Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja u prognozama za moj kraj ne vidim taj mraz od -17.
 
Istog sam misljenja I nisam optimista sto se tice kasnije sejane. Imam taakve 15 kj verovatno ce tamo na prolece da je zameni kukuruz. No sacekacemo da vidimi kako iyadje iz zime.
 
Ja imam 1,5kj koja je tek nikla pre 3-4 dana(kasno uzeo u zakup).Ako je posejana na dobru dubinu nema tu nikakvih problema.Samo malo vise azota u prolece i bice to ok.Pisem iz iskustva jer mi se redovno desava da neka njiva ostane bas kasno da se seje i nikad tu ne zezne prinos.
 
Nadam se da si u pravu najkasnie sto sam sejao 3 novembar ali pala kisa posle i niklo 1-1 ove godine kasno smo ulazili u nive zbog blata a posle kise nije bilo 30 dana kosava brijala i tek kasnie pala kisa pa je sva sarena.
 
Moje sejane pocetkom Novembra su ponicale relativno brzo jer je setva radjena odmah nakon oranja.Nisam slikao jer sam stalno u zurbi bio kad sam prolazio pored njih ali ako smrzne ovih dana icicu da uslikam.
 
Dragane nemoj se iznenaditi da komsija pokosi vise od tebe u junu. Nekoliko puta je bilo da one psenice koje u jesen izgledaju ocajno u leto daju najbolji rod, a od onih od kojih ocekujes najvise bude najmanje. Sve si ti to lepo i strucno objasnio (vidi se da ne bezis sa predavanja), ali profesori ipak ne znaju ono sto zna priroda ::namigivanje::
 
Znam kakve su komsije, nece se leba najesti od te psenice. Ono sto ce se desiti svakako da ne moze da se zna sa sigurnoscu , ali ono sto se desilo ili se desava svakako da mogu da iz analiziraju i profesori i agronomi.
 
Pre par godina sam posejao psenicu polovinom novembra,kada sam otisao da je prihranim pocetkom marta zaprepastio sam se jel je bio po koji patrljak na celoj njivi.Razmisljao sam da je pretanjiram i posejem nesto drugo.Ali sam prihranu bacio 150 kg AN-a po kj i resio da pratim situaciju narednih dana,jel sam djubrivo rasturio po crnoj zemlji.Temperature su se stabilizovale i ona je krenula da nice i ja odustanem od tanjiranja.Kasnije je dobila jos jednu prihranu od 100kg AN-a,zastitu od bolesti i korova.Krajnji rezultat 3200kg po kj.Sorta Apac bila u pitanju
 
Ja sam iz mog nekog skromnog iskustva uvideo da psenici definitivno ne treba verovati u jesen, jer se cesto desi da ona iz kasne setve i sa losijim nicanjem bolje rodi od one sejane u roku! ili ako ne boljim onda podjednakim rodom!
 
Po prici starijih sejali su posle nove godine,pa se desilo da bude rodnija neg ova u optimalu.nije dzabe Milos Obrenovic rekao da je u Srbiji najskupla Djurdjevska kisa.
 
Slazem se Nikola,al sta vredi kad se nije povukla negde voda za optimaln rok.
 
Dobro Boze moj kad je visa sila u pitanju sta da se radi,ali kazem da treba kad je iole normalno sejati u roku,jel samo se tu moze ocekivati dobar prinos,i to vazi za sve kulture.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh