajuci da on ne moze da je napadne jer je malo krupnija od njega ali sam pogresno procenio :haha: i uspeo je cak 2 puta da padne na ledja. Pa me zanima da li je on uopste plodan,i kolike su sanse da zecica ostane skotna ?
 
Moguce da je skotna u svakom slucaju sjebao si muzjaka nece dostici nikada punu velicinu velike rase kunica ne treba uparivati do 9 mjeseca starosti ..... za muzjake narucito to vazi . po mojim iskustvima mogu biti plodni i posle 5 mjeseca .
 
Jbg neiskustvo nov sam u ovome,ali polako hvatam konce:osmeh: a muzjaka cu koristiti samo za parenje a ako ne napreduje vise ide u lonac :osmeh: za sada ima 3,5kg
 
Pozdrav.Mene interesuje ako je neko imao isto iskustvo.Ubacim zeca kod zecice i umesto da on skace na nju ona vija njega i skace ona na njega a ne ona na nju.Sta bi to moglo biti da li neko zna.Krene i on na nju ali medjutim ona mu pobegne i krene skakati na njega.To je bilo sad ova dva puta,mozda se promeni stanje ali za sada je ovako pa mi kazite ako iko zna sta bih to moglo biti!!!?
Muzjak ima oko 9 meseci a zenka preko godinu ipo dana ako vam to ista znaci!
 
@saramilanko da nisu mozda obojica muzjaci ?
Imam ja pitanje. Muzjak mi je pre 10ak dana opario zecicu danas sam je pustio opet kod njega da proverim da li je 100 posto skotna,bila je nervozna,skicala,bezala ali je uspeo nekako da ubaci jednom...prvi put kada sam je pustio kod njega brzo je ubacio 4-5 puta i nije bila nervozna i nije se mnogo opirala? Muzjak je ovnoliki star 6,5mes.
 
Ne znam da li je to o tome pisano ali neko pravilo je da se zenka stavlja u kavez kod muzjaka ( bar je tako bilo dok sam cuvao kunice pre 7-8 godina). tada je muzjak na svojoj teritoriji mnogo napadniji. Kada zenka skace na muzjaka to je znak da je spremna za parenje, ako je muzjak sitniji od zenke ili neiskusan potrebno je zenku samo malo zadrzati i gledaj kako se prevrce na ledja
 
Nazad
Vrh