Pšenica Apache

Bobo nemojte Apache držati kao primarnu sortu,razočaraćete se.
 
Zasto? Koliko slusam i citam da su svi super zadovoljni s APACHE-om...

Inace, sijem samo jednu sortu posto se radi samo o 10-ak kj svake godine... Najvise sam psenice usijane imao 12kj...

Zitarka i super zitarka su sorte koje uopce ne vrijedi sijati, bar ne u mojem zemljistu, ne daju preko 2500kg/kj NIKAKO, GABI koju sam sijao proslih 5-6 godina sam smatrao jednom od boljih sorti ali opet rekord na pojedinacnoj njivi (s mojom agrotehnikom) je bio 3200kg/kj, dok prosjek nikada nije bio preko 2800kg/kj...


Mislio sam da ce mi APACHE donesti prosjek od bar 3000kg/kj...
 
Nije uopšte definisan po pitanju prinosa.Jedne godine zna da rodi 40 po k.j druge 15 i tako u krug a godina nije dan ili mesec već duži vremenski period da bi se igrali sa prinosima.Bolje sejati ono što daje uvek neki stabilan prinos nego ovo gde se ne zna šta i kako će biti.Ovo pišem iz sopstvenog iskustva a Apache sam počeo još pre 4 godine da sejem i više ni na slici neću da ga vidim.
 
E jbg onda... Koga god sam pitao od ljudi ovdje, svi se hvale prinosom, citam po forumima ljudi jedni drugima cestitaju na prinosima apacha... E da ovu godinu izvisim s njim, onda u vrazju mater vise i psenica...
 
Ja svoje greške i iskustva hoću da podelim sa drugima i da im skrenem pažnju na to šta može da ih zadesi.OVe godine sam ja nabrljao,sledeće godine će neko drugi i tako...
 
Kako mi se cini da sam bas ja taj baksuz i da ce ove godine podbaciti bas kod mene... Pa poludit cu... Ipak cu onda Apacha drzati na kvacilu pa da se kroz par godina dokazuje postepeno...

Momo, da se razumijemo, kod mene se radi o zutoj zemlji, pravulji (prajulji) kod mene nema teskog oranja, kod mene nema 6% humusa, jedva 2%, kod mene I i II klasa zemlje ne postoji ni iza stale na hrpi stajnjaka... vecinom 5. i 6. klasa, jako kiselog tla.

Jedino sto vec dugi niz godina strogo zabranjujem paljenje strnista bilo koje vrste i sto kupujem stajnjak od ljudi i redovno gnojim malo po malo zemlju kako moju tako i zemlju koju imam u zakupu... Krivo mi je sto neki "neradnici" ( u nedostatku bolje rijeci) koji u jesen ne ulazu NISTA ni u zemlju ni u usjeve imaju prinose koji samo malo kaskaju za mojim. Ja ispadam lud i mislim da je red da tome dodje kraj.

zato sam se odlucio kupiti sjeme koje mi moze prinos izvuci na neki malo vislji standard, ali Matic me sada jako uplasio...

Prihranu psenici dajem u 2x 50kg/kj KAN i drugo nista, UREA se zaorava redovno i 15-15-15 pod sjetvospremac... Planirali smo i 0:20:30 zaorati, ali onda ne bih kupovao novo sjeme i mislim da sam tu ipak pogrijesio...


Vidjet cemo sto Apache nudi kod mene, sad slijedi mukotrpnih 9 mjeseci...
 
Imam i ja nešto takve zemlje i tu forsiram tritikal u zadnje vrijeme . Probaću i dva puta zaredom pa onda soju il kukuruz . U jako kisel zemlji ipak možda treba gušće sijati pšenicu zato što nekako jednostavno se prorijedi , dal ne nikne ili kasnije ugine neznam . Samo udri Kanom i ne boj se.
 
@Bobo
Samo udri vise azota i imaces preko 3.000kg/kj u iole pogodnoj godini. I ja kupujem stajnjak i (zajebavam se) vozikam ga. Pola sela misli da sam lud (jer me prikolica od 4.5t izadje oko 2500din).
 
I moje iskustvo je lose sa apachom,zapravo 2009 kada sam prvi put uzeo,tada je bio ok,posle je bio uvek los.
A uvek sam uzimao original.
Jedan dobar cova odavde sa foruma mi je rekao,da apach,koji je nekad usao u drzavu nije isti kao sadasnji,ovi sadasnji su mnogo losiji nego pre.
 
@Momo
A jel neko probao kod vas sa kalcifikacijom? Jel ima nekih mogucnosti za to?

Izv. se za off , ali Marko radio sam i ja , ali ispostavi se da je jako skupo i ne isplati se . Ipak tu treba dosta materijala i još više rada , sve se kupuje a država slabo pomaže . Na vlastitoj zemlji i nekako ali pod zakupom nikako . Ipak tu trebaju tone i tone , "puder" nemoš baciti rasipačem a sve krupnije ima jako slabo efekta . S druge strane kod mene i nisu sve kisele zemlje , a kad kreneš samo malo u brdo onda jesu uglavnom.
Da ne bude totalni off izgleda da su brkate pšenice ipak prilagodljivije što se tiče tipa zemlje.
 
Decki, ne znam... 0:20:30 sam mislio zaorati da malo "popravim" zemlju. Analiza nije radjena nikad pa nemam pojma sto se tamo dogadja.

Stajnjak i ja kupujem, prikolica SIP s 4 valjka me kosta 250kn (oko 34€) i svi mi se sprdaju, da radim gluposti, tko je jos kupovao stajnjak??

Zato mi i je krivo sto tudje njive stajnjaka ni vidjele nisu od kad ja pamtim, zato sto ja u jesen dublje i poorem i dio gnojiva se i zaorava u te dublje slojeve, komsija do mene u jesen ore "duboko" 20cm, u sjetvi ne da nikakvog gnojiva, nit ista zaorava, usjevi su malo samo losiji od mojih a sjemenske psenice nije vidio ne znam ni sam od kad...

Kazem da sam zato krenuo malo u "strana" sjemena, jer ova domaca sto imam na raspolaganju mi se bas i nisu pokazala nesto. Visoke psenice necu sijati dosta vjetra imamo pa lako polegne i onda nisam napravio nista. Mislio sam da ce mi apache popunitipraznine koje su prijasnje sorte ostavile...

KAN-a kad sam prije par godina bacao u GABI, 50kg/kj i tamo gdje su se prodohi rasipaca preklapali (nepravilna njiva) tocno tamo je i polegla psenica... Vise od 50kg/kj se ne usudim baciti...

Mogu probati jedan trag ove godine u apachu pa da vidim hoce li on to bolje podnijeti, ali da isprobavam na svim povrsinama, necu...


U apacha gajim nade kakve-takve da ce se pokazati dobrim. i kad ga skinem, razbacivanje slame i radit cemo kalcizaciju zemljista, pa cu vam i to znati reci jel sta pomaze ili ne...
 
Bobo prosle godine apac kod komsije i moj balaton razlika nevidjena,moje misljenje da je za sada balaton u ovim nasim regionu neprevazidjen.....Matic je u pravu nikako jednu sortu na vecoj povrsini no dve tri...
 
Kazem da ne sijem puno psenice... nekih 10-ak jutara, sto je pre malo za to da sijem vise sorti.

Zelim naci neku stabilnu sortu s kojom cu bar donekle biti zadovoljan. GABI je bio super stabilan, ali koliko god da joj njege dajem, prinos nije taj... Zelim probati s necim novim a to je upravo apache pa cemo vidjeti kako ce ispasti...
 
Ovdje nitko ne pita koja je sorta... Samo dovezes i kipas... Jedino su se "poboljsivaci" placali malo vise i to je to...
 
i ja sam juce cuo da su u mlinu u Pukovcu vraćali Apač nisu hteli da prime uopšte.ja se malo plasim jer sam ove godine spremio Balaton za setvu a to mu dodje slično
a letos sam imao dosta Evrope i na nju sam dobio dinar vise nego za Balaton kad sam predavao mlinu u Blacu.Evropa je bila kvalitetnija puno zrno lepe crvenkaste bakarne boje od miline za videti
 
Nazad
Vrh