Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da, dok je mraz ali da sloj snega bude što tanji, a preko tog snega da napada drugi sneg. Ne znam zašto, ali mi takva teorija subjektivno izgleda kao baš dobra :osmeh: jer sam na neki način blokirao đubrivo da ne ispari, i da kako vreme prolazi a sneg se topi, sve ide na dole, gde je i potrebno- korenu.
 
Ragt Baletka sejana sredinom oktobra na suncokretiste...jedan prohod tanjiracom,predsetveno 200kg/ha MAP-a...

2mr8q50.jpg


33tjytl.jpg
 
Moja psenica ce kao sad stvari stoji dobiti samo oko 100 kg/kj uree i to tamo kad se malo prolepsa, mart.
 
A ja danas tek posijao jedan ektarčić apača od dosade . Brdo je u pitanju pa reko biće valjda bar za sjemena , a na brijegu nemam hrabrosti da sijem ni kukuruz ni soju . Ako bude još lijepog vremena možda posijem još par hektara zobi i to je brda što radim .
 
Na jednoj parceli mi psenica posejana 15.10 izgleda poprilicno zuto,kao da joj fali hrane,a nije dobila osnovno djubrenje pre setve...sta da radim?
 
Ne ujeda,ali tu godinama ne mozes sejati npr jecam pivarac.
Tesko da 60 kg Sumpora moze na vise godina da utice na protein pivarca... pa i taj Sumpor stupa u reakcije, pogotovo ako ima kalcijum-karbonata, sa Kalcijumom gradi gips i talozi se ,a smanjuje i pH vrednost donekle pa tako na blago baznim i baznim utice jako i na pokretljivost i dostupnost fosfora.


Evo od pre neki dan sto mi je poslao burazer. Sve je Ingenio, Apach kao ni Alineu nisam ostavljao . Setvena norma 150 kg/kj . Dobila je 50 kg Uree i 100 kg NutriMap-a po jutru gde je kukuruziste bilo zaorano je sve zajedno , a na suncokretiste zaoran je NutriMap , a urea predsetveno par dana PRE SETVE. Datum setve je 27.-28. 10.

Prve tri fotografije su sa predusevom kukuruz koji je obran u klipu i bilo je dosta ugazeno.

124ym2b.jpg

dy1xyr.jpg

2d9grs.jpg


Poslednja parcela je sejana na suncokretiste koje je bilo dosta tvrdje u odnosu na ostale parcele jer je uzorano oko mesec dana ranije.

2e4w9ah.jpg
 
Poslednja izmena:
Ove godine ce doci do izrazaja optimalni rok setve ,kvalitetna dubina setve i pravilna jesenja ishrana , barem sto se tice jesenjeg dela vegetacije. Onaj ko je kasno sejao postoji velika verovatnoca da nastrada od onih najavljenih -14 odnosno -17 . Takodje i one u krajnjim rokovima takoreci zadnji voz doci ce do izrazaja dubina setve odnosno na kojoj ce se dubini razviti cvor bokorenja. Od pravilne ishrane zavisice koliko je koja biljka spustila secera u cvor bokorenja. Drugi stadijum kaljenja je na temp od -2 -3 kada se celija obezbodnjava, tj. prebacuje se voda iz celije u medjucelijski prostor i povecava se koncentracija celijskog soka. Bice ovo zanimljiva sezona sto se tice psenice.

- - - - - - - - - -

Koja je ovo sijačica radila ?
Nodet Gougis AS dupli disk.
 
Na ovoj zadnjoj slici sa desne strane komsijska parcela , posejana je psenica oko 20. novembra...mozda cak tu negde 25. ne secam se . Vidi se u kakvom je stanju ,tj. ne vidi se. tek tek negde nikla. Tesko da ce tu nesto da bude.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh