Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kad vidim kakve su ovo psenice, sramota me one moje mucenice. Ako baci 2T/ha bice dobro:haha:. Posejana ciklonom pred novu godinu i zbog blata i velike vlage nije e mogla preci tanjiracom i zatrpati. Od djubriva dobila 250kg/ha KAN-a, prehranjena preko lista i oprskana sirotinjskim meteorom i jos nekim cudom. Ali se trava opet probila zato sto je retka. Ima neto klasa ali nije veliko... A da sam na vreme posejao bilo bi mnoogo bolje. Ovako cu biti i ovim zadovoljan...
------------------------------------------------
A jedne godine smo posle kukuruza posejali 1ha za nase potrebe. Tavanusa i odradili zastitu. Posejano sejalicom, jednom prehranjena Kanom, niti je dobila prtiv korova, niti preko lista a ni zastitu. Prinos bio oko 5T/ha a pola njive bilo bolesno i klas bio takoreci crn. Kaze kombajner da je uradjena zatita i preko lista prehranjena, bilo bi 1T psenice vise. Na toj parceli bilo 320 velikih bala slame...
Inace psenicu retko kad sejemo (svake 2-3 godine), i to 1-2ha, vise za sopstvene potrebe:ppozdrav:.
 
Ми смо до сада урадили само једну парцелу у суботу. Принос је био тачно 3т/кј, звездана је у питању. На тој њиви је била најезда мишева, тровано 4 пута, али без успеха, а потом је и оболела била и поред два третирања од болести. Видећу када наставимо сутра жетву какве ће остале њиве дати принос.

На тој њиви посејана соја Каћа, па шта јој бог да...
 
Nije sporan prinos ove godine od 5+ t/kj. Sporan je u godinama kada vreme nije nakolonjeno i kad vecina ima 3-4t/kj, neko da iskoci sa 5t/kj. Moze i u teskim godinama tretirati od bolesti kao jabuku pa cuvati list, ali je nerenatabilno spram cene psenice.
 
I kod nas gotova žetva, prošečan prinos je 3850 kg/kj, a prinosi su se kretali od 33 do 52 mc/kj. Generalno sam zadovoljan, a prinos je možda mogao da bude i bolji al su kasne setve retke bile...
 
Mi smo juce krenuli kod nas a i zavrsili za par sati! Ukupno sam imao posejane psenice 3.5 kj. Sorta Apach posejeno sa 165 kg/kj 4 Novembra. Pred usev soja i to prskana sa 0.4 l/kj (sto vise ne pali kod mene da taj Pivot zagorcava zivot psenici). Na parceli smo radili zimsko oranje a pre toga baceno je 100 kg/kj MAP-a. Tek nakon oranja jer se lepo oralo doneo sam odluku da posejem psenicu. U drugu polovinu Februara baceno je 120 kg/kj Ureje a u prvu polovinu Aprila jos 100 kg/kj AN-a. Prskano je protiv korova Metmarkom i ujedno zastita Presing.
Pretprosle god. 2013 oboren je moj sopstveni rekord od 4100 kg/kj i pomislio sam tada da jos dugo treba cekati na takav rod, medjutim ove god. puko je taj rekord ko od sale:osmeh:.
Hektolitar je bio 81.4 sa vlagom od 10.4%.
E, sad stvarno razmisljam dali da napisem ili ne koliko je rodilo jer izgleda da neki koji su daleko od takvog prinosa ne mogu ni zamisljati da je to moguce.
Druga stvar, koju nisam napisao je to da posle setve vise nije usao valjak a itekako je trebalo! Na jednom delu parcele gde je bilo nesto vise grudva i psenica je nikla nesto redja a sad u zetvi se to dobro videlo, (dakle informacija za neke Tome je ta da i sad su mogli zecovi da se vide kroz psenicu) tako da svima koji su imali 5000 - 5500 kg/kj mogu lako da verujem da je i to moguce!!!
Evo i nekoliko slika a mozda ce sin deni89 da postavi i snimke!

2015-07-06-145951.jpg


2015-07-06-150029.jpg


2015-07-06-145052.jpg


2015-07-06-145333.jpg


2015-07-06-150129.jpg
 
Ovde i za seckom se moze balirati znaci da je bilo 5000kg/kj?Moj pokojni deda je uvek govorio gde ima slame ima i zita!
 
Ovde i za seckom se moze balirati znaci da je bilo 5000kg/kj?Moj pokojni deda je uvek govorio gde ima slame ima i zita!

Tomo ovo je malo krupno isečkano (ili slika vara ali sumnjam) pa se i oma teže širi slama, neznam da li na sečki ima mogućnost podešavanja sitnjenja slame a što se tiče slame sad je kontra, što manje slame više zrna, sve se nešto izokrenulo, ja imao slame (nije prvi put) a zrna solidno ali no svašta ćemo još doživeti tokom rada i novo naučiti u poljoprivredi.:ppozdrav:
 
Pa necemo ni kukuruza imati kao prosle godine, pa sta da radimo. Sejacemo sve kao i do sad. Negde ce opaliti.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh