Pšenica 2023-2024.

Kakav je to zaštirar koji ne zna šta je u pitanju a zna da daje savet da se prska?!? Tog bi ja naširoko zaobišao.Izlazak na parcelu i detaljan pregled te pšenice mora malo da se protegle te noge i uloži malo truda
 
Da li je ovo početak neke infekcije,ili stres od hladnog vremena?
Infekcija!

Predusjev prošle i pretprošle?
Kasna sjetva?
Tavanuša? Ako da jel zrno bilo smežurano i zgrčeno?
Jel krenula prvo od vrha klasa pa se proširila na čitav klas?
Kad je bio napad na listove jel su se sušili od vrha prema donjem dijelu lista/bazi?
Dajte sliku čitave pšenice, ovako bih rekao smeđa pjegavost lista i pljevica koja se proširila na čitav klas. (septoria norum, tak nešto)
Što se tiče zaštite mislim da ste zakasnuli..

U žetvi zrna budu smežurana, zgrčena, lagana....
 

Prošle godine kukuruz,ne paljeno,tanjirano.Predprošle godine soja.Setva 25.Oktobra
Moje seme,izuzetno kvalitetno.Prošle godine dala 52 m/kj.Zastićeno Imidaklopridom(Gaučo)
Pre 5 dana u obilasku nisam primetio.Juče tokom obilaska,vidim da je ceo klas zahvaćen.
Napad na listove nije bio,osim na početku vegetacije na donjim listovima od septorije,kasnije od suše.
U pitanju je Avenue.
Danas sam uradio zastitu Delaro 0,7l/kj+insekticid sistemik+aminokiseline.
 
Samo nemojmo zaboraviti 2 jutra zaredom je bilo mraza. Klas obično bude daleko iza mrazeva.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Tome se najviše nadam :)
Našao sam slike od pre nekoliko godina,kada je bio napad septorije klasa.Tad nije bila ljubičasta boja,nego brabonjska.
 
Pšenica sorta Airbus odmah se oporavila od ovih kisa polako pocinje da klasa bolesti radjen Pylon plus u klas ne verujem da cu ici nadam se da posle kise kada ogreje pocne da klasa
8634fcb8964b44644e89d37d00ee82f3.jpg
596374bfce18f90c7c3a9ed92c9622d9.jpg


Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 
Pa iskreno neverujem da cu raditi u cvet jos nije pocela da klasa odradjena je jedna zastita i to je videcu ako budu najavljivali kisu nadalje mozda odradim za fuzarijum iskreno retko kada sam to video da se javlja kod nas

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 
bolje da si cuvao za cvet,posle ovih kisa kad krene isparavanje bice lepote...

Sent from my SM-A536B using Tapatalk
 
Sta je bilo suse sumnjam da ce sta da ispari iskreno retki se javljala fuzzarija klasa ja cu da reskiram jedino ako uvidim da ima nesto mozda odradim ipak sve to ide za svinje ne planiram prodaju na ovakve cene

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 
pa ako uhvati fuzarija neces imati ni njima sta da das... ja svake godine radim,covek se na greskama uci.. tako sam jedne godine proeskocio reko nece jos nista faliti pa sam nadrljao od tad ne kockam se u ova teska vremena

Sent from my SM-A536B using Tapatalk
 
Sad do petka gde potrefi kisa potrefila je, kazu posle do 10-15maja suvo i toplo ako tako bude pitanje je koliko ce uticati zastita od fuzarijuma a nece ga biti ako bude tako vreme😂tako da prskanje BEZ sa moje strane pa nek joj bude kako joj bude
 
I ja to mislim kisa kod mene pada evo i danas od 6 jutros ne staje a posle javljaju sunce i suvo ne bih dodatno bacao 5 hiljada po hekrar jos odradio sam oko 6 aprila zastitu i herbicid tu sam udario malo kvalitetnije i to mu je

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 
Meni je zastitu odradila super posao, bonty plus teatar plus, zuta rdja skroz zaustavljena, izvuklo se zutilo ,narocito na sofru, ali takva godina i plus ta sorta je bas osetljiva na rdju,lako strada.
Ono sto je primetno ,izuzetno nejednako cvetanje, koje je vec proslo,
jednostavno cvetala je psenica po onoj prosloj kisi ( anapurna, sofru) tako da tu povratka nema, a mislim da je to sto se vidi rezultat stresa a ne bolesti.
Praticemo dalje zbivanje.
Ikona tek treba da cveta,nju cemo da zastitimo. Nakon onog susnog perioda, psenice jos i super su prezivele.

Sent from my WP32 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh